تاریخ انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۷-۷:۱۰ ق.ظ
کد خبر : 300927
نسخه چاپی نسخه چاپی
معاون بیمه‌ای تأمین اجتماعی از طرحی جدید خبر داد

تعیین مستمری بازنشستگی براساس نظام امتیازبندی

نحوه محاسبه مستمری دوران بازنشستگی بیمه شدگان تأمین اجتماعی، دوباره دستخوش تغییر خواهد شد. به‌طوری که معاون بیمه‌ای این سازمان از تدوین طرح و سیستم امتیازی برای تعیین مستمری بازنشستگی خبر می‌دهد تا با اجرای آن دیگر حقی از فردی ضایع نشود.

به گزارش ۸دی،  به گفته محمد حسن زدا با تصویب طرح جدید، ملاک تعیین مستمری بازنشستگی دیگر ۲ سال پایانی کار نخواهد بود. وی در مورد محاسبه سنوات بازنشستگی می‌گوید: در گذشته ۵ سال آخر ملاک بازنشستگی بود که این موضوع در برنامه پنجم در نظر گرفته شده بود و به محض اتمام برنامه پنجم ما به همان قانون قبلی خود برگشتیم و در حال حاضر مبنای محاسبه سالهای بازنشستگی دو سال آخر کار است. او می‌افزاید: چنانچه تغییرات نامتعارفی در حقوق شاغلان در دو سال اخیر صورت گرفته باشد، بازرسان ما ورود می‌کنند و مانع افزایش حقوق بازنشستگی نامتعارف خواهند شد. زدا با تأکید بر اینکه روی دو گروه کار می‌کنیم، می گوید: شرکت‌هایی که حقوقی اند و پرونده‌هایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند این افزایش باید معنادار باشد یعنی فرد یا ارتقای شغلی پیدا کرده یا پستی گرفته باشد و باید به تأمین اجتماعی ثابت شود که این افزایش و ارتقا بابت چه چیزی بوده است.
بررسی و کنترل ارتقای شغل و افزایش حقوق در سال‌های آخر
معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی خاطرنشان کرد: ماده ۳۹ قانون تأمین اجتماعی به سازمان این اجازه را داده که ۶ ماه لیست‌های بیمه‌ای را بررسی کند و چنانچه اتفاقی در لیست افتاده باشد؛ باید ببیند آیا واقعی است یا خیر و در هر صورت این کنترل را در حال حاضر انجام می‌دهیم. وی افزود: در شرکت‌ها و مؤسساتی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل نیستند و دفاتر رسمی هم ندارند آنجا دیگر باید به ما ثابت شود که دلیل این افزایش حقوق ناگهانی چه بوده است. زدا از تدوین طرحی در کنار این اقدامات برای محاسبه مستمری بازنشستگی در سازمان تأمین اجتماعی خبر داد و تصریح کرد: این طرح را بعد از تدوین نهایی به وزارت کار و رفاه اجتماعی ارسال می‌کنیم تا پس از تأیید آنها به دولت ارسال شود.
تدوین طرح جدید براساس سیستم امتیازی
وی با اشاره به طرح جدید  می‌گوید: ملاک بازنشستگی را از دو سال و ۵ سال خارج و یک سیستم امتیازی  ایجاد کنیم به‌طوری که فرد از روز اولی که به‌کار مشغول می‌شود، بداند که پرداختی در حقوق بازنشستگی وی تأثیر دارد. بنابراین براساس سیستم امتیازی حق کسی ضایع نمی‌شود و همچنین فرار بیمه‌ای نیز از بین خواهد رفت. معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی می‌افزاید: قانونگذار وقتی می‌گوید ۲۸ سال رها هستید و فقط دو سال آخر مدنظر است بر این اساس در ۲۸ سال حداقل‌ها را پرداخت می‌کنند و در دو سال آخر برای اینکه از حقوق بیشتری برخوردار شوند، به یک باره حق بیمه را افزایش می‌دهند که این موضوع خوب نیست و باعث می‌شود صندوق‌های بیمه‌ای ضعیف شوند و بعد اصل مطلب زیر سؤال برود. این مشکل را باید حل کنیم و رسانه‌ها هم باید کمک کنند. زدا در خصوص اجرای این طرح در سال‌ جاری خاطرنشان می‌کند: بعید می‌دانم طرح جدید برای اجرا امسال عملیاتی شود چون بحث‌های بیمه‌ای طولانی و زمانبر است و باید نظرات شرکای اجتماعی را بگیریم و نیز نظر مجلس، کارفرمایان، بیمه شدگان و بازنشستگان برای ما مهم است و در تصمیم گیری‌های این چنینی دلمان می‌خواهد نظرات همه را جمع کنیم و پس از تعیین و تأیید آن را اجرایی می‌کنیم به‌همین دلیل بعید می‌دانم برای سال ۹۷ این اتفاق رخ دهد.
امکان پرداخت دو بار حق بیمه تا سقف حقوق وجود دارد
وی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌شود فرد دو بار حق بیمه پرداخت کند برای استفاده از مزیت در دوران بازنشستگی می‌گوید: بله می‌تواند دو بار پرداخت کند. سقف حقوق که برای امسال در نظر گرفته شده ۸ میلیون تومان است براین اساس افرادی می‌توانند دو بار حق بیمه پرداخت کنند که حقوق آنها بیش از سقف در نظر گرفته شده برای امسال نباشد. وی می‌افزاید: افرادی که در چند شرکت کار می‌کنند تا سقف ۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند می‌توانند از دو جا حق بیمه پرداخت کنند اما این به این معنا نیست که وقتی یکجا ۳۰ سال کار کرده و حقوق بازنشستگی‌شان دو میلیون تومان می‌شود و در ۲ سال آخر یک جای دیگر کار می‌کنند که ۲ میلیون می‌گیرند؛ حقوق بازنشستگی آنها چهار میلیون تومان شود. معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد: برای این افراد سی سال با ۲ میلیون تومان، یک حقوق را برآورد می‌کنیم و برای دو سال دیگر نیز یک حقوق را برآورد می کنیم و جمع آن دو را پرداخت می‌کنیم. اشتباه بیمه شدگان این است که فکر می‌کنند اگر جای دوم شاغل شوند حقوق دریافتی برای سی سالشان حساب می‌شود در حالی که آنجا فقط ۲ یا ۳ سال سابقه دارند.
رصد تخلفات در لیست‌های بیمه
زدا در پاسخ به این سؤال که افرادی هستند که چندین شرکت دارند و از چند جا اسم‌شان را در لیست بیمه رد می‌کنند نیز می‌گوید: با ماتریس همپوشانی که در تأمین اجتماعی اجرایی می‌شود سراغ این افراد می‌رویم و از آنها می‌خواهیم این کارها را نکنند. وی می‌افزاید: ما افرادی داریم که حتی پا فراتر گذاشته‌اند از چند شهر مختلف همزمان بیمه رد می‌کنند مثلاً به طور همزمان از اصفهان، تهران و مشهد برای این ماه آنها لیست بیمه رد می‌شود غافل از اینکه سیستم هشدار ما در حال رصد آنها است و سپس یکی یکی به سراغ آنها می‌رویم و می‌خواهیم که این کار را نکنند چون زمان این کارها دیگر گذشته است. معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: برخی افراد به اشتباه فکر می‌کنند که رد کردن لیست بیمه همزمان از چند شهر مختلف را تأمین اجتماعی متوجه نمی‌شود و این کار می‌تواند کمکی برای افزایش حقوق و مستمری بازنشستگی آنها باشد در حالی که این غیرممکن است. به‌گفته وی، بازرسان و سیستم هشدار ما در حال رصد و نظارت لیست‌های حق‌بیمه ارسالی از مناطق وشهرها و استان‌های مختلف است.


منبع : روزنامه ایران
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه