تاریخ انتشار : ۳ بهمن ۱۳۹۶-۷:۳۶ ق.ظ
کد خبر : 267090
نسخه چاپی نسخه چاپی
رئیس کل بانک مرکزی:

قیمت ارز طی روزهای آینده کاهش می‌یابد

مردم روی دلار سرمایه‌گذاری نکنند / در طول ۵ سال گذشته منابع حاصل از سرمایه گذاری افراد در بانک ۸۰ درصد و در ارز ۵۰ درصد رشد داشت.

به گزارش ۸دی،رشد نرخ ارز طی هفته‌های اخیر، برخی از مردم را به امید کسب سود یا حفظ ارزش دارایی‌های خود به بازار ارز هدایت کرده است. درکنار عوامل بنیادی، افزایش تقاضای کاذب برای ارز فیزیکی زمینه بالا رفتن بیشتر قیمت‌ها را فراهم کرد. اما از روزگذشته بانک مرکزی با تشدید نظارت بر بازار و همچنین تزریق بیشتر ارز به بازار برنامه منطقی کردن نرخ ارز را که این روزها با حباب زیادی همراه شده در دستور کار قرار داده است.
درهمین راستا روزگذشته اخبار بازار ارز هفتمین همایش بانکداری الکترونیک را نیز تحت‌الشعاع خود قرار داد. رئیس کل بانک مرکزی درحاشیه این همایش با اعلام اینکه قیمت ارز در روزهای آینده در روندی کاهشی قرار می‌گیرد، تأکید کرد که سرمایه‌گذاری در نرخ ارز توجیه نداشته و کسانی که منابع خود را به ارز تبدیل می‌کنند، ضرر خواهند کرد. در حالی در روزهای اخیر بازار ارز از نوسان شدیدی‌تری نسبت به گذشته برخوردار شده و رکورد ۴۷۰۰ تومان هم برای دلار به ثبت رسید که رئیس کل بانک مرکزی تأکید دارد جریان به این روال نخواهد ماند و دلار در ماه‌های پایانی سال که اکنون وارد آن شده‌ایم در روند کاهشی مناسبی قرار می‌گیرد.
سیف با اشاره به اینکه اکنون شاخص‌های کلان اقتصادی اعم از تورم و رشد اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار دارند، گفت در کنار آن درآمدهای ارزی نسبت به گذشته وضعیت خوبی دارند، به طوری که صادرات نفت نسبت به سال قبل افزایش دارد و قیمت هر بشکه آن به دامنه ۷۰ دلار رسیده است، بنابراین دلیلی وجود ندارد در بلندمدت وضعیت ارزی دچار نوسان شود.  رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه به طور طبیعی فضای موجود و نوسان بازار را بانک مرکزی کنترل می‌کند، اظهار کرد: در دو ماهه پایانی سال که اکنون وارد آن شده‌ایم،نرخ ارز روندی کاهشی در پیش می‌گیرد. وی در رابطه با سرمایه‌گذاری در بازار ارز و خرید دلار نیز توضیحاتی داشت و گفت: سرمایه‌گذاری در نرخ ارز به هیچ عنوان نمی‌تواند توجیه اقتصادی داشته باشد. کسی که منابع خود را به ارز تبدیل می‌کند، ضرر خواهد کرد. رئیس کل بانک مرکزی به مردم توصیه کرد: ریسک و خطر موجود در بازار ارز را نپذیرفته و به سمت سرمایه‌گذاری امن حرکت کنند، هرچند که به طور حتم بزودی بازار در فضایی آرام حرکت می‌کند.
سیف به جریان سودآوری در منابع بانکی و بازار ارز پرداخت و ادامه داد: در حدود چهار تا پنج سال گذشته کسی که سرمایه خود را به بانک‌ها سپرده است و حتی اگر نرخ سود بالای ۲۵ درصد هم دریافت نکرده و ۱۵ درصد گرفته است، حداقل تاکنون منابع او ۸۰ درصد رشد داشته، در حالی که اگر در همین مدت سرمایه‌‌گذاری در ارز انجام شده بود و نرخ دلار را در آن زمان در رنج
۳۰۰۰ تومان در نظر بگیریم حداکثر سود نزدیک به ۵۰ درصد می‌شود.
وی همچنین در هفتمین همایش بانکداری الکترونیک با اشاره به سیاست بانک مرکزی در حوزه رمزینه پول‌ها و فناوری‌های مربوط به زنجیره بلوک توضیح داد: اگر چه ظرفیت‌های فناوری زنجیره بلوک می‌تواند جریان تازه‌ای برای روش‌های بانکداری باشد، اما تهدیدهایی مانند سفته بازی، نوسان شدید قیمتی، حباب‌های موجود در ارزش آنها و همچنین از دست رفتن تدریجی خواص این پول‌ها به‌عنوان ابزار پرداخت قابل اتکاست که تمامی بانک‌های مرکزی جهان از جمله بانک مرکزی ایران به احتیاط پذیرش و به رسمیت شناختن این پول‌ها تأکید دارد.
سیف گفت: سیاست فعلی بانک مرکزی درباره رمزینه پول‌ها رصد تحولات و همچنین تعامل با سایر بانک‌های مرکزی و نهادهای سیاستی و در پیش گرفتن رویه‌هایی است که در آن ریسک و خطرات بالای رمزینه پول‌ها را در نظر گرفته و بتواند از فناوری‌های پشتیبان آنها برای کاربردهای جدید بهره‌برداری کند.
آغاز فروش فوق‌العاده دلار؛ فراخوان بانک مرکزی برای فروش ارز به صراف‎ها
صرافی‌های مجاز می‌توانند برای تهیه اسکناس دلار مورد نیاز خود به صرافی بانک‌ها مراجعه کنند. بعد از آنکه سخنان رئیس کل بانک مرکزی درباره کاهش قیمت دلار طی روزهای آتی در بازار ارز هم پخش شد، از صرافی بانک ملی خبر آمد که صرافان مجاز می‌توانند برای دریافت ارز به این صرافی مراجعه کنند. این صرافی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که «همه صرافی‌های مجاز می‌توانند برای تهیه اسکناس دلار مورد نیاز خود، اکنون به شرکت صرافی ملی ایران مراجعه کنند و خرید خود را انجام دهند.» همچنین در اطلاعیه دیگری آمده است که صرافی‌های مجاز خریدار از صرافی‌های منتخب، روزانه می‌توانند نسبت به خرید ۵۰ هزار اسکناس دلار امریکا از صرافی منتخب به‌عنوان پارت نخست اقدام کرده و در صورت عرضه بموقع آن در بازار و ارائه جدول فروش نسبت به خرید پارت بعدی ۵۰ هزارتایی، فقط از همان صرافی منتخب ذیربط اقدام کنند. با ورود جدی بانک مرکزی به بازار ارز و البته افزایش تزریق ارز در این بازار احتمالاً از حباب قیمت دلار کمی کاسته شود و امروز شاهد کاهش قیمت این ارز مهم خواهیم بود.
عرضه دلار قطع نشده است
یک مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: ۱۵صرافی منتخب بانک مرکزی هستند که بر اساس نیاز روزانه‌شان دلار دریافت می‌کنند و بین سایر صرافی‌ها تا سقف ۱۰۰ هزار دلار توزیع می‌کنند.
وی که خواست نامش فاش نشود به ایلنا گفت: در حال حاضر نحوه عرضه دلار در بازار متفاوت شده اما عرضه دلار قطع نشده است. این مقام مسئول در بانک مرکزی افزود: عرضه‌ها نسبت به گذشته کمی متفاوت‌تر شده به این معنی که ممکن است در یک روز میزان عرضه کمتر از روز قبل باشد و در یک روز در هفته اصلاً عرضه‌ای صورت نگیرد تا واکنش بازار را ارزیابی کنند، اما ممکن است صرافی‌ها اینگونه برداشت کنند که عرضه دلار قطره چکانی شده است.
اقتصاد دیجیتال در سال آینده بخشی از برنامه دولت خواهد بود
اقتصاد دیجیتال در سال آینده بخشی از برنامه دولت خواهد بود؛ در حال حاضر پیش‌نویس سند استراتژی اقتصاد دیجیتال با همکاری وزارت اموراقتصادی و دارایی و بانک مرکزی تدوین و کارگروه‌هایی به منظور بررسی بیشتر موضوع تشکیل شده است.
محمد جواد آذری جهرمی در هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، با بیان اینکه شبکه نوین بانکداری زمانی در کشور ایجاد شده که جامعه بین‌المللی دسترسی‌های ما را محدود کرده بود، عنوان کرد: دانشمندان و کارشناسان ایرانی با تکیه بر توان داخلی توانستند در عرصه نظام بانکی موفقیت‌های بسیاری را ایجاد کنند که نمونه آن در منطقه وجود ندارد. وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه نظام بانکداری ما در سال‌های نه چندان دور وضعیت مطلوبی نداشته است، تصریح کرد: در گذشته، نظام بانکداری ما مبتنی بر چارچوب‌هایی بود که اطمینانی به آن نبوده و بسیاری از فرایندها در درون آنها غیرممکن بوده است. برخی مشکلات پیش روی نظام بانکی در گذشته باعث ایجاد موانع و رونق کسب و کار در کشور شده بود از این‌رو توسعه شبکه بانکی در حال حاضر توانسته بسیاری از دغدغه‌ها در این زمینه را رفع کند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در گذشته در شبکه مخابراتی کشور توزیع شارژ کارت‌های اپراتورهای موبایل با شبکه‌های فیزیکی انجام می‌شد، گفت: امروز با استفاده از فناوری‌های نوین بیش از ۸۰ درصد تراکنش‌های بانکی اپراتورها از طریق شبکه بانکی انجام می‌شود. وی با بیان اینکه اقتصاد دیجیتال در سال آینده بخشی از برنامه بودجه دولت خواهد بود گفت: در حال حاضر پیش‌نویس سند استراتژی اقتصاد دیجیتال با همکاری وزارت اموراقتصادی و دارایی و بانک مرکزی تدوین و کارگروه‌هایی به منظور بررسی بیشتر موضوع تشکیل شده است.

نیم نگاه
افت ۳۰ تومانی دلار
دیروز پس از یک رشد موقتی در ساعات اولیه بازار، نرخ دلار و یورو در ساعات پایانی بازار با افت قابل توجهی همراه شد. پس از اقدامات بانک مرکزی درافزایش تزریق ارز به صرافی‌ها و همچنین توصیه جدی رئیس کل بانک مرکزی به مردم که بزودی نرخ ارز کاهش می‌یابد، اندکی از هیجان بازار کاسته شد. دراین روز دلار با ۳۰ تومان کاهش به ۴۵۶۷ تومان عقب نشینی کرد. یورو نیز با ۳۲ تومان افت ۵۸۱۸ تومان قیمت خورد، اما همچنان پوند و درهم روند افزایشی خود را حفظ کردند به طوری که پوند ۶۱ تومان بالا رفت و به ۶۴۰۰ تومان رسید و درهم با ۴ تومان رشد ۱۲۶۰ تومان معامله شد.


منبع : روزنامه ایران
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه