تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۳۹۷-۱:۰۷ ب.ظ
کد خبر : 332597
نسخه چاپی نسخه چاپی
نماینده مردم رشت:

وعده‌های دورغین غرب و آمریکا برای تصویبFATF

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی به وعده های دورغین غرب و آمریکا برای پیوستن ایران به FATF اشاره کرد و گفت: تصویب این معاهده خلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش ۸دی، جبار کوچکی نژاد با اشاره به معایب و مضرات پیوستن به FATF، اظهارکرد: براساس قانون، دولت جمهوری اسلامی ایران برای پیوستن به هرکدام از معاهدات و کنوانسیون های بین المللی باید مصوبه مجلس شورای اسلامی را داشته باشد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۴ مجلس شورای اسلامی تبصره ای به FATF اضافه کرد، افزود: با توجه به این تبصره مقرر شدن تروریست و گروه‌های تروریستی براساس قانون اساسی و شرایط جمهوری اسلامی ایران تعریف شود.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشورهای مقابل این تبصره را نپذیرفتند، گفت: آنها عنوان کردند که جمهوری اسلامی ایران می تواند برای خود حق تحفظ داشته و آن مواردی که با قانون آنها مغایرت داشته را نپذیرند.

وی با بیان اینکه حق تحفظ نیز بدان معنا است اگر کشوری به یکی از بندها این معاهده اعتراض کند عملا از آن خارج شده است، خاطرنشان کرد: براین اساس جمهوری اسلامی ایران عملا نمی تواند با توجه به مخالفت های آمریکا و کشورهای حامی تروریست همانند عربستان اعتراضی بعد از تصویب و پذیرش این معاهده داشته باشد.

کوچکی نژاد با اشاره به اینکه این موضوع یکی از مهمترین مضرات و معایب این معاهده است، تصریح کرد: البته در این میان این کشورها به بهانه انجام ندادن مبادلات بانکی و افزایش تحریم ها به دنبال ایجاد فشار بر جمهوری اسلامی ایران و تصویب آن را دارند.

وی با تأکید براینکه این مسائل نیز دنباله روی مباحث برجام است، ادامه داد: در برجام نیز برخی افرادی خوش باور معتقد بودند با پذیرش برجام تمام مشکلات و تحریم ها برداشته می شود ولی دیده شده که بعداز پذیرش و تصویب برجام نه تنها مشکلی حل نشد بلکه آمریکا یک طرفه از این توافق بین المللی خارج شد.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه با تصویب FATF جمهوری اسلامی ایران عملا هیچ اقدام دیگری در این زمینه نمی تواند انجام دهد، افزود: مهم‌ترین نکته در این باره این بوده که این معاهده خلاف قانون اساسی کشور و وظیفه حمایت از نهضت های آزادی بخش و مظلومان در دنیا است.

وی با اشاره به اینکه تصویب این معاهده با اخطار قانون اساسی همراه است، گفت: با توجه به همین شرایط باید تلاش شود که این موضوع در مجلس شورای اسلامی تصویب نشود.

کوچکی نژاد به مخالفت برخی طرفداران دولت درباره تصویب این معاهده در مجلس نیز اشاره و خاطرنشان کرد: البته دولت در تلاش است که نمایندگان این معاهده را تصویب کنند. امیدواریم با مخالف نمایندگان این موضوع از دستور کار مجلس خارج شود.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در این زمینه، تصریح کرد: رهبری نیز بارها بیان کرده اند که قرار نیست جمهوری اسلامی ایران تمام معاهدات و کنوانسیون های بین المللی را بپذیرد بلکه می تواند براساس شرایط و قوانین خود بندهایی به آن اضافه کرده و یا از آن کم کنیم.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: نباید فریب وعده های دورغین غرب و سایر کشورها در این باره را خورده و براساس این وعده ها عمل کنیم زیرا آمریکا هیچگاه به وعده های خود عمل نکرده و بهانه های دیگر می آورند.


منبع : مهر

يک ديدگاه

  1. ناشناس گفت:

    آقای کوچکی نژاد ! شنیدن وعده دروغ از دشمن ایرادی ندارد ؛ فعلا مدعیان اصلاح و اعتدال در مجلس به ملت وعده دروغ می دهند. می گویند با تصویب این لوایح مشکلات بانکی حل می شود و یا در ماردی که CTfبا قوانین ایران مغایرت دارد از حق تحفظ استفاده می کنیم در حالی که حق تحفظ و شروط مورد ادعای آقایان نمی تواند خلاف متن لوایح باشد.

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه