بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۲-۹:۰۵ ق.ظ
کد خبر : 17669
نسخه چاپی نسخه چاپی
عضو شورای شهر رشت خبر داد؛

تولید روزانه ۶۰۰ تن زباله در رشت

عضو شورای اسلامی شهر رشت، با بیان اینکه روزانه بیش از ۶۰۰ تن زباله در شهر رشت تولید می‌شود، گفت: سال گذشته بیش از ۱۸ میلیارد تومان پلاستیک، مقوا و کاغذ در رشت تبدیل به زباله شد.

به گزارش ۸دی نیوز، رضا رسولی شامگاه یکشنبه در بیست و پنجمین جلسه شورای اسلامی این شهر با اشاره به طرح تشکیل تعاونی‌های اجتماعی کلانشهر رشت، اظهار کرد: این طرح با توجه به قانون وظایف شوراها تدوین شده است.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف شوراها برنامه‌ریزی درباره مشارکت مردم در مسائل مختلف است، گفت: طرح مذکور سبب کاهش تصدی‌گری شهرداری می‌شود.

به گفته وی، با تشکیل تعاونی اجتماعی همان‌طور که مردم در هزینه‌های آن سهیم هستند در درآمدهای آن نیز شریک می‌شوند.

باید به فکر استفاده بهینه از زباله‌های شهری بود

عضو شورای اسلامی شهر رشت، زباله را طلای کثیف نامید و بیان کرد: برای پایداری توسعه جوامع شهری و کاهش هدر رفتن منابع شهری باید به فکر استفاده بهینه از زباله‌های شهری بود.

رسولی با اشاره به اینکه در سال ۸۹ بیش از ۵۶۰ هزار نفر در شهر رشت زندگی می‌کردند، افزود: در این سال بیش از ۲۱۶ هزار تن زباله در این شهر تولید شد.

تولید روزانه یک کیلو زباله توسط هر رشتی

وی با بیان اینکه هر رشتی روزانه یک کیلو زباله تولید می‌کند، گفت: بخشی محدودی از زباله‌های شهر رشت در کارخانه کمپوست بازیافت شده و بقیه در مرکز تخلیه زباله سراوان رها می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر رشت، تنها ۳.۴ درصد زباله‌های این شهر در سال ۸۹ را تفکیک شده عنوان کرد و افزود: بقیه زباله‌ها به کود آلی تبدیل و یا دفن شد.

تولید روزانه ۶۰۰ تن زباله در رشت

رسولی با بیان اینکه تا سال ۹۰ باید برنامه تفکیک از مبداء زباله در شهر رشت انجام می‌شد، تصریح کرد: اکنون تنها ۴۱ درصد از این طرح محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ درصد کل زباله‌های شهر رشت پلاستیک است، گفت: روزانه بیش از ۶۰۰ تن زباله در شهر رشت تولید می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر رشت، ارزش پلاستیک‌های دور ریخته‌شده این شهر در یک روز را بیش از ۴۲ میلیون تومان دانست و افزود: هر روز به میزان حدود ۱۰ میلیون تومان کاغذ و مقوا در شهر رشت به زباله تبدیل می‌شود.

رسولی با بیان اینکه سال گذشته به ارزش بیش از ۱۸ میلیارد تومان پلاستیک، مقوا و کاغذ در رشت تبدیل به زباله شد، متذکر شد: حدود ۰.۲ درصد از زباله‌های شهر رشت را زباله‌های خطرناک تشکیل می‌دهند.

وی خواستار توجه بیشتر به موضوع تفکیک از مبداء زباله‌ها شد، تصریح کرد: حتی ماشین‌های حمل زباله شهرداری رشت به موضوع تفکیکی از مبداء زباله توجه چندانی نمی‌کنند.

عضو شورای اسلامی شهر رشت، برخی از اعداد و ارقام لایحه بودجه شهر رشت را دور از واقعیت دانست.

به گزارش تسنیم، در جلسه مذکور اصلاح ساماندهی تبلیغات شهری در سطح شهر رشت تصویب شد، اما لایحه تفویض اختیار به شهردار رشت برای کمک مالی تا سقف ۵۰ میلیون ریال رای نیاورد.

لایحه اصلاح تشویق عوارض نیز در این جلسه تصویب نشد./ تسنیم

کلمات کلیدی :
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه