تاریخ انتشار : ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷-۶:۵۳ ق.ظ
کد خبر : 291094
نسخه چاپی نسخه چاپی
کارشناس حوزه گردشگری :

گیلان نیازمند رویکرد گردشگری سبز است / منابع و جاذبه‌های گردشگری متعلق به یک نسل خاص نیست

مشاور گردشگری شهرداری رشت گفت: گیلان نیازمند رویکرد گردشگری سبز است و این نوع از گردشگری علاوه بر جنبه‌های طبیعی، جنبه‌های فرهنگی را هم شامل می‌شود.

به گزارش ۸دی،علیرضا محمدی  در رشت با اشاره به اینکه شیوه متداول گردشگری در استان گیلان مربوط به نسل نخست گردشگری است اظهار کرد: توریسم انبوه و هجوم گردشگران به مناطق بکر و دست‌نخورده گیلان نمی‌تواند برای استان راه گشا باشد و زمینه توسعه اقتصادی را فراهم کند.

وی با تأکید بر لزوم توسعه گردشگری سبز در استان گیلان گفت: باید به سمت مدلی از گردشگری برویم که اصطلاحاً به آن گردشگری سبز می‌گویند.

مشاور گردشگری شهرداری رشت گردشگری سبز را گردشگری سازگار با محیط‌زیست دانست و تصریح کرد: گردشگری سبز بدون اینکه آسیبی به محیط‌زیست وارد کند هم برای میزبان و هم میهمان سودمند بوده و یک بازی برد برد برای طرفین است.

محمدی با تأکید بر اینکه باید درزمینهٔ گردشگری سبز وسواس به خرج بدهیم گفت: اگرچه صنعت گردشگری در مقایسه با سایر صنایع صنعتی سبز محسوب می‌شود اما به‌نوبه خود می‌تواند تأثیرات منفی نیز داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه گردشگری سبز بخش عمده‌ای از گردشگری پایدار است افزود: گردشگری پایدار به این معنا است که منابعی که برای رشد و بهره‌مندی اقتصادی گردشگری استفاده می‌کنیم تنها متعلق به نسل ما نیست و باید برای نسل‌های آینده محافظت و نگهداری شود.

مشاور گردشگری شهرداری رشت تصریح کرد: گردشگری سبز صرفاً به جنبه‌های طبیعی محدود نمی‌شود و جنبه‌های فرهنگی نظیر حفظ میراث فرهنگی و نگهداری آن برای نسل بعد را نیز شامل می‌شود.

محمدی با اشاره به اینکه گردشگری سبز به چهار مؤلفه تقسیم می‌شود گفت: مسئولیت زیست‌محیطی که شامل محافظت، نگهداری و ارتقای طبیعت و محیط فیزیکی به‌منظور تضمین سلامت بلندمدت اکوسیستم بوده و یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های گردشگری سبز است.

وی با اشاره به مؤلفه‌های دیگر گردشگری سبز گفت: دوام و بقای اقتصاد محلی، حمایت از کسب‌وکارهای محلی به‌منظور توانمندی اقتصادی جوامع محلی و تنوع فرهنگی به‌منظور تضمین سلامت مستمر فرهنگ‌های میزبان از دیگر مؤلفه‌های گردشگری سبز است.


منبع : فارس
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه