تاریخ انتشار : ۳ اسفند ۱۳۹۶-۶:۴۴ ق.ظ
کد خبر : 275303
نسخه چاپی نسخه چاپی

توقف بهره برداری از جنگل افتخار منابع طبیعی گیلان است

مدیرکل منابع طبیعی گیلان گفت:جلوگیری و توقف بهره برداری صنعتی پس از ۵۰ سال از افتخارات منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان محسوب می شود.

به گزارش ۸دی،دکتر محسن یوسف پور  اظهار کرد:زارعت چوب در استان گیلان در دو بخش دولتی با ۱۷ هزار(۱۱ هزار هکتار شفارود و ۶ هزار هکتار سایر مناطق)و خصوصی با مساحتی حدود ۴۶ هزار هکتار زیر کشت گونه های سریع الرشد نظیر صنوبر و توسکا قرار دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان افزود:در سال ۹۶ با اجرای برنامه طرح توسعه و بهینه   سازی در عرصه ها و سطوح قابل کار دولتی،یک هزار هکتار از اراضی زیر کشت این گونه ها و اراضی مستعد آن از طریق ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور در شرف واگذاری به بخش خصوصی است که شامل صنایع سلولزی،صنوبرکاران و متقاضیان و علاقمندان زراعت چوب می باشد.همچنین مبلغ قابل ملاحظه ای نیز از محل اعتبارات دولتی با مشارکت بانک کشاورزی برنامه ریزی و قابل پرداخت است.

وی به اهمیت نقش تشکل های مردم نهاد در حفاظت و ترویج فرهنگ منابع طبیعی اشاره کرد و گفت:جهت بخشیدن به نقش تعاملی سمن ها در حفظ و حراست از منابع طبیعی منجر می شود تا مردم آگاهی بیشتری نسبت به ارزش و قدمت جنگل ها پیدا کنند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد:جلوگیری و توقف بهره برداری صنعتی پس از ۵۰ سال از افتخارات منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان محسوب می شود و در این راستا توانسته ایم با تشویق مردم به زارعت چوب، بخش اعظمی از نیاز چوبی استان را از طریق کشت صنوبر مرتفع نماییم.


منبع : ایسنا
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه