تاریخ انتشار : ۳۱ فروردین ۱۳۹۷-۱۱:۳۶ ق.ظ
کد خبر : 290594
نسخه چاپی نسخه چاپی
سرپرست اداره کل هواشناسی استان گیلان خبر داد

پیش‌بینی کاهش ۲۰ ‌درصدی بارش‌ها در فصل بهار و تابستان ۹۷

سرپرست اداره کل هواشناسی استان گیلان با اشاره به اینکه همکاری لازم با مرکز ملی اقلیم‌شناسی و مرکز پایش خشک‌سالی‌ کشور و سایر منابع خارجی داریم گفت: پیش‌بینی بارش برای فصل بهار و تابستان ۹۷ کاهش ۲۰ ‌درصدی بارش‌ها را نشان می‌دهد.

به گزارش ۸دی،محمد دادرس در برنامه شبکه باران با بیان اینکه میزان بارش دریافتی در پهنه کشور در سال زراعی، ۹۷ میلی‌متر بود اظهار کرد: میزان بارش نسبت به سال گذشته که ۱۸۰ میلی‌متر بود، ۴۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه میزان بارش نسبت به بلندمدت ۱۶۲ میلی‌متر بود افزود: این مقدار ۴۸ درصد کاهش بارش را نشان می‌دهد و استان گیلان نیز از این موضوع مستثنا نبود.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان گیلان با بیان اینکه در پهنه گیلان ۵۱۱ میلی‌متر از ابتدای سال زراعی تاکنون بارندگی داشتیم گفت: نسبت به سال گذشته که بارش ۶۶۲ میلی‌متر بوده حدود ۲۱ درصد کاهش مشاهده می‌شود و نسبت به بلندمدت که ۶۴۳ میلی‌متر بوده حدود ۲۳ درصد کاهش داشتیم.

دادرس با بیان اینکه برای جلگه مرکزی مانند رشت، آستانه‌اشرفیه، کیاشهر، انزلی و فومن که بیشترین سطح زیر کشت برنج و شالیزار را داریم ۸۷۰ میلی‌متر بارندگی از ابتدای سال زراعی تاکنون را داشتیم تصریح کرد: نسبت به سال گذشته که یک هزار و ۲۱۲ میلی‌متر میزان بارش بوده حدود ۲۸ درصد کاهش و نسبت به بلندمدت که یک هزار و‌ ۶۱ میلی‌متر بوده ۱۸ درصد کاهش داشتیم.

وی با اشاره به اینکه همکاری لازم با مرکز ملی اقلیم‌شناسی و مرکز پایش خشک‌سالی‌ کشور و سایر منابع خارجی داریم بیان کرد: پیش‌بینی بارش برای فصل بهار و تابستان ۹۷ کاهش ۲۰ ‌درصدی بارش‌ها را نشان می‌دهد.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان گیلان با اشاره به اینکه اگر در فصل بهار متوسط بارندگی ۱۵۲ ‌میلی‌متر باشد گفت: با این مقدار بارش اگر ۲۰ درصد کاهش را در نظر بگیریم حدود ۱۲۰ میلی‌متر انتظار میزان بارندگی راداریم.

دادرس با بیان اینکه امیدواریم این بارش‌ها به هنگام باشد گفت: بحث شدت و مدت بارندگی در طول سال‌ها‌ تغییر کرده درصورتی‌که درگذشته بارندگی‌های ملایم و مداوم داشتیم و امیدواریم این بارندگی‌ها به نحوی باشد که بتواند در ‌بحث محصول برنج و آبیاری برنج کمک شایانی را به کشاورزان داشته باشد.


منبع : فارس
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه