تاریخ انتشار : ۲۷ شهریور ۱۳۹۷-۲:۲۱ ب.ظ
کد خبر : 328771
نسخه چاپی نسخه چاپی
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران:

وزارت کار جوابگوی مشکلات کارگران نیست/درخواست بازنگری دستمزد در شورای عالی کار

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با گلایه اهمال وزارت کار در بررسی ترمیم مزد ۹۷ گفت:کارگران پس اندازی برای خرید مسکن ندارند چرا که از هزینه های روزمره خود عقب هستند.

به گزارش ۸دی، ابوالفضل فتح الهی، رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، درباره بی تفاوتی دولت نسبت به حمایت جامعه کارگران گفت: در زمینه ترمیم  دستمزد سال ۹۷ کارگران هیچ اقدام مثبتی از سوی دولت دیده نمی شود.  دولت باید اقدام جدی در سبدمعیشت کارگران داشته باشد. هم کارفرمایان و هم دولت در ترمیم دستمزد کارگران باید مشارکت کنند.

 وی ادامه داد: دولت معتقد است اگر دستمزد به صورت نقدی باشد افزایش تورم ایجاد می کند. بحث این است که سبدمعیشت کارگران تأمین شود. اگردولت  می گوید پول نقد تورم می آورد. سبد معیشت کارگران را به صورت سبد کالا تأمین کند.

 فتح الهی ادامه داد: سال گذشته هزینه سبد معیشت خانوار کارگری۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود. در حال حاضر تأمین این سبد ۸۰۰ هزار تومان گران تر شده است. یعنی ۳۱ درصد افزایش هزینه ها را داشته ایم. تمام هزینه های زندگی کارگران گران شده است. افزایش اجاره بها، افزایش هزینه درمان و امور بهداشتی،  افزایش هزینه های آموزشی و افزایش هزینه های خوراک  باعث شده است که مردم دچار مشکلات متعدد شود. یک زمان کارگری با فعالیت در ۲شغل هزینه های زندگی خود را تأمین می کرد. اما به جایی رسیده ایم که فعالیت در ۲شغل هم جوابگوی زندگی نیست. افزایش قیمت نفت و قیمت دلار به نفع دولت است. دولت باید از این امتیاز استفاده و شرایط را برای کارگران به حالت اول بازگردانند. مشکلات کارگران از پُرکاری، چندشیفت کاری و دستفروشی گذشته است و اکنون در وضعیت بحرانی قرار دارند.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران گفت: انتظار داریم مجلس به عنوان قانون گذار و یک مرجع تأثیر گذار دولت را در حمایت از کارگران همراهی کند. اگر تا چند سال گذشته جامعه کارگری با قرض و گرفتاری می تواند منزلی در ابعاد کوچک را خریداری کند، افزایش قیمت مسکن طی چند ماه گذشته به سمتی رفت که در حال حاضر کارگران برای اجاره بهای مسکن غصه دار هستند. اکثر کارگران به حاشیه شهرها رفته تا شاید بتوانند مسکنی با قیمت مناسب را تهیه کنند. امکان خرید مسکن برای کارگران دیگر وجود ندارد. کارگران پس اندازی برای خرید مسکن ندارند چرا که از هزینه های روزمره خود عقب هستند. افزایش دستمزد سال ۹۷ کارگران نتوانست پوشش تمام هزینه های زندگی را بدهد،تا حد بسیار اندک عقب ماندگی مزدی سال ۹۶را جبران کرد.

 فتح الهی با تاکید بر اینکه هیچ قانونی مبنی بر اینکه دستمزد کارگران تنها یک بار در سال افزایش یابد وجود ندارد اظهار داشت: در جلسه های آینده شورای عالی کار به طور ۱۰۰ درصد بحث افزایش مجدد دستمزد را بررسی خواهیم کرد. با توجه به شرایطی که تمام کالاها گران شده اند ،درخواست بررسی مجدد افزایش دستمزد را داریم و در جلسات شورای عالی کار افزایش دستمزد را بازنگری می کنیم.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به تعدیل های متعدد در سال ۹۷ گفت: تولید کنندگان با مشکلات متعدد در افزایش قیمت مواد اولیه و رکود در فروش محصولات خود مواجه هستند و در حال حاضر تورم بالایی در بازار و جامعه دیده می شود،اما تولید کنندگان برای کنترل هزینه های خود از اولین اهرم که تعدیل نیروی کار است استفاده می کنند.کارگران در کنار گرانی ها و عقب ماندگی مزدی مشکل بیکاری و عدم امنیت شغلی را دارند.


منبع : تسنیم
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه