تاریخ انتشار : ۲۶ تیر ۱۳۹۷-۱۱:۴۳ ق.ظ
کد خبر : 313086
نسخه چاپی نسخه چاپی

۲۵ هزار معلول در روستاهای گیلان شناسایی شدند

مدیرکل بهزیستی گیلان از وجود حدود ۲۵ هزار معلول در سطح روستاهای گیلان خبر داد و گفت: این افراد در جریان بررسی‌ نیروهای بهزیستی مورد شناسایی قرار گرفته‌اند.

به گزارش ۸دی، محمدرضا پارسی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ بهزیستی گیلان به‌دلیل عدم توانایی برای تحت پوشش قرار دادن تمام افراد نیازمند دریافت خدمات توانبخشی،‌ به اجبار این امکانات را به صورت اولویت‌بندی گروه‌های مختلف ارائه می‌دهد.

مدیرکل بهزیستی گیلان این نهاد را از مجموعه‌های تشکیل شده بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اعلام کرد و افزود:‌ بر اساس اصول ۲۱ و ۲۹ قانون اساسی،‌ بهزیستی کشور در جهت حمایت از مادران سرپرست خانوار،‌ کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست و معلولان تشکیل شد.

پارسی با بیان اینکه حدود ۴۰ هزار معلول عضو بهزیستی گیلان هستند ابراز داشت:‌ از این میان ۲۳ هزار نفر دچار معلولیت‌های شدید و خیلی شدید هستند که به همراه ۱۱ هزار نفر از خانواده‌های خود وجوهی را تحت عنوان مستمری از بهزیستی استان گیلان دریافت می‌کنند.

وی با بیان این نکته که مستمری‌های پرداختی بهزیستی گیلان از سال گذشته به طور میانگین حدود ۳.۵ درصد افزایش پیدا کرده است گفت:‌ بر اساس مصوبه جدید هیئت وزیران امسال نیز رقم مستمری‌های پرداختی بهزیستی کل کشور به نیازمندان با افزایش ۱۴ درصدی همراه است.

مدیرکل بهزیستی گیلان از سیاست‌های ویژه سازمان سخن گفت و ابراز داشت:‌ بر اساس یک دیدگاه کلی در این سازمان جهت ارائه و ایجاد یک سطح رفاه مورد قبول برای معلولان، باید‌ خدمات توان‌بخشی به فراخور نیاز و نوع معلولیت فرد در سطح منازل به آنان ارائه شود.

پارسی با ذکر این مسئله که گاهی برخی از معلولان در شرایطی نیستند که در مراکز از آنان نگهداری شود افزود:‌ بهزیستی گیلان با اعزام مددجویان و نیروهای خود به منازل هر کدام از این افراد سعی می‌کند خدمات مورد نیاز را به آنان در محل اقامتشان ارائه دهد.

وی ارائه خدمات برای معلولان ذهنی که بر اثر اختلالات ژنتیکی دچار عارضه‌هایی از بدو تولد هستند را مؤثر اعلام کرد و بیان داشت:‌ افزایش سطح کارایی،‌ شناساندن نقاط قوت و توانایی و دادن اعتماد به نفس از جمله اهداف ارائه خدمات توان‌بخشی در منزل است.

مدیرکل بهزیستی گیلان ظرفیت مراکز شبانه‌روزی استان برای پذیرش افراد بیمار را بسیار پایین ارزیابی کرد و اظهار داشت:‌ دادن امکانات توان‌بخشی ‌و درمانی در منزل به افزایش کارایی لازم و کیفیت مطلوب آموزش‌ها به معلولان و خانوادهای آنان منجر می‌شود.

پارسی از وجود حدود ۲۵ هزار معلول در سطح روستاهای گیلان خبر داد و تصریح کرد:‌ تمامی این افراد در جریان بررسی‌ نیروهای بهزیستی در سراسر استان گیلان مورد شناسایی قرار گرفته‌اند که هر ساله نیز با ادامه پایش‌ها بر تعداد جامعه آماری آن‌ها افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه علاوه بر خدمات توان‌بخشی، بهزیستی گیلان برای اشتغال مددجویان نیز برنامه‌های خوبی دارد عنوان کرد:‌ کمک هزینه تأمین مسکن،‌ کمک هزینه تحصیل‌ و‌ خدمات توان‌بخشی از جمله مواردی است که بهزیستی گیلان نسبت به ارائه آن به اعضای خود اقدام می‌کند.


منبع : تسنیم
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه