بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۲-۱۲:۲۷ ق.ظ
کد خبر : 7066
نسخه چاپی نسخه چاپی
مدیرکل محیط زیست گیلان خبر داد:

ورود ۱۰۰۰ قطعه مرغابی به تالاب‌های گیلان

با ورود موج سرما هزاران قطعه مرغابی به مناطق کم‌عمق تالاب‌های گیلان مهاجرت کردند.

به گزارش ۸دی نیوز امیر عبدوس با اشاره به موج جدید ورود پرندگان مهاجر ، به اکوسیستم‌های آبی  استان اظهار کرد: ورود موج جدید سرما به استان گیلان، موج عظیم ورود پرندگان مهاجر به این استان را به ارمغان آورد.

وی افزود: پارک ملی بوجاق، پناهگاه حیات وحش سلکه و بخش‌هایی از تالاب بین المللی انزلی را شور مضاعف مهاجرت هزاران پرنده مهاجر فرا گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان  گفت: ارک سرسبز، سرحنائی و انواعخودکاها با ورود خود به عرض‌های جنوبی کره زمین بیشتر در مسیر مهاجرت، سرزمین‌های پست جلگه‌ای و  آبگیرهای آب شیرین استان گیلان را به واسطه غنای غذایی و در‌هم آمیختگی امن زیستگاه‌ها ازشمال غربی تا منتهی الیه شرق آن، دچار تحولی عظیم می‌کنند.

وی با اشاره به گزارش پاسگاه‌های سر محیط بانی از زیستگاه‌های تالابی استان، بیان کرد: هم‌اکنون هزاران قطعه مرغابی در مناطق کم‌عمق تالابی، مشغول تغذیه‌اند و به نظر می‌رسد که با ادامه این موج و ورود سایرگونه‌های پرندگان آبزی و کنارآبزی در ماه‌های آینده، ترکیب گونه‌ای پرندگان مهاجر به اوج خود برسد.

عبدوس افزود: تکمیل شدن ترکیب گونه‌ای پرندگان مهاجر بیشتر در آذر ماه به وقوع می‌پیوندد و با ورود انواع غازها و قوها تصاویر بدیعی از اعجاب طبیعت در تالاب‌های گیلان نقش می‌بندد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: سوابق مهاجرت پرندگان زمستان‌گذران حاکی ازآن است که کامل‌ترین ترکیب گونه‌ای آنها در میان زیستگاه‌های استان متعلق به کاسه‌های آبی پارک ملی خشکی دریایی بوجاق کیاشهر با ۲۳۰ گونه و پر تراکم‌ترین مهاجرت‌ها به پناهگاه حیات وحش سلکه تعلق دارد.

وی از دوستداران طبیعت خواست در صورت مشاهده تخلفات شکار و صید این پرندگان ارزشمند مراتب را به اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان و ادارات شهرستان‌ها گزارش دهند.

کلمات کلیدی : ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه