تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۳-۱۱:۳۹ ق.ظ
کد خبر : 43418
نسخه چاپی نسخه چاپی
لاریجانی در همایش روز جهانی "حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی":

استفاده ابزاری مدعیان حقوق بشر از اعلامیه حقوق بشر/ وضعیت فلسطین و غزه یک امتحان بزرگ برای این کشورهاست

رئیس دستگاه قضا گفت: وضعیت فلسطین و غزه یک امتحان بزرگ برای کشورهای مدعی حقوق بشر است و این وضعیت به شناخت ماهیت دروغین آنها کمک می‌کند.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، آیت‌الله “صادق آملی لاریجانی” در همایش روز جهانی “حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی” که امروز سه شنبه ۱۴ مردادماه در مجتمع فرهنگی ورزشی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم این همایش و سلسله بحث‌ها به پیشرفت حقوق بشر کمک کند، چرا که مسئله حقوق بشر برای تبیین شناخت نسبت ما با جهان اهمیت بالایی دارد.  
 
وی ادامه داد: از دو منظر می‌توان به مسئله حقوق بشر نگاه کرد، یک بحث مبانی نظری است که بدون داشتن آن نمی‌توان انتظار داشت به صورت مستمر و موثر بحث‌های حقوق بشری در جوامع رشد داشته باشد و مسئله دیگر بحث اجرایی که اعلامیه حقوق بشر را در بر می‌گیرد که این مهم گاهی ابزار سیاسی شده که کشورهای سلطه گر از آن استفاده می‌کنند.  
 
آیت‌الله آملی لاریجانی در ارتباط با وضعیت اجرایی حقوق بشر در دنیا و سوءاستفاده‌ای که از آن به عنوان یک ابزار می‌شود، تصریح کرد: وضعیتی که در جهان مشاهده می‌کنیم، به شناخت ماهیت مدعیان حقوق بشر کمک می‌کند، چرا که آن‌ها در صحنه عمل با جنایات رخ داده در فلسطین و غزه برخوردی کاملا دوگانه و ابزاری دارند، بنابراین وضعیت موجود در این کشور‌ها یک امتحان بزرگ برای مدعیان حقوق بشر است و این در حالی است که کودکان، زنان و مردان بیگناه همه درگیر جنایات رژیم غاصب صهیونیستی هستند، آن‌ها از حقوق بشر فقط برای فشار آوردن به کشورهای در حال سلطه استفاده می‌کنند.  
 
رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه اعلامیه جهانی حقوق بشر در دست مدعیان آن تبدیل به کاغذ پاره‌ای شده است، تصریح کرد: این اعلامیه فقط برای فشار آوردن به کشورهای در حال توسعه است، به طوری که در بحرین مردم برای داشتن یک رای می‌جنگند و در عین حال کسی هم به داد آن‌ها نمی‌رسد.  
 
وی افزود: نسل کشی که در این سرزمین روی داده مورد توجه جامعه بشری است چرا که نشان می‌دهد مدعیان حقوق بشر، حقوق بشر را نه برای بشر بلکه برای امیال پلید خود می‌خواهند، آن‌ها غزه را تحت وحشتناک‌ترین حملات قرار داده و مدارس و بیمارستان‌ها را تخریب می‌کنند.

آیت‌الله آملی لاریجانی تصریح کرد: رژیم غاصب صهیونیستی تحت حمایت آمریکا و مدعیان حقوق بشری است که ادعایشان گوش دنیا را کر کرده او به صهیونیست‌ها جایزه ۲۵۰ میلیون دلاری می‌دهند، جایزه‌ای که واقعه سال ۶۰ را به یاد من آورد که طی آن در جریانی ۳۰۰ نفر در هواپیمای ایرانی مورد حمله قرار گرفتند و از ژنرال آمریکایی و مسئول این حادثه تشکر شد!
 
رئیس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: ابزارهای عملی، فعلی و نافذ در حقوق بشر مقوله مهمی است و به دلیل برخوردهای دوگانه نمی‌توان این موضوع را به مدعیان حقوق بشر واگذار کرد، از طرف دیگر ما نباید مسئله مهم و ارزشمند حقوق بشر را به خاطر سوءاستفاده‌های آنان کنار بگذاریم و کشورهای اسلامی باید در فکر راه انداختن نهادهای جامع بین خودشان باشند.  
 
آیت‌الله آملی لاریجانی ادامه داد: در بحث‌های نظری وقتی به تبیین مبانی و مبادی یک بحث می‌پردازیم، بحث‌ها به عمق کشیده می‌شود و این در حالی است که غربیان می‌گویند در بحث حقوق بشر وارد مباحث نظری نشویم، چرا که در این صورت اختلاف نظر‌ها فراوان است، اما به اعتقاد بنده بدون داشتن مبانی محکم و دقیق این قبیل قرارداد‌ها تحمیلی می‌شود و دوام نمی‌آورد.  
 
وی افزود: از جمله مسائلی که در بحث حقوق بشر با آن مواجهیم تبیین حق بشر و ماهیت آن است و با وجود اینکه غربیان حق و تمام حقوق را قراردادی می‌دانند که به نظری پوزیتیویستی معروف است، اما به نظر بنده می‌توان آن را نقض کرد.  
 
رئیس دستگاه قضا در پایان خاطرنشان کرد: کسانی که اعلامیه حقوق بشر را نگاشته‌اند، چه تعمدا و چه غفلت آمیز، حقوق بشر ثابت و دائمی را انشاء و دولت‌ها را ملزم به رعایت آن کرده‌اند، اما بنده معتقدم که ما فارغ از همه چیز نمی‌توانیم ادعای حقوق بشر کنیم، چرا که تصویر مادی و تصویر دینی و قرآنی از انسان، متفاوت است.

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه