تاریخ انتشار : ۴ تیر ۱۳۹۳-۱۲:۵۰ ب.ظ
کد خبر : 38218
نسخه چاپی نسخه چاپی
افخم در نشست خبری:

تکذیب ارسال ۱۳۰ هواپیما به عراق/ سردار سلیمانی در عراق نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات عراق گفت: تروریسم ابزار و آلت دست برخی کشورها و محافل است که از این ابزار برای اهداف شوم خود در منطقه استفاده می کند.

 به گزارش۸دی نیوز به نقل از مهر، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در این باره که گفته شده ۱۳۰ هواپیمای عراقی که در ایران بوده اند بازپس فرستاده شده اند گفت: این خبر از سوی مقامات عراقی نیز تکذیب شد و ما هم چیز بیشتری نداریم و تکذیب می شود.

وی در پاسخ به سوال دیگر مهر درباره انفجارهای اخیر در لبنان و این که به نظر می رسد بعد از عراق و سوریه تروریست ها قصد ایجاد بحران در لبنان را دارند و تحلیل از شرایط منطقه گفت: یکی از نگرانی هایی که همواره اعلام کرده ایم گسترش فعالیت های تروریستی در منطقه است. ما همواره اعلام کرده ایم که تروریسم محدود به یک منطقه نخواهد بود. لبنان، سوریه، عراق و خیلی از کشورهای دیگر تروریست ها را تجربه کرده اند و توسعه تروریست و اهداف تروریستی در کشور های مختلف موجب نگرانی شدید است.

افخم خاطرنشان کرد: این که تروریسم ابزار و آلات دست کشورها و محافل است که از این ابزار برای رسیدن به اهداف شوم خود در منطقه استفاده کنند همواره موجب ایجاد نگرانی و اختلال در روند انتخابات و غلبه بر صندوق های رای و تحمیل اسلحه و ترور به جای مردم سالاری از مشکلاتی است که تروریسم به وجود می آورد.

وی گفت: تروریسم امروز برای غلبه به رای و آرای مردم در کشورهای مختلف به کار گرفته می شود، ما این پدیده شوم را محکوم کردیم و فکر می کنیم تنها راه مقابله در ریشه کن کردن تروریسم علاوه بر هوشیاری ملتهای منطقه تقویت وحدت ملی کشورها و توجه جدی جامعه جهانی به این معضل بشری است و این که استفاده ابزاری از تروریسم بر اساس معیار دو گانه باید خاتمه داده شود تا طی یک راه جهان شمول موضوع تروریسم خاتمه پیدا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن تاکید بر این امر که هیچ نیروی ایرانی به ویژه سردار سلیمانی در عراق حضور ندارد، در پاسخ به سوالی درباره همکاری ایران و آمریکا در عراق و این که آیا با توجه به حضور نیروهای آمریکایی در عراق اگر از ایران درخواست کمک شود ایران حاضر به همکاری با آمریکا در عراق خواهد بود اظهار داشت: تا به این لحظه درخواست کمکی صورت نگرفته است، اگر صورت بگیرد ایران در چارچوب روابط با عراق و بر اساس پروتکل های بین المللی درخواست را پیگیری می کند و در مورد شکل کار تصمیم می گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات نخست وزیر اقلیم کردستان عراق که گفته است اقلیم خودمختار سعودی نشین را می تواند در عراق تشکیل شود و عراق دیگر به شرایط گذشته باز نخواهد گشت گفت:  امیدواریم این گونه تحلیل ها که اعلام می شود عراق به گذشته باز نمی گردد و تحلیل های بسیار ضعیفی است و  تحلیل دشمنان  عراق در منطقه است پایان یابد. همه احزاب و  گروه ها در عراق خواهان وحدت عراق هستند و معتقدند این کشور می تواند در مقابل تروریسم بایستد. امیدواریم با حفظ وحدت ملی و تقویت آن روندی که در عراق شروع شده خاتمه یابد و ما خواهان عراق قوی با تمام قدرت خود در منطقه هستیم.

وی درباره حضور نمایندگانی از ایران در مذاکرات وزیر امور خارجه آمریکا در عراق با اشاره به این که این جنس جدیدی از سوال است گفت: حضور نمایندگان از ایران در مذاکرات وزیر خارجه آمریکا در عراق نه سابقه داشته و نه وجود دارد.

افخم در بخشی از این نشست با اشاره به سالروز هفتم تیرماه مصادف با شهادت آیت الله بهشتی و یارانش گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی تروریسم همواره اقدامات تروریستی را محکوم کرده است. مقامات ما جان خود را در این راه از  دست داده اند و همواره تاکید داریم که با این پدیده باید برخورد شود.

وی درباره بازگشایی سفارتخانه لندن در تهران و همچنین پرداخت غرامت گفت: از شهریورماه سال ۹۲ ملاقات ها در حاشیه مجمع وزرای خارجه ایران و انگلیس صورت گرفت و توافق حاصل شد که روابط از سر گرفته شود از همان زمان مسیر تدریجی طی می شود و با انتصاب کاردارهای غیرمقیم فعالیت ها آغاز شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: آغاز به کار سفارت ایران در انگلیس برای ارایه خدمات کنسولی به هموطنان صورت گرفته و شاهد اعلام نظر مقامات انگلیسی برای شروع به کار سفارت در پروسه تدریجی بوده ایم. مسیر به صورت تدریجی طی می شود  امیدواریم کاردارهای غیرمقیم در زمان مناسبی به کاردار مقیم  تبدیل شوند تا وارد فضای جدید روابط شویم.

وی تاکید کرد: درباره تعیین خسارات و چگونگی پرداخت آن باید مذاکره صورت گیرد. هنوز وارد این پروسه مذاکراتی نشده ایم و اگر شروع شود در همه ابعاد آن در مورد زمان پرداخت، شکل پرداخت و میزان گفتگو خواهد شد.

افخم درباره آخرین پیگیری ها از وضعیت نیکبخت دیپلمات ربوده شده ایرانی در صنعا که حدود یک سال از ربایش وی می گذرد گفت: وزارت امور خارجه پیگیری های مستمر در این رابطه داشته و به طور خاص با مقامات یمنی در سفرهایی که انجام شده گفتگو کرده است.

وی ادامه داد: طبق آخرین اطلاعات از مقامات یمنی آقای نیکبخت در سلامت هستند و وعده ها و صحبتهایی شده است که البته نمی توانیم بر آن اساس قطعی اعلام کنیم که ایشان کی آزاد می شود اما امیدواریم در نتیجه پیگیری ها بتوانیم خبر خوش دیگری را به هموطنان اعلام کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره روند پیشرفت دیپلماسی اقتصادی در کشور دیپلماسی سیاسی در دولت یازدهم گفت: خوشبختانه با شروع به کار دولت یازدهم و اعلام سیاست دولت در خصوص مبانی حرکت سیاسی خارجی بر مبنای روابط متوازن و مبتنی بر احترام متقابل و سیاست اعتدالگرا روابط در دوره جدید قرار گرفته و ترددها و ارتباطات جدیدی شروع شده است.

وی با اشاره به این که روابط محدود به حوزه سیاسی نبوده و وارد حوزه های تجاری و اقتصادی شده است، بیان کرد: فعالان اقتصادی تمایل دارند از این روابط استفاده کرده و فعالیت با ایران را به عنوان یک کشور مهم افزایش دهند. شرایط مذاکرات، فضای روانی بسیار مثبت تر و مساعدتر از قبل شده و انگیزه نیز در حوزه های تجاری و اقتصادی برای ورود به ایران تقویت شده است.

افخم گفت: وزارت امور خارجه  ضمن آن که به این تبادلات کمک می کند تاکید دارد که بخشی از حوزه اقتصادی بر مبنای اقتصاد مقاومتی است که در این حوزه وزارت خارجه طرح ها و برنامه هایی را ارایه کرده که در چارچوب سیاست کلان است. امیدواریم از مجموعه تعاملات در ارتقا و  اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم. این حوزه ها که گام های اولیه اند با افزایش زمینه ها به حوزه های بهتری دست می یابد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در این باره که گفته می شود در توافق نهایی ایران برخلاف توافق ژنو که حق ساخت ۱۴ نیروگاه هسته ای را داشت دیگر چنین حقی را ندارد گفت:  هنوز توافق نهایی نشده است. هر زمانی که توافق صورت گیرد می توان در مورد آن صحبت کرد. در عین حال برنامه های دو جانبه ملی ایران در جای خود قرار دارد و بخش عمده ای از برنامه های صلح آمیز هسته ای مبتنی بر نیاز ما است.. فارغ از به نتیجه رسیدن برنامه های ما مسیر خود را طی می کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره وضعیت دانشجویان ایرانی در نروژ بیان کرد: در گذشته نیز گفته ام که تعداد زیادی از دانشجویان برای نروژ ثبت نام کرده اند که بخش زیادی از آنها در داخل کشور بودند و با مشکل تمدید ویزا مواجه نشده اند. تعداد معدودی دانشجوی دکترا هستند که دارای مشکل هستند و سفارت ما در اسلو با مسئولین آموزش عالی و وزارت خارجه این کشور در حال مذاکره است که بتوانند زمینه را برای تحصیل این افراد فراهم کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه بر اساس تحریم ادامه تحصیل در برخی رشته ها با مشکلات موجه است که امیدواریم مرتفع شود. پیگیری ما در چارچوب وظایف ادامه دارد. این یک پروسه اداری است، مقامات نروژی برای مساعدت اعلام آمادگی کرده اند و ما امیدواریم راهکار مورد نظر پیدا شود.

افخم در باره اقدام اخیر بوکوحرام  و گرفتن ۶۰ دختر دیگر در نیجریه ضمن محکوم کردن این اقدام ضد انسانی تصریح کرد: پیش از این نیز فعالیت های بوکو حرام در نیجریه واکنش هایی در جهان به دنبال داشت. شاهد فعالیت های این تروریست ها و نگرانی در جهان هستیم، ضمن آن که با خانواده این افراد همدردی می کنیم و خواهان اقدامات جهانی برای بازگشت این کودکان و زنان  به خانواده خود هستیم مجدداً تاکید می کنیم که معضل تروریسم محدوده ای ندارد و اگر با آن مقابله نشود وارد همه کشورها خواهد شد ضمن این که باید در این موارد ویژه اقدامات جدی و ضروری صورت گیرد که همه جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی در پاسخ به سوالی درباره بمباران نوار مرزی کردستان توسط توپخانه ایران گفت: اطلاعی در این باره ندارم و خبری نشنیده ام.

افخم در پاسخ به این سوال که ممکن است پس از گذشته شش ماه از توافق ژنو غربی ها تحریم های حقوق  بشر بر علیه ایران داشته باشند واکنش ایران چه خواهد بود بیان کرد: نمی خواهیم پیشقدم شویم و فضای بعد از شش ماه را اعلام علنی کنیم. همه کشورها برای خود سناریویی دارند و متناسب با شرایط برنامه هایی را اعلام می کنند اما در این باره که درباره حقوق بشر تحریم جدید باشد و وزیر امور خارجه اظهار نظری کرده باشد چنین چیزی وجود ندارد  و ما نشنیده ایم.

وی درباره تحلیل از مذاکرات وین در هفته آینده بیان کرد: پیرو مذاکرات وین ۵ قرار است مذاکرات در یک دوره دو هفته ای در وین شروع شود و مذاکره  درباره متن گفتگوها ادامه یابد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما با جدیت و بر اساس اراده سیاسی وارد مذاکرات شده ایم. در اراده و عزم ایران برای رسیدن به توافق جامع مبتنی بر حقوق ایران برای انرژی صلح آمیز هسته ای تغییری در مواضع ما ایجاد نشده و امیدواریم طرفها در دور آتی مذاکرات با جدیت بیشتر وارد شوند و از سناریوهای مختلف متناسب با شرایط اجرا می شود. اراده ما رسیدن به توافق جامع است این عزم سیاسی وجود دارد. طرف مقابل نیز جدیت ایران را مشاهده کرده اند و به همین دلیل فضای سخت و حرفه ای در مذاکرات حاکم شده است.

افخم در پاسخ به سوال دیگری درباره امکان پذیرش پروتکل الحاقی از سوی ایران پس از توافق جامع که از سوی سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام شده است بیان کرد: یکی از موضوعات برنامه اقدام مشترک این است که اگر مذاکرات به توافق نهایی رسید بخشی از کارپروتکل الحاقی است. البته این امر منوط به روند مذاکرات است که اگر مشکلی پیش نیاید و همه مسایل حل شود و متن مورد توافق طرفین باشد مساله پروتکل الحاقی مطرح می شود که البته تصویب آن به عهده مجلس شورای اسلامی است. در این مورد باید صبر کنیم.

این خبر تکمیل می شود…

کلمات کلیدی :
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه