تاریخ انتشار : ۳ بهمن ۱۳۹۶-۶:۴۶ ب.ظ
کد خبر : 267210
نسخه چاپی نسخه چاپی

توزیع ۲۴۰۰ میلیارد تومان منابع جدید در حوزه دارو

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص مشکلات تامین منابع برای حوزه دارویی کشور، گفت: خوشبختانه حدود دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع جدید در حال توزیع است که ۴۰۰ میلیارد تومان آن از منابع بیمه ها است که با این کار، بخش عمده ای از مشکلات دارویی کشور برطرف می شود.

به گزارش ۸دی، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه، اظهار داشت: بخشی از کار ما در وزارت بهداشت در شرایط آلودگی هوا و ریزگردها، حمایت طلبی است که عوارض این پدیده ها را به مسئولان بگوییم تا در جهت پیشگیری اقداماتی انجام شود.
وی اضافه کرد: در مناطق مرزی در خصوص ریزگردها علاوه بر اقدامات داخلی، باید اقدامات مرزی و دیپلماتیک نیز انجام شود اما عوارض آلودگی هوا و ریزگردها به نظام بهداشتی و درمانی تحمیل می شود البته اقدامات ما مانند استقرار آمبولانس و آماده باش بیمارستانها در زمان بروز این شرایط انجام می شود.
قائم مقام وزیر بهداشت یادآور شد: مشکل آلودگی هوا را نمی توان با نصب ماسک حل کرد چراکه اکثر این ماسک ها تاثیر جدی در این شرایط ندارند و ممکن است در دو ساعت اول تاثیراتی داشته باشند.
دکتر حریرچی در پاسخ به سوالی در خصوص کافی نبودن خانه ها ومراکز بهداشتی در استانهای خراسان جنوبی و ایلام، گفت: حدود ۳۰ سال است که قانون سطح بندی خدمات بهداشتی و درمانی در کشور وجود دارد و در سالهای مختلف ارتقا پیدا کرده اما در یک روستا که ۳۰ خانوار در آن ساکن هستند نمی توان خانه بهداشت ایجاد کرد و بهورز و پزشک را مستقر کرد اما متوجه هستیم که ممکن است اهالی یک روستا برای مراجعه به پزشک، کیلومترها مسافت را طی کنند.
بر اساس قانون سطح بندی خدمات، در کشور نیازمند خانه بهداشت یا مرکز بهداشتی نیستم
وی افزود: روستاهای کوچک، قمر روستاهای بزرگتر هستند و با ده گردشی پوشش داده می شوند اما بر اساس قانون سطح بندی خدمات، در کشور نیازمند خانه بهداشت یا مرکز بهداشتی نیستم و بیش از ۹۹ درصد این مناطق، پوشش داده شده اند.
قائم مقام وزیر بهداشت و معاون کل وزارت بهداشت در خصوص اظهارات مسئولان سازمان مالیاتی کشور مبنی بر فرار مالیاتی ۵۵۰ میلیارد تومانی پزشکان در بخش خصوصی، یادآور شد: چنین مطلبی را ندیدم و باید از مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور پرسیده شود اما اخیرا توافقاتی بین سازمان نظام پزشکی و امور مالیاتی انجام و تفاهم نامه ای امضا شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: سالها است که مطالبی از سوی مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان نظام پزشکی عنوان می شود و مسئولان سازمان امور مالیاتی مدعی هستند که مالیات پزشکان در بخش خصوصی کمتر پرداخت می شود.
بیماران نیازمند کاشت حلزون شنوایی حتی یک روز هم نباید در نوبت بمانند
وی در خصوص مشکلات بیماران کاشت حلزون شنوایی، گفت: بیش از ۹۰ درصد از هزینه های این بیماران توسط منابع دولتی پرداخت می شود و معتقدیم که بیماران نیازمند کاشت حلزون شنوایی حتی یک روز هم نباید در نوبت بمانند البته مشکل ما در کمبود و تخصیص منابع است و خوشبختانه عمل جراحی برای این بیماران در حال انجام است.
دکتر حریرچی اضافه کرد: در تعداد بسیار کمی از کشورهای دنیا مانند برخی کشورهای غربی و آمریکا ممکن است کاشت حلزون برای بیماران بدون قرار گرفتن در نوبت، بلافاصله انجام شود و رسیدن به این هدف مستلزم تامین منابع برای بیمه ها ونظام سلامت است.
۲۴۰۰ میلیارد تومان منابع جدید در حوزه دارو در حال توزیع است
قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص مشکلات تامین منابع برای حوزه دارویی کشور، گفت: خوشبختانه حدود دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع جدید در حال توزیع است که ۴۰۰ میلیارد تومان آن از منابع بیمه ها است که با این کار، بخش عمده ای از مشکلات دارویی کشور برطرف می شود.
سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: اخیرا وزیر بهداشت در بخشنامه ای دستور داده که بیمارستانها، دارو را بر اساس نیاز و ذخیره استراتژیک داشته باشند و از خرید داروی اضافه خودداری کنند. تاخیرها در پرداختی به شرکت های دارویی مربوط به نظام سلامت و بیمه است اما مشکل صنعت دارویی کشور با مصرف داخلی برطرف نمی شود.
ظرفیت بازار دارویی کشور بیشتر از مصرف آن است
وی تصریح کرد: ظرفیت بازار دارویی کشور بیشتر از مصرف آن است و نمی توان از طریق افزایش مصرف دارو، مشکلات موجود را برطرف کرد و راهکار رشد و پیشرفت صنعت دارو، صادرات و ورود به بازارهای بین المللی است که با این وجود، اقتصاد مقاومتی محقق می شود.
دکترحریرچی ضمن تاکید بر اینکه واردات موازی دارو در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد، ادامه داد: دکتر اصغری رییس سازمان غذا و دارو اخیرا در بخشنامه ای درخواست کرده که قیمت ارزی داروهای وارداتی نسبت به سال گذشته میلادی ۱۵ درصد کاهش پیدا کند که از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.
پزشکان مورد اعتماد ترین قشر در بین مردم و بیماران هستند
قائم مقام وزیر بهداشت ومعاون کل وزارت بهداشت در خصوص اعتراضات درمانگران اعتیاد به سامانه آیداتیس نیز گفت: برخی از دوستان اعتقاد دارند که نباید نظارتی در این زمینه انجام شود اما این سامانه برای ترک اعتیاد افرادی است که به مواد مخدر اعتیاد دارند و با وجود این سامانه، سهمیه هر نفر در دریافت دارو مشخص است و امکان دریافت چندباره دارو وجود ندارد.
وی یادآور شد: برخی از پزشکان می گویند که اجازه دهیم درمان اعتیاد به روال سابق باز گردد و سامانه وجود نداشته باشد تا اقدام به درمان این افراد کنند اما آیا در این شرایط، امکان مفقود شدن اطلاعات و سوء استفاده و سرقت اطلاعات وجود ندارد؟ اعتقاد ما این است که پزشکان مورد اعتماد ترین قشر در بین مردم و بیماران هستند.

منبع : بهداشت نیوز
کلمات کلیدی : ، ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه