تاریخ انتشار : ۶ شهریور ۱۳۹۲-۱۲:۴۸ ب.ظ
کد خبر : 621
نسخه چاپی نسخه چاپی
به گزارش اپک؛

ایران سومین کشور جهان از نظر ذخایر نفتی

اوپک در گزارش آماری سالانه خود برای سال ۲۰۱۳ با تخمین ۱۵۷.۳۰۰ میلیون بشکه‌ای ذخایر نفتی اثبات شده ایران در سال گذشته میلادی از رشد ۱.۸ درصدی آن نسبت به سال ۲۰۱۱ خبر داد و رتبه دوم در خاورمیانه و سوم در جهان از این لحاظ را به ایران اختصاص داد.

به گزارش ۸دی، اوپک در گزارشی با نام «گزارش آماری سالانه اوپک» برای سال ۲۰۱۳، میزان ذخایر نفتی اثبات شده ایران در سال گذشته میلادی، بالغ بر ۱۵۷.۳۰۰ میلیون بشکه و در سال پیش از آن ۱۵۴.۵۸۰ میلیون بشکه برآورد شده است. این ذخایر در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال پیش از آن ۱.۸ درصد رشد داشته است.

از این لحاظ ایران رتبه دوم ذخایر نفتی اثبات شده در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. عربستان با ذخایر ۲۶۵.۸۵۰ میلیون بشکه‌ای در جایگاه اول قرار دارد. پس از ایران، عراق، کویت، امارات، قطر، عمان و سوریه به ترتیب در جایگاه سوم تا هشتم قرار دارند.

ذخایر نفتی اثبات شده عربستان در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال پیش از آن ۰.۲ درصد رشد داشته است، همچنین ذخایر نفتی قطر، در سال گذشته میلادی ۲۵.۲۴۴ میلیون دلار برآورد شده است و کاهش ۰.۵ درصدی را نشان می‌دهد. ذخایر نفتی اثبات شده این کشور در سال ۲۰۱۱ برابر با ۲۵.۳۸۲ میلیون دلار تخمین زده شده است.

بر اساس این گزارش، ونزوئلا با دارا بودن ۲۹۷.۷۳۵ میلیون بشکه ذخایر نفتی اثبات شده، رتبه نخست از این لحاظ را در میان ۴۰ کشور مورد بررسی این گزارش به خود اختصاص داده است. عربستان با ۲۶۵.۸۵۰، ایران با ۱۵۷.۳۰۰، عراق با ۱۴۰.۳۰۰، کویت با ۱۰۱.۵۰۰،امارات با ۹۷.۸۰۰، روسیه با ۷۷.۴۰۳،لیبی با ۴۸.۴۷۲،نیجریه با ۳۷.۱۳۹ و قطر ۲۵.۲۴۴ میلیون بشکه در رتبه‌های دوم تا دهم از این لحاظ در جهان قرار گرفته‌اند.

اوپک ذخایر نفتی اثبات شده آمریکا را در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ بدون تغییر ۲۳.۲۶۷ میلیون بشکه برآورد کرده است.

این گزارش، ذخایر نفتی اثبات شده در جهان در سال ۲۰۱۲ را بالغ بر ۱.۴۷۸.۲۱۱ میلیون بشکه تخمین زده که نسبت به سال گذشته ۰.۹ درصد افزایش یافته است. ذخایر نفتی اثبات شده در جهان در سال ۲۰۱۱ حدود ۱.۴۶۵.۵۵۶ میلیون بشکه برآورد شده است.

منبع: فارس

کلمات کلیدی : ، ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه