بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۳-۲:۲۶ ب.ظ
کد خبر : 51257
نسخه چاپی نسخه چاپی
نسخه‌ای‌برای‌حزب‌اللهی‌های‌گیلان

وظیفه جوانان انقلابی برای وحدت نیروهای ارزشی گیلان در انتخابات مجلس چیست؟

اگر واقعا قرار است جوانان انقلابی گیلانی، اتفاق تازه‌ای در عرصه‌ی سیاسی کشور رقم بزنند لازم است تا به دو نکته‌ ای که در ظاهر بدیهی و پیش‌پا افتاده، اما بسیار کاربردی و آینده‌نگرانه است، دقت داشته باشند.

به گزارش سرویس سیاسی ۸دی نیوز، تقریبا یک سال و نیم دیگر به انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده است. هر چند تا همین الان هم زمان زیادی از دست رفته، اما به نظر می‌رسد در این مدت پیش رو، می‌توان با “نیت خیر” و “کار جهادی”، اتفاق‌های مهمی را رقم زد. و بزرگ‌ترین اتفاق، “ائتلاف نیروهای انقلابی” برای رسیدن به افراد مناسب و تلاش همه جانبه برای توفیق آنها در انتخابات است. ائتلافی که روز شنبه ۱۹ مهر ماه در تهران با عنوان “ائتلاف اصول‌گرایان” آغاز شد و به نظر می‌رسد لازم است تا در استان‌ها هم این کار آغاز شود.

وقتی به فعل و انفعالات انجام گرفته در انتخابات قبلی، یعنی انتخابات یازدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری در استان گیلان نگاه می‌کنیم، درس‌هایی در مورد “به ائتلاف رسیدن” می‌گیریم که خیلی خوب است در انتخابات پیش رو، آنها را مورد توجه قرار داده و در عرصه‌ی عمل بکار گیریم. یکی از مهمترین این درس‌ها آن است که اگر “جوانان انقلابی” برای تحقق ائتلاف مذکور اقدام نکرده و پیش‌رو نباشند، باید منتظر تعلل‌های سوال برانگیز برخی از پیشکسوتان خود باشند که نتیجه‌ای جز تلف شدن زمان و قربانی شدن این ائتلافِ ضروری ندارد.

هنوز یادمان نرفته در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، اگر نگوییم همه، حداقل می‌توان ادعا کرد برخی از بزرگان سیاسی استان ما حتی تا روزهای آخر، تکلیف‌شان با خودشان معلوم نبود و سرانجام، با چند دستگی ایشان و ابهاماتی که در بین نیروهای انقلابی ایجاد شد، رأی بچه حزب‌اللهی‌های گیلان به چند دسته تقسیم شد و وقع ماوقع. در حالی که در همان ایام، دوستان جوان حزب‌اللهی، از اول نه تنها می‌دانستند باید به چه کسی رأی دهند بلکه می‌دانستند وظیفه‌شان در آن انتخابات چیست و هر کس به اندازه‌ی وسعش، آن بار سنگین را بلند کرد.

حال به نظر می‌رسد در انتخابات مجلس پیش رو نیز لازم است تا “جوانان انقلابی” استان گیلان، پیشتازی خود را یکبار دیگر عملی کرده و منتظر اتلاف وقت‌های بعضی بزرگان نباشند. البته این بدان معنا نیست که مثل بعضی حضرات، جوانان انقلابی گیلانی تنها به هم نسل‌های خود و یا اطرافیان‌شان اکتفا کرده و راهی برای ورود دیگران از جمله بزرگان و والسابقون انقلابی گیلانی به جمع‌شان قرار نمی‌دهند. خیر، اگر بعضی‌ها نمی‌دانند یا خودشان را به نداستن زده‌اند، ما جوانان حزب‌اللهی گیلانی می‌دانیم که برای توفیق در انتخابات پیش رو، باید از “همه‌ی ظرفیت نیروهای انقلابی” استان استفاده کرد و این یعنی، حذف همه‌ی قید و بندهای سنی و قومی و شغلی و حزبی و … برای تحقق آن هدف عالی، یعنی ائتلاف نیروهای انقلابی در گیلان.

اما به نظر می‌رسد دیگر زمان آن است که نسل جدیدی از نیروهای انقلابی وارد عرصه‌ی مدیریت سیاسی کشور و استان شوند و با حفظ حرمت و ارزش تجربه‌ی بزرگان واجب التکریم، نسیم تازه‌ای در این وادی بدمند. هرچند از آنجا که ردپای آفت‌زدگی در اکثر موقعیت‌ها هست، باید گفت متأسفانه بعضی از همین جوانان، با کشتن اعتماد به نفس خود و انتخاب نقش “پادوی سیاسی بودن” بعضی از حضرات، اجرا کننده‌ی دیکته‌هایی هستند که به ایشان می‌شود. اما به قول شاعر: دل قوی دار که بنیاد بقا محکم از اوست…

enghelabi

به نظر می‌رسد لازم است تا از همین امروز، نسل جوان انقلابی استان ما، تصمیم بگیرند که دور هم بنشینند و برخلاف بعضی پیش‌کسوتان که بدون معیاری مشخص دست به انتخاب افراد می‌زدند (و البته چشم‌مان به جمال دست گل آب دادن‌های آنها در مجلس نیز روشن می‌شد) با ملاک‌های معین و قابل استناد، افراد مناسب برای این انتخابات مهم را برگزیده و آنها را وارد میدان کنند.

به عبارت دیگر، اگر واقعا قرار است جوانان انقلابی گیلانی، اتفاق تازه‌ای در عرصه‌ی سیاسی کشور رقم بزنند لازم است تا به این دو نکته‌ی در ظاهر بدیهی و پیش‌پا افتاده، اما بسیار کاربردی و آینده‌نگرانه دقت داشته باشند که اولا برخلاف بعضی اسلاف خود، روحیه‌‌ی کار جمعی داشته باشند، یاد بگیرند که دور هم بنشینند و با شنیدن حرف‌های گوناگون، تصمیم دسته‌جمعی بگیرند. نه اینکه یک دسته جمع، تصمیم یک فرد را تأیید و دنبال کنند. ثانیا باز هم بر خلاف همان اسلاف‌شان، در اظهارات و انتخاب‌های‌شان از معیارهای مشخص و قابل استناد دینی، عقلی و انقلابی استفاده کنند. نه اینکه از روی هیجانات، تصورات و یا منافع شخصی و گروهی، نظر و عملی داشته باشند.

نکته‌ مهمی که در آخر به نظر می‌رسد این است که “جوانان انقلابی” استان گیلان، باید برای انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش‌رو، با یکدیگر پیوند استانی داشته باشند. یعنی لازم است تا افرادی که در مرکز استان و شهرستان‌ها برای حضور در انتخابات تعیین می‌شوند، دارای یک اتحاد، هم‌فکری و پیوند قلبی درون استانی بوده و صاحب یک چشم‌انداز مشترک استانی باشند.

دوستان عزیز، یادمان نرود که ما در انتخابات پیش رو، قرار است برای “مجلس”، افرادی را تعیین کنیم. و همان‌طور که می‌‌دانید، در مجلس نه تنها با یک گل که حتی با تعداد اندکی از ریاحین هم بهار نمی‌شود. به عبارت دیگر اگر قرار است اتفاق مثبتی در مجلس آتی رخ بدهد و یا حداقل نمایندگان استان گیلان، تأثیر مثبت‌تری بر حوزه‌های مختلف استانی داشته باشند لازم است تا اولا سعی کنیم نیروهای متعهد را به مجلس بفرستیم و ثانیا، نیروهای متعهدِ متعدد و متحدی را وارد نظام تصمیم‌گیری کشور نماییم.

علی‌ایحال، همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، جوانان انقلابی استان گیلان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ ثابت کردند که می‌توانند از عهده‌ی کار پر مسئولیت انتخابات، با رو سفیدی بیرون بیایند. پس تعلل دیگر معنی ندارد. میدان دیگری مهیا شده وقت تنگ است. ضروری‌ست تا تک‌تک ما تکلیف‌مان را تشخیص دهیم. و همان‌طور که بارها، پرچم‌دار انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرموده‌اند باید به جوان‌ها اعتماد کرد و اگر آنها نبودند، شر خطرات بزرگی چون فتنه‌ی ۸۸ از سر این مملکت کنده نمی‌شد. ای‌کاش، هم به جوان‌ها اعتماد شود و هم جوان‌ها خودشان به خودشان اعتماد داشته باشند.

به نظر می‌رسد وحدت نیروهای انقلابی در گیلان، جز با پیش‌رو بودن جوانان انقلابی مهیا نمی‌شود. پس دوستان! یا علی …

نویسنده: سیدمجتبی نعیمی

۶ ديدگاه

 1. بچه حزب اللهی گفت:

  لبیک
  من به همراه گروهم همه جوره در خدمت انقلابیون گیلان هستم

 2. علیدوست گفت:

  احسنت بر سایت ۸دی نیوز با انتشار این یادداشت تاثیر گذار.
  حقا که همواره نشان دادید تنها رسانه ای هستید که حرف دل جوانان انقلابی استان را می زنید

 3. ناشناس گفت:

  من مطمئن هستم اگه بچه حزب اللهی های استان جمع بشن و یه گروه متحدی تشکیل بدن حتما پیروز انتخابات میشیم

 4. برادران گیلانی بهاری دل جهت عضویت تلگرام دولت همیشه بهاراطلاع دهند

 5. حسین گفت:

  خدا کنه در انتخابات آینده مجلس رشت هیچ منافق و خیانتکاری با نام اصولگرایی نماینده نشه تا جز آبروریزی هیچ کاری برای شهر نکنه.

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه