تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۶-۱۲:۱۵ ق.ظ
کد خبر : 237683
نسخه چاپی نسخه چاپی

کباب خور ها بخوانید!

اگر عاشق گوشت و مرغ سرخ‌کرده، بریان یا کبابی هستید این مقاله را بخوانید تا ببینید که گوشتی که در دمای بالا پخته می‌شود یا روی شعله‌ی باز آن را میپزند چقدر در بروز خطر سرطان کلیه تأثیر دارد.

به گزارش ۸دی، اگر عاشق گوشت و مرغ سرخ‌کرده، بریان یا کبابی هستید این مقاله را بخوانید تا ببینید که گوشتی که در دمای بالا پخته می‌شود یا روی شعله‌ی باز آن را میپزند چقدر در بروز خطر سرطان کلیه تأثیر دارد. این خطر در افرادی بیشتر است که تنوع ژنتیکی داشته و نسبت به تأثیرات مضر مواد شیمیایی که مسبب سرطان هستند آسیب‌پذیرند؛ این مواد زمانی تولید می‌شود که مرغ در دمای بالا پخته شده یا روی شعله‌ی باز آن را کبابی کنند. رژیم غذایی سرشار از گوشت می‌تواند باعث افزایش خطر پیشرفت سرطان کلیه از طریق مکانیسم‌های مرتبط با ترکیبات مخصوص پخت و پز باشد. برای رسیدن به این نتایج، یک تیم تحقیقاتی میزان مصرف مواد غذایی و عوامل خطرزای ژنتیکی را در ۶۵۹ بیماری که به تازگی فهمیده بودند کارسینوم سلول کلیوی یا RCC دارد مورد بررسی قرار دادند و با ۶۹۹ فرد سالم و تحت کنترل در گروهی دیگر آنها را مقایسه کردند. RCC شایع‌ترین نوع سرطان کلیه در بزرگسالان است.

محققان دریافتند بیمارانی که سرطان کلیه دارند در مقایسه با افرادی که سرطان نداشتند گوشت سفید و قرمز بیشتری مصرف می‌کردند. از طرفی بیمارانی که سرطان داشتند مواد شیمیایی که مسبب سرطان بوده هم بیشتر مصرف می‌کردند؛ همانطور که می‌دانید این مواد زمانی بیشتر تولید می‌شود که مرغ یا گوشت را سرخ یا برشته و کبابی می‌کنید.

محققان در انتها به این نتیجه رسیدند که عوامل مرتبط با نوع زندگی افراد در غرب – مانند رژیم غذایی سرشار از گوشت، غذاهای فرآوری‌شده و نشاسته – نقش زیادی در این روند ایفا می‌کند. کاهش مصرف گوشت، خصوصا وقتی در دمای بالا یا روی شعله‌ی باز پخته می‌شود، می‌تواند اقدامی مهم در جهت کاهش خطر پیشرفت بیماری RCC باشد.

کلمات کلیدی :
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه