تاریخ انتشار : ۲۶ شهریور ۱۳۹۳-۱۰:۱۳ ق.ظ
کد خبر : 48503
نسخه چاپی نسخه چاپی
بررسی وضعیت برنج ایران؛

نمی‌خواهند برنج گیلانی بفروشند!!!

شالیکاران گیلانی هر سال از اواسط زمستان برای تولید برنج، پا به شالیزارها می‌گذارند و اواخر تابستان هرسال دسترنجشان را از سفره‌های طلایی شالیزارها جمع می‌کنند اما شالیکاران، هر سال، بعد از سفید کردن شلتوک در شالیکوبی‌ها، گرفتار آشفته‌بازار فروش برنج می‌شوند.

به گزارش ۸دی نیوز، این روزها صحبت‌ کشاورزان بر سر این است که فروش برنج‌های خارجی در فروشگاه‌ها فروش برنج بومی را با مشکل روبه‌رو کرده است. به نظر می‌رسد روند تبلیغات برای فروش برنج خارجی در تلویزیون، رقابت فروش برنج داخلی با برنج‌های خارجی را در بازارهای داخل ناعادلانه کرده و کمر بازار برنج داخلی را شکسته و اقبال عمومی به برنج‌های تولید داخل را کم کرده است.

شالیکاران گیلانی هر سال از اواسط زمستان برای تولید برنج، پا به شالیزارها می‌گذارند و اواخر تابستان هرسال دسترنجشان را از سفره‌های طلایی شالیزارها جمع می‌کنند اما شالیکاران، هر سال، بعد از سفید کردن شلتوک در شالیکوبی‌ها، گرفتار آشفته‌بازار فروش برنج می‌شوند. آشفته‌بازاری که با عرضه و تقاضای برنج‌های خارجی، جای دسترنج شالیکاران را در غرفه‌های برنج‌فروشی‌ها، تنگ کرده و سبب شده محصول تازه و خوش‌عطر و طعم شالیزارها هر سال در فصل دروی گیلان، روی دست شالیکاران بماند.

صفرعلی، یکی از کشاورزان شهرستان رشت در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه هم‌اکنون شالیکاران برای سفید کردن شلتوک‌ها در کارخانه‌های شالیکوبی بسر می‌برند، افزود: اغلب صحبت‌های کشاورزان، این روزها درباره فروش برنج‌های خارجی در فروشگاه‌هاست که فروش برنج بومی را با مشکل مواجه می‌کند.

وی با انتقاد از تبلیغ برنج‌های خارجی در تلویزیون اضافه کرد: این تبلیغات کمر بازار برنج داخلی را شکسته و اقبال عمومی به برنج‌های تولید داخل را کم کرده است.

در همین حال علیرضا شعبان‌نژاد، رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در هر هکتار شالیزار به طور میانگین ۵/۲ تن برنج تولید می‌شود که با احتساب میانگین قیمت هر کیلو ۶ هزار تومان، در صورت فروش تمام محصول یک هکتار، ۱۵ میلیون تومان عاید شالیکار می‌شود و این درحالی است که تولید برنج به شیوه سنتی در هر هکتار برای شالیکاران ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد.

وی اضافه کرد: تبلیغ دانه‌های بلند، خوش‌پخت بودن و قد کشیدن برنج‌های وارداتی که سلامت آنها در هاله‌ای از ابهام است، رقابت ارقام محلی برنج گیلان با برنج خارجی را ناعادلانه کرده است. شعبان‌نژاد خاطرنشان کرد: موسسات تحقیقاتی برای رسیدن به خودکفایی برنج پژوهش‌های خود را روی بالا بردن کمیت برنج معطوف کرده و از کیفیت غافل مانده‌اند که این امر سبب شده در ماراتن تصاحب بازار برنج از خارجی‌ها عقب بمانیم.

نجفی، استاندار گیلان در بازدید از کارخانجات برنجکوبی شهر رشت در گفت‌وگو با کشاورزان و کارخانه‌داران برنج، مسائل و مشکلات آنان بویژه رکود بازار برنج داخلی را شنید. استاندار گیلان با بیان اینکه از زمستان گذشته با ارسال نامه و رایزنی‌های مختلف با وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت خواستار جلوگیری از واردات برنج در زمان دروی این محصول و افزایش تعرفه واردات شده بود، افزود: در پی گزارش استانداران استان‌های شمالی از جمله مازندران و گیلان درباره بازار راکد فروش محصول برنج کشاورزان، مقرر شد سازمان تعاون روستایی نسبت به خرید توافقی برنج از کشاورزان، اقدام و شرکت بازرگانی دولتی نیز از عرضه برنج وارداتی در بازار خودداری کند./ وطن امروز

کلمات کلیدی :
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه