تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۵-۱۲:۰۳ ب.ظ
کد خبر : 173857
نسخه چاپی نسخه چاپی
گزارش اختتامیه‌ی جشنواره‌ی فیلم عمار؛

طالبی: جشنواره‌ عمار رویای من در سینما بود/ طالب‌زاده: یتیم خانه ایران سانسور ۱۰۰ ساله غرب را برملا کرد

هفتمین دوره جشنواره مردمی عمار با تقدیر از ابوالقاسم طالبی، کارگردان فیلم سینمایی یتیم خانه ایران به پایان رسید.

به گزارش ۸دی، آیین اختتامیه هفتمین جشنواره مردمی فیلم عمار هفدهم بهمن ماه با حضور علاقمندان در فرهنگسرای بهمن آغاز شد. در ابتدای این مراسم برگزیدگان هفتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار معرفی شدند.

%image_alt%
در بخش تولیدات رادیویی هیات داوران ضمن تقدیر از اثر «روز خبرنگار» به تهیه‌کنندگی مینا نیکانیک و «شوره‌زار شیرین» به تهیه‌کنندگی آرزو بلالی دهکردی، لوح افتخار این بخش را به اثر «سنگ زیرین آسیاب» به تهیه کنندگی وداد واقفی به علت کشف سوژه جذاب و همچنین «قندوز ۲۰ نوامبر» به تهیه کنندگی بهرام نوری به علت پرداخت موجز و هنرمندانه از حقوق بشر آمریکایی اهدا کرد.

در بخش انیمیشن هیات داوران ضمن تقدیر از اثر «بیشه» به کارگردانی مجتبی خیری به دلیل نگاه ویژه به مخاطب کودک و اثر علامه طبرسی به کارگردانی روح الله سعادمند به دلیل پرداخت به زندگی علما و توجه به مرگ، لوح تقدیر این بخش را به «بابانوئل ۲» به کارگردانی حمید حقانی و «کابوس» به کارگردانی محمدرضا خردمندان به دلیل توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی و مصرف کالای داخلی تقدیم کرد.

 

همچنین فانوس این بخش به اثر «جنگ جهانی سوم» به کارگردانی عبدالامیر ذبیحی اهدا شد. هیات داوران بخش پویانمایی لوح تقدیر بخش موشن گرافیک را به اثر «انتخاب با خودمونه» به کارگردانی علی محمد خانیکی و مجتبی اسلامی اهدا کرد.

 

در ادامه برنامه جوایز بخش مستند با موضوع جنگ نرم اهدا شد:
هیات داوران ضمن تقدیر از اثر «قرارداد ۱۹ ژوئن» به کارگردانی ایمان گودرزی به دلیل انتخاب سوژه و پژوهش لوح تقدیر این بخش را به اثر «قصه فیل و الاغ» به کارگردانی مهدی نقویان و اثر «رویای ایرانی» به کارگردانی مصطفی رضوانی و «متولد کالیفرنیا» به کارگردانی علیرضا بوالی تقدیم کرد.

 

فانوس این بخش نیز به اثر «جزیره فارسی» به کارگردانی سید محمد علی صدری نیا و اثر «بازگشت گمورا» به کارگردانی محمد جواد رییسی اهدا شد.

 

همچنین هیات داوران جایزه ویژه بخش جنگ نرم را به اثر «شبنامه» به کارگردانی سید مهدی کرباسی تقدیم کرد. همچنین این فیلم جایزه ویژه موزاییک مرگ بر آمریکا را دریافت کرد.

 

مهدی کرباسی کارگردان مستند «شب‌نامه» بعد از دریافت جایزه‌ ویژه موزاییک مرگ بر آمریکا با بیان اینکه این اثر آغاز مسیر بزرگ و استکبارستیزانه است، گفت: «شب‌نامه» اثری برای نمایش این است که هرچه فریاد داریم، همچنان بر سر آمریکا بزنیم.

 

وی افزود: ما با همکاری دوستان به دنبال این هستیم تا در حوزه سینمای فانتزی گامی در راستای اعتلای سینمای دینی کشور برداریم.

 

علی صدری نیا کارگردان مستند «جزیره فارسی» در بخشی از این مراسم با بیان اینکه این مستند در رابطه با دستگیری نیروهای آمریکایی در جزیره فارسی است، اظهار کرد: زحمت اصلی بر دوش تیم نیروی دریایی بود که مایه ذلت آمریکایی‌ها را به وجود آورد.

وی ادامه داد:‌ من این جایزه را به دورترین نقطه کشور یعنی جزیره فارسی می‌فرستم و آن را تقدیم به عزیزان نیروی دریایی می‌کنم. اگرچه حقوق نجومی نمی‌گیرند اما در حال برافراشتن پرچم ایران اسلامی در تمامی نقاط هستد.

 

%image_alt%
در بخش تقدیر از ابوالقاسم طالبی و قبل از تقدیر، مادر شهیدان خالقی پور، با بیان این که خوشحالم خداوند توفیق داد تا در هفتمین اختتامیه جشنواره مردمی فیلم عمار حضور داشته باشم، اظهار داشت: در جریان افتتاحیه جشنواره و در طرح اهداء جوایز مردمی به فیلمسازان شرکت کردم و چون این جشنواره، جشنواره ای مردمی است و فیلمسازانش مردمی اند، هدیه ای با ارزش معنوی برای این عزیزان آورده ام
وی در ادامه گفت: هدیه ای که من به همراه آورده ام چفیه شهید رسول خالقی پور است که شش سال و در عملیات های مختلف بر گردن شهیدم بود و این چفیه خون آلود را من با اشک های دیده شستم و امروز این چفیه را به فیلمسازان عماری تقدیم می کنم.

مادر شهید ادیب حسینی یکی از شهدای مدافع حرم پاکستانی در سخنانی گفت: پیام من به تمامی مومنین و مومنات خودسازی است؛ برای این قضضیه مراقب چند چیز باشید تا به مقصود خود برسید. نخستین مورد اینکه مراقب نگاه خود باشید و در صحبت کردن مراعات کنید.

وی افزود: خداوند ۱۲۴ هزار پیامبر را برای راهنمایی ما فرستاده است؛ برای اینکه ما بتوانیم از ظلمت دور شده و راه خود را پیدا کنیم. مدام ذکر کسی را بگویید که به ما جان بخشیده است؛ کسی که در مقابل او هیچ راهی جز رسیدن او نداریم.

این مادر شهید هدیه ای به عمار اهدا کرد که پیامی از سخنان مقام معظم رهبری بود و توسط پنج خانواده شهید امضاء شده است.

نادر طالب زاده، دبیر این جشنواره نیز پیرامون ابوالقاسم طالبی، یتیمخانه ایران را اثری فاخر و موجب رسوایی انگلیس دانست و افزود: ماجرای قحطی ایران سانسور بزرگ غرب است که در این فیلم به بهترین شکل نمایان شد.

وی در ادامه با اشاره به فرم قوی فیلم یتیمخانه و استفاده از بازیگران خوب تئاتر انگلیس در این فیلم اظهار داشت: این فیلم عزت و افتخار ایران اسلامی را نمایان و سانسور ۱۰۰ ساله غرب را برملا کرد.

طالب زاده در پایان گفت: امیدواریم بتوانیم تاریخ انقلاب را با زبان هنر که زبان بین المللی است به سراسر جهان عرضه کنیم.

مادر شهید نیکو فرد نیز در این بخش در سخنانی گفت: از شما تشکر می کنم که به هفتمین جشنواره عمار آمده  اید و از کسانی که در جنگ با خون خود ایثار کردند حمایت کردید؛ آنها کشور را به شما سپرده اند و این شما هستید که باید قدر کشور را بدانید.

وی افزود: از عزیزان دست اندر کار و فیلم ساز تشکر می کنم؛ اینها برای ساخت فیلم بسیار تلاش می کنند؛ ما باید قدر اینها را بدانیم تا دست استکبار کوتاه شود.

این مادر شهید تصریح کرد: ما باید مراقب تیرهای خاموش و آلوده دشمنان اسلام باشیم.

 

ابوالقاسم طالبی، کارگردان استکبارستیز سینمای ایران، با بیان این که جشنواره عمار همواره رؤیایی برای من در سینما بود، اظهار داشت: این مسئله که در سینما نیز مردم پای کار بیایند، امری مهم است؛ چرا که تا مردم در مسئله ای پای کار نیاند اتفاقی نخواهد افتاد.

 

%image_alt%

وی با بیان این که حل معماهای گره خورده با حضور مردم در صحنه حل خواهد شد، اظهار داشت: از تمامی دست اندرکاران جشنواره عمار از جمله آقایان نادر طالب  زاده، وحید جلیلی و مسعود ده نمکی که از ابتدای این مسیر در کنار هم بودند، تشکر و قدردانی می کنم.

در پایان سخنان خود از روحانیونی که از فیلم یتیمخانه ایران تشکر کردند قدردانی کرد و افزود: از حجج الاسلام پناهیان، علم الهدی، حسینیان، شهاب مرادی و ائمه جمعه اهواز و کنگان که از تریبونی که به سینما توجه نمی شد و یا هر از گاهی انتقاداتی به آن می شد از فیلم یتیمخانه ایران حمایت کردند تشکر میکنم حمایت از فیلم های ضد استکباری حمایت از سینمای انقلاب و آشنایی جوانان و نوجوانان با تاریخ ایران است.

بخش بعدی مراسم پایانی هفتمین جشنواره مردمی فیلم عمار به زنان شهید حجاب که در فاجعه مسجد گوهرشاد به شهادت رسیدند اختصاص داشت که در این بخش عبده خدایی، قدیمی ترین زندانی سیاسی و مذهبی کشور، با بیان این که من ۲ بار و در دفعات مختلف به خاطر مخالفت با سیاست های ضدایرانی توسط دولت پهلوی به زندان افتادم، اظهار داشت: پدرم امام جمعه قبل از انقلاب در مشهد بود و از کسانی بود که با متحدالشکل شدن لباس زنان در دوران رضا شاه مخالف بود و در همین زمینه نشریه ای با نام تذکرات مذهبی را منتشر کرد.

وی با بیان این که پدرم به دلیل مشکلات فرهنگی و اقتصادی با این طرح مشکل داشت، خاطرنشان کرد: به دلیل زندگی اقوام مختلف در کشور و این که هر کدام دارای لباس و پوشش خاصی بودند، اجرای این طرح رضاخان عکس العمل هایی از سوی مردم به همراه داشت.

عبده خدایی در ادامه تصریح کرد: انگلیس به سبب دستمزدهای ارزان در هند شرکت های نساجی در این کشور تأسیس کرد و برای به فروش رس

یدن اجناسشان به نوکر خود رضاخان دستور دادند که لباس های زنان در ایران را متحدالشکل کنند تا اجناسشان به فروش رسد.
%image_alt%

وی با بیان این که پدرم به واسطه مبارزات خود به مشهد تبعید شد، اظهار داشت: امروز همزمان با ۱۷ دی ماه و سالروز کشف حجاب رضاخانی است و آیت الله خزعلی به بنده گفت زمانی که بر بالین کشته های واقعه گوهرشاد آمدم گورهای دسته جمعی درست کرده بودند و پیکرهای نیمه جان را در آن می انداختند.

عبده خدایی بیان داشت: در دوران کشف حجاب، مادر خودم که همراه یکی از همسایگان در حال رفتن به حمام بودند توسط پاسبانان رضا خانی مورد حمله قرار میگیرند و متأسفانه بچه ای که در شکم مادرم بود سقط شد و مادرم پس از ۱۲ روز از دنیا رفت.

وی در پایان با بیان این که انگلیس همواره به دنبال غارت منابع ایران بوده است، اظهار داشت: امیدواریم خداوند استکبار جهانی را نابود و شر خودشان را به خودشان برگرداند.

در ادامه آیین اختتامیه فیلم عمار با حضور داوران و خانواده شهدا، جوایز بخش فیلم داستانی اهدا شد.

هیات داوران در بخش داستانی کوتاه ضمن تقدیر از اثرهای «قابلمه» و «جیب کت» به کارگردانی حسین دارابی، «زخم کهنه» به کارگردانی مرتضی مصاحب‌نیا و «سرباز» به کارگردانی علی کیوان، «مامان بازی» به کارگردانی محمدفرج صالحی، لوح افتخار این بخش را به اثر «تیهو» به کارگردانی صدرالدین فردوسی اهدا کرد.

 

هیات داوران لوح افتخار جلوه‌های ویژه را به محمدحسن فلاح برای اثر فضای مجازی اهدا کرد. فانوس این بخش نیز به اثر «دوئل» به کارگردانی محمدرضا خردمندان تقدیم شد.

 

همچنین هیات داوران جایزه ویژه این بخش را به اثر «روزی روزگاری در شرق» به کارگردانی حامد بذرافشان اهدا کرد.

 

در بخش داستانی نیمه بلند نیز هیات داوران ضمن تقدیر از اثرهای «مدین یو اس آ» به کارگردانی مرتضی راویش، «تراس» به کارگردانی  محمد علیزاده، «نیستان» به کارگردانی محمدعلی رخشانی، «بازهم ساک سفرت را خودم می‌بندم» به کارگردانی مسعود دهنوی، لوح افتخار این بخش را به اثرهای از «تبار حبیب» به دلیل نوع روایت به کارگردانی مصطفی کوچکی و «چین آخر» به کارگردانی سعید حسن‌پور اهدا کرد.

 

هیات داوران فانوس این بخش را به اثر «سلام» به کارگردانی محمدرضا حاج غلامی تقدیم کرد. همچنین جایزه ویژه این بخش به اثر «روزهای بارانی» به کارگردانی عبدالله عزیزی اهدا شد.

 

در بخش داستانی بلند نیز هیات داوران لوح افتخار فیلمنامه را به محمد نیک‌دل برای نویسندگی اثر «ترمینال غرب» تقدیم کرد و لوح افتخار بازیگری را به هوشنگ توکلی و یوسف مرادیان برای بازی در فیلم «ترمینال غرب» اهدا کردند.

 

در پایان هیات داوران فانوس این بخش را نیز به فیلم «ترمینال غرب» به کارگردانی قربانعلی طاهرفر اهدا کرد.

 

در بخش بیداری اسلامی و وحدت ضمن تقدیر از اثر «خون جون» به کارگردانی مجتبی رضوانی، لوح تقدیر این بخش را به اثر «لالایی بر فراز کوه‎های برف‎گیر» به کارگردانی حسن قهرمانی تقدیم کرد.

 

%image_alt%

 

فانوس این بخش نیز به اثر «بومرنگ» به کارگردانی محسن نقی زاده تقدیم شد.

 

جایزه ویژه بخش بیداری اسلامی و وحدت به اثر «خاطرات نارنجی» به کارگردانی وحید فرجی رسید.

 

وی در پایان گفت: آن‌قدر در این مدت درگیر فیلمسازی شدیم که خیلی چیزها یادمان رفته است. اما اینجا میخواهم هدیه ویژه جشنواره را به جبهه مقاومت تقدیم کنم.

 

در بخش مدافعان حرم ضمن تقدیر از اثر «جوانه‌ها» به کارگردانی علیرضا باغشنی و اثر «مادرانه» به کارگردان ساسان فلاح‌فر، لوح تقدیر این بخش به اثر «نبرد پالمیرا» به کارگردانی ساسان فلاح‌فر و «فرمانده» به کارگردانی هادی نعمت‌الهی اهدا شد.

 

هیات داوران فانوس این بخش را به اثر «کل» به کارگردانی امیرحسین نوروزی تقدیم کرد و جایزه ویژه این بخش به اثر «آهنگر» به کارگردانی محمدمهدی خالقی اهدا شد. در ضمن هیات داوران جایزه ویژه تصویربرداری را به گروه رسانه‌ای فاطمیون به دلیل حضور مستمر و موثر در میدان‌های نبرد تقدیم کرد.

 

هیات داوران در بخش ثبت زندگی ضمن تقدیر از اثر «اشتیاق» به کارگردانی میثم کریمی، به دلیل انتخاب سوژه لوح افتخار این بخش را به اثر «داشتن و نداشتن» به کارگردانی مرجان اسماعیلی اهدا کرد. فانوس این بخش نیز به اثر« ۱۲ نفر » به کارگردانی عباس صالح مدرسه‌ای اهدا شد.

 

هیات داوران در بخش اقتصاد مقاومتی ضمن تقدیر از اثر «وقتی گفتن نمی‌شود» به کارگردانی فاطمه مرزبان به دلیل پرداختن مناسب به موضوع اقتصاد مقاومتی لوح افتخار این بخش را به اثر «حراج بزرگ» به کارگردانی آرش انیسی و «غزال ایرانی» به کارگردانی وحید فرجی اهدا کردند.

انتهای پیام/

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه