تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۲-۱۰:۴۶ ق.ظ
کد خبر : 15036
نسخه چاپی نسخه چاپی
ظریف در شانزدهمين اجلاس دی هشت؛

کشور‌های اسلامی قادر به افزایش‌ همکاری‌های اقتصادی به طور موثر هستند

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: گروه «دی هشت» به جهان ثابت کرد که کشورهای اسلامی قادر به افزایش همکاری‌های اقتصادی به طور مؤثر هستند.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل ازباشگاه خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان طی سخنانی در شانزدهمین نشست وزیران سازمان دی هشت در اسلام‌آباد پاکستان با تأکید بر لزوم همکاری کشورهای اسلامی به ویژه در عرصه اقتصادی اظهار داشت: گروه «دی هشت» به جهان اثبات کرده است که کشورهای اسلامی قادر به افزایش همکاری‌های اقتصادی به طور مؤثر هستند و تصمیم اتخاذ شده در مورد حفظ گروه «دی هشت» به صورت اعضای محدود، به منظور تسهیل و تسریع در فرایند تصمیم گیری در میان کشورهای عضو است. 
 
وزیر امور خارجه افزود: ماهیت تحولات در روابط بین الملل، باعث گرایش بسیاری از کشورها به سمت شراکت با دیگران شده است و کشورها برای اطمینان از منافع خود چاره ای جز همکاری و مشارکت با دیگر کشورها ندارند. 
 
ظریف تصریح کرد: پیشرفت های اخیر اقتصادی در جهان و بحران مالی با آثار گسترده آنها در جوامع، در نقاط مختلف جهان موجب شده است که کشورها از روش های جمعی و همکاری‌های چندجانبه در بخش های مختلف، به عنوان وسیله ای برای مقابله و مواجهه با چالش های خود بهره برداری کنند. 
 
وزیر امور خارجه تصریح کرد: علاوه بر کسب منافع مشترک به منزله گامی مهم در نظم جهانی در حال ظهور، راهبرد همکاری های منطقه ای، نه تنها به افزایش قدرت کشورهای عضو برای مقابله مؤثرتر با نوسانات و بحران های مالی جهان کمک خواهد کرد، بلکه آنها را قادر می سازد تا منافع اقتصادی خود را در جهت کمک به تأمین امنیت و ثبات منطقه ای و بین المللی و توسعه پایدار به کار گیرند. 
 
وی تأکید کرد: از این رو، همکاری های منطقه‌ای با هدف کسب منافع و اهداف مشترک، باید در تعاملات بین المللی مد نظر قرار گیرد. 
 
ظریف گفت: ما ملزم به تدوین و فرموله کردن سیاست‌ها و پیشنهاد طرح‌ها به منظور افزایش همکاری های اقتصادی میان اعضا هستیم و باید با مشارکت بخش خصوصی در اجرای این برنامه ها از طریق اجرای طرح‌های واقعی سودمند به مردم خود اطمینان حاصل کنیم. 
 
وزیر امور خارجه با اشاره به ظرفیت‌های موجود در کشورهای گروه «دی هشت» از جمله جمعیت بیش از یک میلیارد، نیروی انسانی جوان و پویا، جغرافیای سیاسی وسیع، ذخایر عظیم نفت و گاز و سایر منابع طبیعی و همچنین مزایای قابل توجه، ظرفیت های گروه «دی هشت» را فرصتی مناسب برای تبدیل شدن به یک مدل موفق از همکاری بین منطقه‌ای دانست. 
 
ظریف در ادامه با اشاره به اقدامات ارزشمند اعضای گروه «دی هشت» در سال های اخیر، از جمله انعقاد موافقتنامه تجارت ترجیحی، ایجاد تسهیلات روند صدور روادید برای تجار و بازرگانان کشورهای عضو، اقدامات گمرکی و همکاری هواپیمایی کشوری موسوم به M.O.U ، توافق بر سر منشور سازمان را که در نشست گذشته در اسلام آباد صورت گرفت اقدامی مهم در به تصویر کشیدن گروه «دی هشت» به عنوان یک بدنه مترقی و رو به جلو قلمداد کرد. 
 
وزیر امور خارجه با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران اهمیت خاصی برای همکاری در بخش های مختلف بین کشورهای عضو گروه «دی هشت» قائل است، خاطرنشان کرد: معتقدیم این کشورها باید از ظرفیت های قابل توجه موجود لذت ببرند و در جهت توسعه همکاری ها در زمینه های مختلف و اجرای طرح های مشترک تلاش کنند. 
 
ظریف به برخی از مهم ترین اقدامات فنی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۳ همچون همکاری در زمینه پتروشیمی، تولید کود شیمیایی، اقدامات اولیه به منظور تأسیس دانشگاه «دی هشت» و میزبانی نخستین اجلاس رؤسای دانشگاه در سال ۲۰۱۴، فناوری ارسال و مبادله شبکه ( TTEN ) و ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترک در بین اعضا اشاره کرد. 
 
وزیر امور خارجه در پایان با ارائه پیشنهادهای لازم به منظور کمک به بهبود وضع گروه «دی هشت» در تعاملات بین المللی، تصریح کرد: در حال کمک به افزایش بیشتر سهم ایران در کار گروه «دی هشت» با هدف اجرای برنامه های مورد نظر شامل برگزاری یک انجمن تجارت آزاد و مناطق ویژه اقتصادی، نشست مقامات کنسولی کشورهای عضو برای مقابله با مشکلات صدور روادید، اجلاس معاونان وزیران در حوزه همکاری های صنعتی و همایش شهرداران در سال ۲۰۱۴ هستیم. 
 
گروه «دی هشت» به عنوان یک اتحادیه اقتصادی فرامنطقه‌ای، متشکل از هشت کشور اسلامی در حال توسعه شامل جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه با هدف تقویت همکاری های اقتصادی میان کشورهای مزبور در سال ۱۳۷۶ در استانبول ترکیه آغاز به کار کرد.
 
شورای وزیران، رکن سیاسی و تصمیم گیر «دی هشت» است که با حضور وزیران امور خارجه هشت کشور، سالی یک ‌بار تشکیل جلسه می دهد. 
 
پاکستان ریاست سازمان «دی هشت» را تا سال ۲۰۱۴ برعهده دارد.
کلمات کلیدی : ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه