تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۲-۱۰:۰۶ ق.ظ
کد خبر : 24945
نسخه چاپی نسخه چاپی
خطیب جمعه تهران:

وزارت ارشاد طوری عمل کند که پسوند اسلامی زیبنده‌اش باشد

آیت‌الله خاتمی در سخنانش در این هفته تهران به مسائل منطقه و مظلومیت مردم بحرین اشاره کرد و افزود: عزیزانی که اهل رصد کردن اوضاع سیاسی دنیا هستند، با یک نگاه می‌بینند که متأسفانه موج اسلام هراسی و اسلام ستیزی در دنیا از سوی استکبار سریع شده‌ است و دلیل آن هم این است که موج خیزش اسلامی در حال گسترش است.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از تسنیم، آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های این هفته نماز جمعه که در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد، با بیان اینکه شما خوبان و خود را به تقوای الهی دعوت می‌کنم، گفت: قرآن کریم می‌فرماید لازمه خردورزی، تقوا است و اگر می‌خواهیم رفتار خردمندانه داشته باشیم این رفتار در سایه بندگی خدا و حریم نگه‌داشتن برای حضرتش پدید می‌آید.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه در خطبه دوم چند مطلب را درنظر گرفته‌ام که به صورت مختصر تبیین خواهم کرد، افزود: مطلب اول در رابطه با اقتصاد مقاومتی است که خطیب محترم قبل از خطبه‌ها مطالبی را در این باره فرمودند و بنده بسیار مختصر در این زمینه مطالبی را عرض می‌کنم.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: ما در آغاز انقلاب شعاری کلیدی داشتیم و آن استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود؛ سخن این است که این استقلال در عرصه فرهنگی شکل گرفت و بحمدالله استقلال فرهنگی بوجود آمد و انقلاب سامان یافت و همچنین در عرصه سیاسی به استقلال سیاسی رسیدیم و بحمدالله کشور متکی به آرای مردم عزیزمان است.

وی اضافه کرد: یک شعار، شعار استقلال اقتصادی است و بعد استقلال، استقلال اقتصادی است، بحمدالله از اول انقلاب تاکنون گام‌های بلندی در این زمینه برداشته شده اما واقعیت این است که باید باز گام‌های بلندی برداریم تا به استقلال اقتصادی برسیم.

خطیب نماز جمعه تهران تأکید کرد: ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی گامی بود در راه رسیدن به استقلال کامل اقتصادی و بهترین فصل برای اجرای اقتصادی مقاومتی هم‌اکنون است. بحمدالله نیروی انسانی ورزیده و متخصص بسیار فراوانی داریم اگر تعبیر میلیون‌ها را بکار ببریم، گزاف نگفته‌ایم.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه در طول این ۳۵ سال زیرساخت‌ها فراهم شده است، افزود: از جهت سرمایه‌ها و نفت و گاز، روی هم رفته در دنیا اول هستیم بنابراین با این زمینه‌ها می‌توانیم به اقتصاد مقاومتی برسیم.

وی در تبیین و تعریف اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی در مصاف با دشمنان و اینکه بتوانیم مقاومت کنیم.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه سخنانش به چهار ویژگی اقتصاد مقاومتی پرداخت و در تشریح این ویژگی‌ها افزود: اقتصاد مقاومتی متکی به دانش و فناوری بومی بوده و عدالت درپی دارد و در واقع، درونزا و برونگرا است.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: ما در اقتصاد مقاومتی هیچ نظر و امیدی به دشمنان ملت در برداشتن تحریم‌ها نداریم، آنها بیایند تحریم‌ها را بردارند و یا برندارند با برداشتن این تحریم‌ها ایران گلستان نمی‌شود و اگر هم برنداشتند ما آسیبی نمی‌بینیم.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی باطل سحر تمامی تحریم‌ها خواهد بود، خاطرنشان کرد: رؤسای سه قوه لبیک ستودنی خوبی داشتند و امیدواریم این لبیک را همچنان در عرصه عمل و اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی ببینیم.

خطیب نمازجمعه تهران ادامه داد: در این هفته پیرامون این قضیه زیاد صحبت شده‌ است و صدا و سیما به خصوص رسانه‌های مکتوب روی این قضیه کار کردند و احساس می‌کنم به همین اندازه کافی است.

آیت‌الله خاتمی در ادامه سخنانش در خطبه دوم نمازجمعه این هفته تهران به مسائل منطقه و مظلومیت مردم بحرین اشاره کرد و افزود: عزیزانی که اهل رصد کردن اوضاع سیاسی دنیا هستند، با یک نگاه می‌بینند که متأسفانه موج اسلام هراسی و اسلام ستیزی در دنیا از سوی استکبار سریع شده‌ است و دلیل آن هم این است که موج خیزش اسلامی در حال گسترش است.

«می‌بینند، اسلام عزیز دل‌ها را جذب کرده و به عنوان قدرت در مقابل آنها ظاهر می‌شود، البته منظور اسلام ناب محمدی(ص) است، نه اسلام آمریکایی که حاکمان مرتجع دم از آن می‌زنند. آنها از اسلام آمریکایی خوششان می‌آید و نگرانی از اسلام آمریکایی ندارند اما از اسلام ناب محمدی که خواستگاه و پایگاهش نظام اسلامی ایران است وحشت دارند.”

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه در همین زمینه کدهایی را به شما می‌گویم، افزود: شبکه‌های رسانه‌ای دنیا (مکتوب، دیداری و شنیداری) در اسلام هراسی می‌دمند و غرب برای تروریست‌های آدم‌کش سوریه سلاح می‌فرستند، به طوری که بعد از ژنو۲، آمریکایی‌ها صراحتا گفتند که به تروریست‌های سوریه کمک ارسال می‌کنیم و عربستان مرتباً نیروی می‌فرستد البته دیشب در تلویزیون دیدیم قهرمانانه ارتش سوریه آنها را درک واصل کرد.

آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: ارسال سلاح برای مسلمان‌کشی به خاطر این است که اسلام عزیز را زشت جلوه دهند.

وی همچنین در خصوص وضعیت کنونی کشور بحرین گفت: در بحرین اقلیتی حاکمند و حکم می‌رانند و به اکثریت مسلمان اجازه نفس‌کشیدن را نمی‌دهند و سه سال است تظاهرات مسالمت‌آمیز را با گلوله جواب می‌دهند و بیش از ۱۰۰ نفر در آنجا به شهادت رسیده‌اند.

خطیب نمازجمعه تهران تصریح کرد: آنها کسانی نیستند، جز افرادی که وابسته به استکبار هستند. حاکمان بحرین اعتراف می‌کنند و می‌گویند وابسته به آمریکا و انگلیس هستند.

وی با اشاره به مسلمان‌کشی در آفریقای‌مرکزی نیز افزود: در آفریقای‌ مرکزی ۳۰ درصد مسیحی و ۱۵ درصد مسلمان هستند، مسیحی‌های تندرو و افراطی را به جان مسلمانان انداختند وحشیانه و با قمه و ساطور می‌کشند، تکه تکه می‌کنند و می‌سوزانند.

آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد: آنها وارد یک روستای کوچک شدند و ۷۰ نفر از زنان، کودکان و پیرمردها را قتل عام کردند. در برابر نسل‌کشی‌ها، سازمان‌های بین‌المللی ساکتند و یک سازمان گفته اگر این طور پیش برود، مسلمانی در آفریقای مرکزی نخواهد بود.

خطیب نماز جمعه تهران اظهار داشت: آنها خوب می‌دانند که رژیم صهیونیستی منفورترین دشمنان اسلام و مسلمانان است. اما مسرند که به هر مناسبت یا بی‌مناسبت ذلیلانه به آنجا بروند و رژیم غاصب را ببینند و ابراز ادب و احترام کنند.

وی به سفر معاون وزیر خارجه آمریکا به سرزمین‌های اشغالی اشاره کرد و یادآور شد: معاون وزیر خارجه آمریکا به رژیم صهیونیستی رفت تا به مسلمانان بگوید شمشیر را از رو بروی شما بسته‌ایم، همچنین مرکل به آنجا می‌رود و پیام آن به مسلمانان این است که ما شمشیر را از رو علیه شما کشیده‌ایم، این اقدامات نزاع در عرصه اسلام است.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه دولت جنایت‌کاری مثل آمریکا زندان گوآنتانامو دارد و زندان‌های مخفی در اروپا نیز دارد و در عراق و افغانستان نیز آدم کشی کرده است، افزود: یک رژیم وحشی این چنینی، دم از حقوق بشر هم می‌زند، دم از حقوق بشر زدن اینها مسخره و خنده‌دار است.

خطیب نماز جمعه تهران تأکید کرد: ایران اسلامی با تمام قدرت در برابر دنیای استکبار ایستاده است.

وی با بیان این مطلب که اسلام جان ما و ستون فقرات است، یادآور شد: به تعبیر امام (ره) تمام مقصد، مکتب ماست.

آیت‌الله خاتمی همچنین با اشاره به اینکه از اول انقلاب کسانی با قلم زهرآگین ریشه به اسلام زدند، افزود: روزنامه‌ای ولایت مولا را زیر سوال برد و روزنامه دیگری قصاص را حکم غیرانسانی خواند، این قلم‌ها همان است که امیر‌المومنین درباره آن می‌فرماید خدایا از شر قلم‌های زهرآگین به تو پناه می‌برم. شبهه پراکنی اینها در عرصه فکری از انتشار ویروس‌های دیگر خطرناکتر است.

خطیب نمازجمعه تهران با بیان اینکه در اینجا یک تشکر و در عین حال تذکری را خواهم داد از قوه قضاییه برای برخورد سریع با این روزنامه هتاک که آن را تعطیل کرد، تشکر کرد و افزود: قوه قضاییه بنا به وظیفه به وقت وارد شد و روزنامه هتاک را تعطیل کرد.

وی در تذکری به هیئت نظارت بر مطبوعات اظهار داشت: تذکر من به هیئت نظارت است، باید هیئت نظارت این کار را می‌کرد و بلافاصله جلسه فوق‌العاده‌ای تشکیل می‌داد و روزنامه را لغو امتیاز می‌کرد البته خبر دارم که بعضی از اعضای محترم هیئت نظارت در این زمینه تلاش کردند اما متأسفانه به جایی نرسید.

آیت‌الله خاتمی خطاب به هیئت نظارت افزود: اقدامی نکردید اما بیانیه دهید و از قوه قضاییه حمایت کنید.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه وزارت ارشاد وزارت ارشاد اسلامی است، خطاب به مسئولان و دست اندرکاران این وزارتخانه افزود: عزیزان طوری عمل کنید که این پسوند اسلامی زیبنده شما باشد، اجازه انتشار کتاب‌های فاسد زیبنده شما نیست. آژانس‌هایی در روزنامه‌ها تبلیغ می‌کنند که مردم را به فلان‌کشورهای فاسد می‌برند، این اقدامات در شأن شما نیست. نظارت کجا رفته است؟

** عده‌ای فکر می‌کنند فضا باز شده و می‌توانند به مقدسات اهانت کنند

وی ادامه داد: عده‌ای فکر می‌کنند فضا باز شده و می‌توانند به مقدسات اهانت کنند در حالی که این تحلیل اشتباه است. آن دوره گذشت که به مقدسات اهانت می‌کردند و مسئولان وقت هم از شما حمایت می‌کردند. مردم عزیز ما تا آخرین نفس و نفر و قطره خون خود پای مقدسات ایستاده‌اند و اجازه اهانت و هتاکی را به هیچ کس نمی‌دهند.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه وحدت از ضروریات جامعه است و هیچ کس هم منکر وحدت نیست، افزود: از جمله مواردی که باید به آن توجه کرد به کاربردن الفاظ متشابه است.

خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد: افراط و تفریط امری نکوهیده است اما مشخص کنید افراطی از دیدگاه شما کیست. این موضوع از همان الفاظ متشابه است.

** فتنه‌گران سال ۱۳۸۸ تندرو و افراطی بودند

وی خاطرنشان کرد: ما به صراحت گفتیم و بار دیگر می‌گوییم، فتنه‌گران سال ۱۳۸۸ تندرو و افراطی بودند و متأسفانه بعضی از آنها پست می‌گیرند و از سوی دیگر غیرت‌مردانی که در مقابل آنها ایستادند و نگذاشتند در سال ۱۳۸۸ کودتای مخملی به‌پا بنشیند اسم آنها را افراطی می گذارند.

آیت‌الله خاتمی خطاب به نمازگزاران تهرانی تأکید کرد: شما غیور مردانی که شعار مرگ برآمریکا را می‌دهید، افراطی می‌خوانند و بعضی از غیورمردانی که در سال‌های حماسه خون و شرف از جان خود گذشته‌اند را افراطی می‌خوانند. اگر در پی وحدت هستید از الفاظ متشابه اجتناب کنید.

وی تأکید کرد: اگر گمان می کنید با افراطی خواندن غیرتمندان دینی می‌توانید آنها را از صحنه منزوی کنید بدانید اشتباه کرده‌اید، غیرتمردان دینی فقط رهنمودهای مقام معظم رهبری را مورد توجه قرار می‌دهند و تحت تأثیر جو رسانه‌ای شما نیستند.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه با بیان اینکه برادران و خواهران ما در بحرین مظلومند و در آنجا جنایت صورت می‌گیرد و رسانه‌ها این جنایت‌ها را به خوبی پخش نمی‌کنند، افزود: در همین جا می‌خواهم در سه دقیقه به زبان عربی مطالبی را به مسلمانان عالم در مورد مظلومین بحرین بیان کنم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سیداحمد خاتمی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران پیرامون موضوع رحماه بینهم در عرصه حاکمیت و مردم مطالبی را بیان کرد و گفت: در حکومت دینی هم حاکمان نسبت به مردم رحماه بینهم باشند و هم مردم نسبت به حکومت رحما باشند.

وی ادامه داد: اگر از حاکمیت سخن می‌گویم منظورم مجموعه اجزای حکومت یعنی قوه مجریه، مقننه، قضاییه و تمام دستگاه‌هایی است که در نظام اسلامی جنبه حاکمیتی دارند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه رابطه حکومت‌ها با مردم چند نوع است به تبیین این رابطه‌ها پرداخت و گفت: رابطه اول دیکتاتوری و زور است و رابطه دوم حزب‌سالاری و خاندان سالاری است یعنی حزبی تلاش می‌کند میدان پیدا کند و حکومت کند. رابطه سوم هم رابطه دموکراسی و حاکمیت اکثریت بر اقلیت است.

وی اظهار داشت: ولی نوع رابطه در نظام اسلامی نوع چهارم است که قوی‌تر از سه نوع اول است و آن رابطه محبت است؛ در نظام اسلامی مردم به حاکمان عشق می‌ورزند ضمن انکه آنها را انتخاب می‌کنند رابطه عشق به حاکمیت را هم دارند.

وی به راهپیمایی باشکوه مردم در روز ۲۲ بهمن سال ۹۲ اشاره کرد و خاطرنشان کرد: راهپیمایی باشکوه امسال شما طبق نظر کارشناسان در بعضی جاها یک برابر و در بعضی جاها یک برابر و نیم از سال گذشته بیشتر بود و این حضور تفسیری ندارد جز رابطه محبت مردم با حاکمیت و حکومت با مردم و از نگاه دین رابطه حاکمان با مردم باید رابطه محبت باشد.

خطیب نماز جمعه تهران اضافه کرد: در عرصه شعار هیچ حاکمی ولو جبار به مردم نمی‌گوید که در مقابل شما هستم از این رو قربان‌صدقه مردم رفتن شعار حاکمان است.

وی با بیان اینکه اولین جلوه محبت در دسترس بودن مردم است، افزود: مسئولان نباید به گونه‌ای برخورد کنند که گویا در برج نشسته‌اند و شأنشان بالاتر از این است که با مردم رودررو صحبت کنند.

آیت‌الله خاتمی خطاب به مسئولان تصریح کرد: فرماندار و استاندار محترم چهره به چهره با مردم صحبت کنند و ارتباط چهره به چهره با مردم بگذارند یا حتی دستگاهی تعریف کنند تا مردم درد و دل‌های خود را برسانند اولین کسی که صندوق پیشنهاد گذاشت حضرت امام مولی‌الموحدین علی(ع) بود از این رو خودتان را در دسترس مردم قرار دهید تا مردم مشکلاتشان را منتقل کنند.

وی، جلوه دوم محبت حاکمان به مردم را قانون‌مداری نسبت به همه و تساوی در برابر قانون عنوان کرد و تأکید کرد: نور چشمی برای حاکمان نباید مطرح باشد و هر کسی تخلف کرد ولو از نزدیکانش باید آن را به قانون تحویل دهد، برای ما قانون مهم است و اینکه قانون له کسی یا علیه کسی است، مطرح نیست.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: حکومت نورچشمی ندارد بلکه همه مردم نورچشم هستند.

خطیب نمازجمعه تهران در تشریح سومین جلوه محبت حاکمان به مردم افزود: سومین جلوه محبت، عدالت محوری است، عدالت محوری یعنی آنکه برای حاکم آنچه مطرح است باید اجرای عدالت باشد و در مورد خود و بچه‌هایش رانت‌خواری نه، رانت‌سیاسی نه و رانت‌اقتصادی هم نباشد.

وی با بیان اینکه برای مردم فقر و نداری قابل تحمل است، گفت: برای مردم تبعیض گزنده است به همین جهت محبت حکومت به مردم رفتار عدالت محورانه است.

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه