تاریخ انتشار : ۲ خرداد ۱۳۹۷-۲:۲۱ ب.ظ
کد خبر : 300311
نسخه چاپی نسخه چاپی
نوبخت خبر داد:

جزئیات پرداخت ۶ میلیارد دلار برای ثبت سفارش دو ماهه امسال/ تخصیص ۲۸ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به تشریح جزئیات پرداخت ارز به ثبت سفارش در دوماه اول سال پرداخت و گفت:‌ تاکنون ۲۸ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی اعتبار اختصاص یافته است.

به گزارش ۸دی، محمدباقر نوبخت با اشاره به میزان تخصیص ارز در دو ماهه اول سال ۹۷ اظهار داشت: از اول فروردین امسال تا ۲۹ اردیبهشت تعداد اقلامی که از سوی وزارت صنعت‌، معدن و تجارت ثبت سفارش شدند که شامل کالاهای واسطه‌ای، سرمایه‌ای، مصرفی و سایر هستند، ۱۰۰ هزار و ۱۹۸ قلم کالا به ارزش ۱۴ میلیارد و ۳۳۴ میلیون دلار بوده است.

* ۱۴ میلیارد دلار ثبت سفارش در دو ماه

رئیس سازمان برنامه و بودجه به میزان ارز تخصیص داده‌شده به این رقم از ثبت‌سفارش‌ها پرداخت و عنوان کرد: بر اساس گزارش و آمار ارائه‌شده ۱۳ میلیارد و ۲۹۸ میلیون دلار به ثبت سفارش‌های این دو ماهه ارز تخصیص داده شده است.

* تخصیص ۱۳ میلیارد دلار برای واردات

سخنگوی دولت تأکید کرد: از ۱۳ میلیارد و ۲۹۸ میلیون دلار تخصیصی بالغ بر ۶ میلیارد و ۴۰۴ میلیون دلار، برای واردات کالا ارز پرداخت شده است.

* تراز تجاری دو ماه امسال ۱.۵ میلیارد دلار مثبت است

نوبخت به میزان واردات و صادرات در دو ماهه اول سال پرداخت و افزود: از ابتدای فروردین تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری بیش از ۶ میلیارد دلار کالا به کشور وارد شده و نیز سهم صادرات ۷ میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار بوده است، بنابراین تراز تجاری کشور ۱.۵ میلیارد دلار مثبت است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به مقایسه میزان واردات و صادرات به نسبت دوماهه اول سال ۹۶ پرداخت و عنوان کرد: در مدت مشابه سال ۹۶، ۶ میلیارد و ۱۰۵ میلیون دلار سهم واردات بوده که ۱.۷ درصد در سال جاری کاهش دارد. همچنین به لحاظ ارزش دلاری، ۳ درصد تقلیل یافته است. در دو ماهه سال ۹۶ بالغ بر ۵ میلیارد و ۸۴ میلیون دلار صادرات داشتیم که امسال به ۷ میلیارد و ۴ میلیون دلار افزایش یافته است.

* تخصیص ۱۳ میلیارد تومان به طرح‌های ملی 

سخنگوی دولت در مورد تخصیص اعتبار به طرح‌های عمرانی در دو ماهه امسال بیان داشت: همه ساله تخصیص اعتبار به طرح‌های عمرانی با تأخیر روبه‌رو است و معمولاً نیمه دوم سال این کار انجام می‌شود، امسال یک گام به جلو هستیم و در حال حاضر طرح‌ها اولویت‌بندی شده و بر این اساس به آنها اعتبار تخصیص یافته است.

وی تصریح کرد: در این مدت ۱۳ میلیارد و ۶۳۹ میلیون تومان به طرح‌های عمرانی ملی از کل ۱۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان طرح‌های موجود که ۷۷ درصد آنها را پوشش می‌دهد، اعتبار به صورت اوراق و نقدی تخصیص دادیم.

* سود اوراق طرح‌های عمرانی ۱۹ درصد است

نوبخت یکی از مشکلات را مربوط به اوراق دانست و گفت: این اوراق برای پیمانکاران جذابیت دارد، ضمن اینکه در بورس هم می‌توانیم آن را بفروشیم. نرخ اوراق برای طرح‌های عمرانی ۱۹ درصد است.

* ۲۸ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی اعتبار اختصاص یافت

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور یادآور شد: ۹۶۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های استانی و نیز برای طرح‌های توازن ۱۰ درصد یعنی ۱۲۰۰ میلیارد  تومان اعتبار تخصیص دادیم که در مجموع ۲۸ میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان یعنی ۴۷ درصد از کل اعتبار را تخصیص دادیم.

وی ابراز امیدواریم کرد: ظرف هفته‌های آینده پرداخت اعتبار از طرف خزانه شروع شود.

* رشد درآمدهای مالیاتی در فروردین ماه امسال

سخنگوی دولت در مورد درآمدهای دوماهه امسال نیز خاطرنشان کرد: درآمدهای مالیاتی در بودجه سال ۹۷ در فروردین‌ماه ۳۷ درصد و درآمدهای ارزی نفت ۹۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۶ رشد دارد.


منبع : فارس
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه