تاریخ انتشار : ۶ فروردین ۱۳۹۴-۱۱:۲۵ ق.ظ
کد خبر : 68127
نسخه چاپی نسخه چاپی
نماینده لاهیجان و سیاهکل:

ضرر هزاران میلیارد دلاری کشور بابت خام فروشی نفت/ لزوم تکیه بر تولیدات داخلی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه هزاران میلیارد دلار ضرر خام فروشی نفت ایران است گفت: اگر ما این محصولات را در داخل به فرآورده تبدیل کنیم، بخش عمده‌ای از مشکل اشتغال کشور نیز حل می‌شود.

به گزارش ۸دی نیوز، ایرج ندیمی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: همه ملت نباید چشم‌شان به چند نفر مذاکره کننده ایرانی باشد تا آن‌ها با حل مسئله هسته‌ای همه مشکلات کشور را حل کنند بلکه بهترین کار این است که با کار و تلاش و رونق اقتصاد، تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان را یاری کنیم.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مشهد مقدس بر لزوم توجه به پیشرفت و رونق اقتصاد کشور تاکید کرد و گفت: مهم‌ترین فایده اتکای به تولید داخل این است که ارز از کشور خارج نمی‌شود. هرچه ما نیاز ارزی‌مان را کمتر کنیم، وابستگی هم کمتر می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم پرهیز از خام‌فروشی نفت خاطرنشان کرد: آن‌ها انرژی ما را به کمترین قیمت از ما می‌خرند و در عوض محصول‌شان را با بیشترین قیمت به ما می‌فروشند، در واقع آن‌ها با نفت ما بازار خود را رونق می‌دهند.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس ادامه داد: وقتی ما در واردات تجدید نظر کنیم، به هر میزان که جلوی واردات را بگیریم، قدمی برای رونق تولید و اشتغال در داخل برداشته‌ایم و کمک می‌کنیم اشتغال که مسئله مهم کشور است، حل شود.

ندیمی در ادامه خاطرنشان کرد: ما یک بشکه نفت را به قیمت ۵۰ یا حتی ۱۰۰ دلار می‌فروشیم این در حالی است که می‌توانستیم با این بشکه نفت هزار دلار سود کنیم بنابراین عدم النفع اقتصاد ما چندین برابر آن چیزی است که به دست می‌آوریم زیرا می‌توانستیم نفت را به محصول دیگری تبدیل کنیم که همان محصول ۱۰۰ برابر یک بشکه نفت به ما فروخته می‌شود. این مهم‌ترین مسئله‌ای است که سیاستمداران ما باید به آن توجه کنند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه هزاران میلیارد دلار ضرر خام فروشی ایران است تاکید کرد: اگر ما این محصولات را در داخل به فرآورده تبدیل کنیم، بخش عمده‌ای از مشکل اشتغال کشور نیز حل می‌شود در حالی که خام فروشی باعث می‌شود ما از نظر علم و فناوری هم ضرر کنیم و دانشمندان‌مان دانش تولید نکنند و بزرگ‌ترین فرصت از سرمایه انسانی ما گرفته شود زیرا دیگر به فکر خلاقیت و نوآوری نمی‌افتد.

وی با اشاره به لزوم تقویت بازار داخل برای مقابله با غربی‌ها در بعد اقتصادی گفت: وقتی ما ۱۰۰ میلیارد دلار تولید داشته باشیم، این امر شاخص‌های اقتصادی آن‌ها را نیز به هم می‌زند و بازار آن‌ها را از بین می برد و این حداقل ضربه‌ای است که به آن‌ها وارد می‌شود. این کار همچنین باعث می‌شود ما به تیم مذاکره کننده قوت بدهیم و دست تیم مذاکره کننده باز شود.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس تقویت اقتصاد و تولید را بهترین پشتوانه برای تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان دانست و اظهار کرد: ما نباید همه چشم‌مان به چند نفر مذاکره کننده ایرانی باشد بلکه خودمان می‌توانیم با کار و تلاش و رونق اقتصاد تیم مذاکره کننده را یاری کنیم زیرا هرقدر ما در دو مقوله امنیت و اقتصاد فعالیت بیشتری داشته باشیم تیم مذاکره کننده نیز موفق‌تر خواهد بود.

يک ديدگاه

  1. عزت گفت:

    افرین وقتی عملی شد

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه