تاریخ انتشار : ۳ بهمن ۱۳۹۶-۹:۰۶ ب.ظ
کد خبر : 267240
نسخه چاپی نسخه چاپی

ایتالیا هر ۱۲ دقیقه یک بار می لرزد

مراکز لرزه نگاری در ایتالیا با ثبت بیش از ۴۴ هزار زمین لرزه در سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام کردند که این کشور در هر ۱۲ دقیقه یک بار لرزیده است .

به گزارش ۸دی، تارنمای روزنامه ‘لاستمپا’ روز سه شنبه با استناد به آمار موسسه ملی ژئوفیزیک و آتشفشان شناسی نوشت: در سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۴۴ هزار زمین لرزه در ایتالیا به ثبت رسید که به عبارتی برابر با ۱۲۰ مورد در روز، ۵ مورد در هر ساعت و یک مورد در هر ۱۲ دقیقه است.
بیش از ۹۰ درصد از این زمین لرزه ها در ایتالیا ضعیف و زیاد محسوس نبود و نسبت به سال ۲۰۱۶ میلادی (بیش از ۵۳ هزار مورد زمین لرزه ) نیز کمتر بود.
تا قبل از سال ۲۰۱۲ هرگز بیش از ۳۰ هزار مورد زمین لرزه در سال در ایتالیا به ثبت نرسیده بود و کمترین میزان زمین لرزه ها مربوط به سال ۲۰۱۵ می شود زمانیکه تنها حدود ۱۵ هزار مورد ثبت شد.
بیش از دو سوم زمین لرزه ها برابر با ۳۷ هزار مورد در ایتالیای مرکزی به ثبت رسید. مواردی که از اگوست سال ۲۰۱۶ از شهرهای اماتریچه، اکومولی و ارکواتا دل ترونتو آغاز شد . در اغاز سال ۲۰۱۷ این موارد ازسرگرفته شده و ۴ زمین لرزه ۵ و ۵.۵ ریشتری در عرض چند ساعت بوقوع پیوست. در این منطقه مرکزی ایتالیا روزانه ۱۵۰ مورد زمین لرزه به ثبت رسید و در ماه های بعدی به ۱۰۰ و سپس به ۵۰ مورد کاهش یافت.
در سال ۲۰۱۷ تمام ایتالیا به غیر از جزیره ساردنیا از حرکت پوسته زمین به لرزه درآمد. در مجموع اکثر زمین لرزه ها در ایتالیا ‘میکرو زمین لرزه’ محسوب می شوند یعنی لرزش هایی که زیر حد تشخیص به شمار می روند. به عبارتی می توان گفت که قدرت اغلب آنها زیر دو ریشتر و تنها ۵ زمین لرزه بالای ۵ ریشتر بوقوع پیوست.


منبع : ایرنا
کلمات کلیدی : ، ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه