بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۲-۱۱:۰۵ ق.ظ
کد خبر : 6817
نسخه چاپی نسخه چاپی
عالی در مصلی رشت:

خواص فرهنگی ما باید بدانند که از چه جاهایی رخنه در دین ایجاد می شود/ کلید تربیت، رفاقت است

حجت الاسلام عالی با تاکید بر اینکه باید اولویت فرهنگی زمانمان را بشناسیم و بدانیم که چه کار باید کنیم، گفت: بفهمیم به عنوان شیعه کجای کارمان اشکال دارد، علمای بزرگوار و خواص فرهنگی ما باید متوجه باشند از چه جاهایی رخنه در دین ایجاد می شود.

به گزارش خبرنگار سرویس مذهبی ۸دی نیوز، حجت الاسلام والمسلمین مسعود عالی  در سخنرانی خود به مناسبت سالگرد شهادت امام محمد باقر(ع ) که در مصلی رشت برگزار شد تصریح کرد: یکی ازمهم ترین اولویت های فرهنگی زمان ما مسئله خانواده است.

 این خطیب توانمند کشورمان با اشاره به سالگرد شهادت امام محمد باقر(ع) بیان نمود: بعد از حادثه عاشورا دوره کار فرهنگی با امامت حضرت سجاد(ع) شروع  شد و با سر کار آمدن عمربن عبدالعزیز در دوره امامت حضرت باقر(ع) که باعث برداشتن ممنوعیت نقل حدیث وهمچنین برداشتن دشنام برامیرالمومنین برمنابر شد، فرصت مناسبی  را برای بازسازی فرهنگی جامعه پس رفته دینی آن زمان فراهم آورد.

ali2

وی با بیان اینکه دراین دوره امام با برگزاری مناظره ها وتربیت شاگردانی همچون جابر جوفی که از اصحاب ” سرّ ” بود که توانسته بود هفتاد هزار حدیث از امام حفظ  کند، افزود: نقل میکنند پیکی نامه ای از امام باقر(ع) به دست جابررساند، راوی میگوید جابرنامه را بوسید وروی چشمش گذاشت، ودر حال خواندن نامه، چهره ا ش درهم رفت ولی هیچ چیزنگفت، راوی میگوید فردای ان روز من دیدم جابر جوفی ،چوبی بین دوتا پاهایش گذاشته به عنوان اسبش ومثل بچه ها در کوچه می دود.پشت پرده قضیه این بود که نامه ای از طرف خلیفه به دست حاکم کوفه رسیده بود ودرآن خلیفه دستور داده بود که جابر جوفی را به سمت قاضی دربارمنصوب کن واگر قبول نکرد سرش را بزن حاکم کوفه  بعد از تحقیق درباره جابر جوفی نامه به شام نوشت که سر خلیفه به سلامت باشه این کسی که دشمن شما بوده و می خواستید بگیریدش خدا شما رو از شر او راحت کرد ه و دیوانه شده است.

بعدها جابر گفته بود که آن پیامی که  در راه به من رسیده بود از امام باقر(ع) همین بود که به مجردی که رسیدی به کوفه خودت رو به دیوانگی بزن و با بچه ها بازی کن و من نفهمیدم که چرا باید این کار رو بکنم و اندوهگین شدم که من با این وضعم با این قیافم با این ریش سفیدم با این احترامی که دارم بیایم با بچه ها بازی کنم ولی خوب امر امام واجب اطاعته است و بعد معلوم شد که امام برای حفظ جان او این کار رو کرده بود.

حجت الاسلام عالی با تاکید بر این باید اولویت فرهنگی زمانمان را بشناسیم و بدانیم که چه کار باید کنیم، اظهار نمود: آنقدر بصیرت داشته باشیم که بفهمیم به عنوان شیعه کجای کارمان اشکال دارد، به خصوص علمای بزرگوار ما، خواص فرهنگی ما ، باید متوجه باشند از چه جاهایی رخنه در دین ایجاد می شود و شیطان از همان جا وارد می شود و ما باید همان جا را بپوشانیم.

این استاد اخلاق با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین اولویت های فرهنگی در زمان ما مسئله خانواده ها می باشد، افزود: اگر به خانواده ضربه ای زده شود و از هم پاشیده گردد دیگر تربیت سربازان امام زمان (ع)صورت نخواهد گرفت.

وی  با بیان این که ما داریم از رابطه زن وشوهر وهمچنین رابطه والدین با بچه ها ضربه میخوریم  تصریح کرد: همان بلایی که سر غرب آمد و خانوادها  تبدیل به خوابگاه شد، آن بلا میخواهد سر کشورهای اسلامی بیاید به خصوص ایران که مرکزیت دارد.

حجت الاسلام عالی با اشاره به روایتی از پیامبراکرم، که فرمودند وای به حال بچه های آخر زمان از پدر ومادرشان، اصحاب گفتند از والدین مشرکشان؟، فرمودند نه، از پدر مادرمسلمانشان، بیان کرد: پدر مادری که به فکر کیف وکفش، کلاس کامپیوتر، دکتر بردن بچه ش هست ولی به فکر دین بچه ش نیست

این خطیب توانای کشور با تأکید بر اینکه بچه ها تا وقتی در خانه هستند باید تربیت شوند، افزود: نقل است وقتی آیه « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا» (مواظب خودتان واهل خود باشید تا به جهنم نروید) نازل شد، جابرعبدالله انصاری پیش پیامبر(ص) رفت وگفت اینکه خدا میفرماید مواظب خودتان باشید را میفهمم اما مواظب خانواده خود باشید چطوراست و باید چه کار کنیم؟ پیامبرفرمودند که چهار عمل را باید انجام بدهید تا خانوادهایتان را حفظ کنید اول اینکه خودتون اهل خیر باشید.

حجت الاسلام والمسلمین عالی در توضیح این روایت اذعان داشت: اگر میخواهید فرزندانتان آنطوری که شما تمایل دارید باشند، باید خودتان نیز آن عمل را انجام دهید نه این که آنچه را که خودت نشدی بخواهی بچه هایت بشوند.

وی در ادامه بیان نمود: علامه مجلسی هرهفته خانواده اش را جمع می کرد و بیست دقیقه صحبت می نمود، ولی یک هفته با رفتارش، با پاکیش ومهربانیش عمل می کرد.

25

این استاد حوزه و دانشگاه همچنین اظهار کرد: دومین چیزی که پیامبر فرمود این است که “بچه ها را متذکر بار بیاوریم” یعنی فضای خانه، فضای یاد خدا باشد و اگر در این خانه یک مراسم عقد، عروسی و یا جشنی برگزار شد، کسی جرات نداشته باشد به فکر اختلاط زن ومرد وموسیقی حرام واسراف باشد.

وی ادامه داد: آیا درخانه ای که شبکه ماهواره باز است میتوان فضای ذکر ایجاد کرد؟

حجت الاسلام عالی با اشاره به دو توصیه دیگر پیامبر(ص) به صحابه خود که ” امر به معروف” و “نهی از منکر” است گفت: این فریضه می تواند باعث تربیت صحیح فرزندان شود.

وی در پایان با اشاره به این نکته که کلید تربیت یک کلمه است آن هم رفاقت می باشد، افزود: باید امر به معروف ونهی از منکر هم رفاقتی باشد.

۳ ديدگاه

 1. بی گناه گفت:

  اجرشان با ….
  چقدر برای اعتلای فرهنگ ناب اسلام محمدی ص و ترویج شریعت علوی این عزیزان در استان زحمت می کشند !!! ما که شرمنده شان هستیم !!! در ضمن حضور عزیزان و سروران ارجمند با لباس هلال احمر واقعا جای تقدیر دارد و فضا سازی و کوچک کردن مصلی با پرده های از پیش تعیین شده واقعا تلاش زیادی میطلبد …سپاس و سپاس
  این مسئولان هم که جهت عرض ارادت به ساحت مقدس حضرت … آخ ببخشید امام باقر ع همیشه در جلوی صف می نشینند … خدا اجر بده التماااااااااااااس دعا

  • ما را در بند نكنيد... گفت:

   منم با نظر دوست نادیده ام بسیار موافقم/
   خدا اجرش دهد
   به امید روزی که با نبودن خیلی ها زمینه ظهور فراهم شود…

 2. نسخه چاپیارسال به دوستان
  نوبخت در گفت‌وگو با فارس:
  «نجفی» استاندار گیلان شد

  سخنگوی هیئت دولت گفت که در جلسه هیئت دولت امروز «نجفی» به عنوان استاندار گیلان انتخاب شده است.
  خبرگزاری فارس: «نجفی» استاندار گیلان شد

  Tweet

  محمدباقر نوبخت سخنگوی هیئت دولت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، گفت: در جلسه عصر امروز هیئت دولت، محمد علی نجفی به عنوان استاندار گیلان انتخاب شد.

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه