تاریخ انتشار : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳-۱۰:۰۲ ق.ظ
کد خبر : 33633
نسخه چاپی نسخه چاپی
با تلاش جمعی از اطلاح طلبان؛

همایشی با حضور سریع القلم، قهرمانی و جمعی از اصلاح طلبان در رشت برگزار شد + تصاویر

مشاور رئیس جمهور در این همایش گفت: ما نمی توانیم از یک دولت به دولت دیگر اولویت های خود را تغییر دهیم باید در یک جا به جمع بندی برسیم.

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی ۸دی نیوز، محمود سریع القلم در نخستین نشست علمی پیرامون بررسی توسعه، زمینه ها و موانع تحقق آن با همکاری انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه گیلان و هیات موسس بنیاد اندیشه و توسعه گیلان در سالن اجتماعات بانک صادرات رشت با اشاره اینکه اگر می خواهیم رشد و توسعه یابیم نباید صرفا در گروه ،قبیله ،طایفه خود فکر کنیم و باید به کل کشور بیندیشیم اظهار کرد: ما نمی توانیم از یک دولت به دولت دیگر اولویت های خود را تغییر دهیم باید در یک جا به جمع بندی برسیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، با این توضیح که توجه به مسائل ۱و۲و ۳ ایران مهم است افزود: ما از دوران مشروطه نتوانستیم در مسائل کلیدی به اجماع برسیم.

سریع القلم با بیان اینکه ارزش ثروت بین الملی به معنای حل مسائل بین الملی است خاطرنشان کرد: رابطه تنگاتنگ بین بنگاه های اقتصادی و دانشگاه ها باعث تولید ثروت می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزایش ثروت ملی ،همگرایی منطقه ای اقتصادی ،حل و فصل اختلافات غیر اقتصادی را از اصول مشترک و مورد اجماع ۹۵ درصد کشورهای جهان عنوان کرد و گفت: همگرایی منطقه ای اقتصادی بین کشورها ویزا را از بین می برد.

وی با تاکید بر اینکه ۲۰ سال گذشته کشور چین توریست نداشت ولی امروز در هر فرودگاهی توریست چینی می بینیم افزود: چینی ها زمانی توانستند رشد کنند که نگاه خود را به جهان تغییر دادند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه یک کشور نمی تواند در حوزه اقتصاد و سیاست نگاه متفاوت داشته باشد و این دو حوزه باید در یک ریل حرکت کنند گفت: دسترسی به یک اجماع به عنوان رهیافت کل کشور بسیار مهم است.

سریع القلم با تاکید بر اینکه امروز دو مانع جدی در مقابل توسعه ایران اسرائیل و عربستان است خاطرنشان کرد: اروپا به توسعه ایران علاقه مند است.

وی حامیان اسرائیل در آمریکا را به عنوان جزیی از حاکمیت این کشور از عواملی که قوانین را به سمت اسرائیل سوق می دهند عنوان کرد و گفت: بقیه جهان با ما در تضاد و تعارض نیستند .

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه کشور چین در اثر تعامل سه دهه با جهان فرهنگ خود را به طور کامل حفظ کرده است بیان کرد: مالزی نیز یک کشور بین الملی است و کاملا سنت های خود را حفظ کرده است.

وی شناخت واقعی از نیازهای کشور را مورد تاکید قرارداد و گفت: معیارهای اثرگذار در جهان امروز شاخص های فناوری است.

سریع القلم شناخت واقعی و عینی از جامعه و افزایش امکانات مای و سرمایه گذاری سیاست خارجه را از اموری که باید به آن توجه شود دانست و افزود:تلق  در کشور ما به گونه ای است که ما بیشتر آن طور که دوست داریم دنیا را می بینیم وتلقیات ما از جهان در ایران به دوران جنگ سرد بر می گردد .

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۳ در آمریکا ۲۵ میلیار دلار بازی های ویدئویی فروخته شد گفت: بسیاری از ایرانیان در حوزه نرم افزار غوغاو نقش آفرینی کردند.

سریع القلم با بیان اینکه در دنیا ۲۲ ابر شهر داریم و اینکه در یک دهه آینده ابرشهرها به ۳۵ عدد می رسند اظهار کرد: اگر ما نگاه بین الملی داشته باشیم می رویم در ابر شهرها و بازارها را به دست می آوریم.

وی با تاکید بر اینکه رقابت در سطح جهانی برای فروش خدمات به شدت افزایش یافته است تصریح کرد: بنگاه ها به دنبال انتقال سطح مهارت هستند و دائما افراد خود را به روز می کنند.

وی با تاکید بر اینکه نرخ رشدی که می تواند ضامن حل مشکلات ما باشد نرخ رشد ۵ درصد است اظهار کرد: ایران جز ۱۵ کشور قدرتمند جهان به طور بالقوه است

سریع القلم با تاکید بر اینکه طی ۲۰ سال آینده باید ۳۰ هزار هواپیما مسافری ذچدر دنیا تولید شود بیان کرد: ۳۵ درصد از این تقاضاها در منطقه است.

وی با این توضیح که قیمت این میزان هواپیما ۴.۸ تریلیون دلار است بیان کرد: این میزان با توجه به توانمندی مهندسی ایران قابلیت تولید در کشور را دارد.

وی تصریح کرد: اگر ایرانیان روابط بین الملی داشتند بخشی از رقم تولید هواپیما در جهان را بر عهده می گرفتند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به پیش گرفتن تولید ناخالص ملی برزیل از انگلستان و روسیه افزود: متاسفانه در ایران از یک دوره به دوره بعد مسائل ما تغییر می کند و تا زمانی که نتوانیم اولویت های اصلی خود را تعیین کنیم نمی توانیم به کارآمدی رسیم.

سریع اقلم با بیان اینکه تا زمانی که بین المل نشویم ذانشگاهها ،هتل ها و…سطح فکر جامعه رشد نخواهد کرد افزود: کسانی که در حوزه دین هستند و به کشورهای دیگر سفر می کنند چقدر باهم ردیف های خود متفاوت هستند،امام موصی صدر لبنان را به جایگاه مهمی در دنیای عرب رساند.

وی  با تاکید بر اینکه اگر هر حرفه ای در امور بین الملل کار نکند به اعتماد به نفس و کارایی نمی رسد خاطرنشان کرد: ۳۶ میلیون توریست در ترکیه نشان از تعامل ترکیه با دنیا است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه امروز هیچ موضوعی در محدوده جهانی بدون نظر چینی ها نیست تصریح کرد: این به دلیل افزایش صادرات چین در عرصه های بین الملی است.

سریع القلم با تاکید بر اینکه افزایش ثروت ملی به معنای حل و فصل مسائل بین الملی است گفت: کشورها از لحاظ منطقه ای به هم نزدیک می شوند و این خود مسائل و مشکلات امنیتی و به تبع آن هزینه های نظامی را کاهش می دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه کشوهای آسه آن ، ۱۱هزار مایل راه آهن و ۵۶۰ هزار مایل جاده ایجاد کرده اند تا اقتصاد خود را بهم قفل کنندخاطرنشان کرد: رفت و آمد اقتصادی بین کانادا و آمریکا در روز ۴ میلیارد دلار است.

وی با تاکید بر اینکه جمعیت ایران قابلیت افزایش دارد گفت: اما این افزایش جمعیت نیاز به برنامه ریزی دقیق برای آینده ایران دارد.

سریع القلم افزود: افزایش جمعیت سیاست صحیح و منطقی است مشروط به اینکه نرخ رشد جمعیت ما ۵ درصد باشد.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت علم و دانشگاه برای بسیاری از ما دانشگاهیان در سالهای اخیر نگران کننده بود گفت: سطح دانش در بین تحصیلکرده ها در حال افول است و دانشگاه های ما بین الملی نیستند.

لازم به ذکر است که شنیده شده سریع القلم با دعوت ژاله حساس خواه به گیلان سفر کرد.

 sariolghalam00001

sariolghalam00007

sariolghalam00008

sariolghalam00009

sariolghalam00010

sariolghalam00011

sariolghalam00006

sariolghalam00005

sariolghalam00004

sariolghalam00003

 

۵ ديدگاه

 1. امید گفت:

  ایشون مشاور رییس جمهور نیست

 2. اکباتان گفت:

  سخنان دکتر سریع القلم بسیار عالمانه بود. حضور نیروهای اصلاح طلب بعد از یک دوره ممانعت واقعا دیدنی بود. جمعیت زیادی آمده بودند. اگر این روند ادامه یابد می تواند به رشد گیلان کمک کند. نشست به حدی سنگین و وزین بود که تعدادی از افراد […] که معمولاً برنامه های علمی و فرهنگی را برهم می زنند تحت تأثیر قرار گرفته بودند. حضور این افراد هم غنیمت است چرا که بعید می دانم غیر از این مراسمات بنده های خدا فرصت شنیدن حرفهای منطقی را داشته باشند. به هر حال نشست هایی از این دست برای همه خوب است. و کشور را از تک صدایی نجات می دهد. روندی که در سالهای گذشته ظرفیت ها و توانمندیهای زیادی را بر باد داد و باعث رشد فساد و تباهی شد.

 3. پویا گفت:

  احسنت بر جناب سریع القلم. واقعا سخنان شیوا و جالبی رو بیان کردید. افسوس که مملکت ما از داشتن مدیرانی همچون شما محرومه

 4. حسن گفت:

  فارغ از دیدگاه های سیا سی عرض میکنم آقایانی که مدعی اصلاح طلبی هستند و در این جلسه تصویرشان مشاهده میشود در دوران ریاست خود چیکار کردند و همچنین چرخ زدگان فراتر۶ وجهی دنبال چه هستند خیال نکنند با این نقش ها مردم اینها را خواهند پذیرفت شما با ده ها صدایی شما در دوران اصلاحات و یا بعضی از به اصطلاح مدعی اصولگرایی نان به نرخ روز خور چه گلی برسر مردم زدید کدام توسعه شامل حال گیلان شد هنوز سند توسعه گیلان که زمان سلطانی فر نوشته شد فراموش نشده به هر حال شما دنبال توسعه دیدگاه های سیاسی و جایگاهی و جیب های گشاد خود هستید نه توسعه گیلان اگر نمیدانید بدانید ما با یک صدایی که شما با کنایه سال هاست آن را زیر سوال می برید به این جا رسیده ایم یک صدایی که مردم مسلمان و دلسوخته اسلام و انقلاب پیرو آنند

 5. شهروند گفت:

  شایسته بود جوابیه مربوط به همین همایش را در همین قسمت می آوردید. این از بدیهیات روزنامه نگاری است، اینطور نیست؟

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه