تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۲-۲:۲۵ ب.ظ
کد خبر : 7864
نسخه چاپی نسخه چاپی
مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان:

نمایشگاه دایمی نهضت جنگل بدون هماهنگی اسناد ملی برگزار شد

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان گفت: نمایشگاه دایمی نهضت جنگل در خانه میرزا کوچک بدون هماهنگی با سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان برگزار شده است.

به گزارش ۸دی نیوز، حسین عباس‌نژاد کارسیدانی برپایی نمایشگاه دایمی نهضت جنگل در خانه میرزا کوچک را بدون هماهنگی با سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان ذکر کرد.

وی با ابراز گله‌مندی از برپایی نمایشگاه مذکور اظهار کرد: سازمان ثبت اسناد متولی اصلی سند در گیلان است.

نمایشگاه دایمی میرزا کوچک بدون هماهنگی با سازمان اسناد ملی گیلان دایر شد

این مسئول ادامه داد: با واحدها و اداره‌های مختلف نامه‌نگاری کردیم که قصد برپایی نمایشگاه را دارند از نظر سازمان اسناد ملی استان بلامانع است، اما به خاطر جلوگیری از تبعات اجتماعی و سیاسی سند در آینده باید هماهنگی با این سازمان انجام شود و ما در جریان امور نمایشگاه باشیم.

وی با بیان اینکه برپایی اسناد مربوط به میرزا کوچک دارای حساسیت خاصی است، گفت: به خاطر وجود تفکرات متعدد درباره نهضت جنگل تأکید کرده‌ایم و نامه‌نگاری با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، شهرداری رشت و حوزه هنری انجام داده‌ایم.

عباس‌نژادکارسیدانی با تصریح بر اینکه گله‌مند این مسئله هستیم که اسناد به افرادی سپرده شود که با آن معامله کنند، اضافه کرد: زمانی که تبلیغات انجام می‌دهند و نمایشگاه برگزار می‌شود، ممکن است افرادی مراجعه کنند و اسناد خانوادگی خود را به کسانی که ذی‌نفع در بحث سند نیستند تحویل دهند.

مجموعه‌دار فروشنده سند است/خطر سوءاستفاده از اسناد خانوادگی مردم در نمایشگاه‌

وی، فعالیت مجموعه‌دار را مشخص خواند و تصریح کرد: مجموعه‌دار سند را دریافت می‌کند و به جای دیگر می‌فروشد و درآمد مجموعه‌دار از این طریق تامین می‌شود.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان ادامه داد: نگران این مسئله هستیم که اسناد ارزشمند افراد به دست افرادی برسد که صلاحیت حقیقی و حقوقی نگه‌داری از آن را ندارند.

وی درباره صلاحیت حقوقی گفت: صلاحیت حقوقی مبنی بر اینکه مخزن نگه‌داری اسناد و کارشناس خبره را نداشته باشد که اسناد را شناسایی کند و بازخوانی انجام گیرد و فهرست‌نویس و ضدعفونی کنند، در حافظه ملی و جایی ذخیره شود.

عباس‌نژاد‌کارسیدانی، با تأکید بر اینکه برای دایر کردن نمایشگاه خانه میرزا کوچک جنگلی هیچ نامه‌نگاری با سازمان ثبت اسناد گیلان انجام نشده است، خاطرنشان کرد: کارشناسان سازمان اسناد به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه را ندیدند که در چه دوره تاریخی میرزا کوچک برگزار شده است.

وی افزود: مشخص نیست این نمایشگاه مربوط به دوره هفت ساله  حکومت نهضت جنگل و یا در زمان شکست نهضت و یا اوج نهضت بوده زیرا هر کدام دارای فصل ویژه است و سرفصل‌ها باید رعایت شود.

این مسئول یادآور شد: با توجه به نگاه‌های مختلف به نهضت جنگل، ارائه اسنادی که با هویت انقلابی و ملی نهضت نباشد امکان دارد تبعات اجتماعی ایجاد کند و بعد نتوانیم آن را در فضای مختلف کنترل کنیم./ فارس

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه