بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۳-۸:۵۷ ق.ظ
کد خبر : 51188
نسخه چاپی نسخه چاپی
بافت‌هاي فرسوده مشکل جدي آتش نشانان

خیابان‌های شهر رشت به پارکینگ تبدیل شده‌اند

وجود بافت‌های فرسوده از معضلات جدی برخی از شهرهای گیلان به ویژه کلانشهر رشت است که آتش نشانان و سازمان آتش‌نشانی همواره در زمان بروز حادثه و حریق به شدت با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از مهر، این بافت‌های فرسوده زمان حضور نیروهای آتش‌نشانی را به محل وقوع حادثه زیاد و فرآیند کمک رسانی به حادثه دیدگان را مختل می‌سازند.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت در این باره به مهر می‌گوید: طبق استاندارد‌های وزارت کشور به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک ایستگاه آتش نشانی و همینطور به ازای دو هزار و ۵۰۰ نفر یک آتش نشان در شهرها لازم است.

علی مقصودی افزود: با توجه به جمعیت آماری رشت این شهر باید ۱۵ ایستگاه آتش نشانی و ۴۰۰ نفر آتش نشان داشته باشد.

وی همچنین اظهارداشت: در حال حاضر شهر رشت دارای ۹ ایستگاه آتش نشانی و ۲۶۲ نفر آتش نشان است.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت در پاسخ به این پرسش که برای رفع این کمبود و نقصیه چه برنامه‌های دارید، گفت: همه چیز نیروی انسانی نیست یک بخشی به ارتقای آموزش‌های شهروندان برمی‌گردد.

وی در ادامه از اخذ مجوز جذب ۶۴ آتش نشان جدید در این سازمان خبرداد و اظهار امیدواری کرد: این تعداد نیروی تا پایان سال جاری به ساختار سازمان آتش نشانی رشت اضافه شود.

مقصودی در پاسح به این سئوال مهر مبنی بر اینکه اگر با این روند بخواهید نیروهای جدید به این سازمان اضافه کنید تا چند سال دیگر می‌توانید به حد نصاب تعریف شده نیروی انسانی برسید، گفت: مدیریت منابع انسانی می‌گوید در هر سازمانی باید یک ورود و خروج متوازن داشته باشیم امید است این توازن در سه سال آینده برقرار شود.

وی افزود: سامانه‌های نامناسب انتقال انرژی، ترافیک، وجود بافت‌های فرسوده و سخت گذر و غیره از عمده مشکلاتی هستند که آتش نشانان شهر باران با این مشکلات روبرو هستند.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت اظهارداشت: بدون شک تعامل دستگاه‌های مربوطه و متولی می‌تواند به آتش نشانان و سازمان آتش نشانی در ارائه خدمات بهتر و مطلوب تر کمک کند. وی تصریح کرد: سازمان آتش نشانی با چند دستگاه شاخص مثل آموزش و پرورش، بهزیستی، سازمان صنعت، معدن و تجارت ارتباط خیلی نزدیکی برقرار کرده است.

مقصودی به بحث آموزش دانش آموزان مقطع اول دبیرستان را جزء برنامه‌های سازمان آتش نشانی رشت اشاره کرد و گفت: این برنامه از سال ۱۳۸۳ تاکنون در سطح مدارس شهر رشت در حال انجام است.

وی در ادامه آموزش بچه‌های مهدهای کودک تحت پوشش اداره کل بهزیستی را از دیگر برنامه‌های این سازمان ذکر کرد.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت افزود: هر ماه چهار کارخانه موجود حومه شهر رشت و حتی شهر صنعتی شهرستان رشت از سوی این سازمان مورد بازدید ایمنی قرار می‌گیرد.

وی همچنین ارتباط سازمان آتش نشانی با اتاق اصناف استان گیلان را خوب توصیف کرد و اذعان داشت: هم اکنون آتش نشانان محله به محله در حال بازدید ایمنی واحدهای صنفی هستند.

مقصودی با بیان اینکه رفع مشکلات ساختاری شهر رشت در بازه زمانی کوتاه مقدور نیست، گفت: سیستم سیم کشی برق در معابر تنگ و باریک مانع حرکت خودروهای آتش‌نشانی است.

وی اظهارداشت: معابر تنگ و باریک و همینطور ترافیک خیلی برای آتش نشانان شهر باران مشکل آفرین است. مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت گفت: کارشناسان این سازمان ۲۰۰ معبر در شهر رشت را از ساعت ۱۱ تا ۲ بامداد مورد بررسی قرار داده اند که طول این معابر افزون بر ۱۰۰ متر و بیش از صدها خانه در این معابر وجود دارد. وی افزود: متاسفانه این معابر شب به پارکینگ خودروهای شهروندان تبدیل می‌شوند به گونه‌ای که حتی یک خودروی سواری هم نمی‌تواند وارد این کوچه‌ها شود چه برسد به ماشین‌های آتش‌نشانی بنابراین در صورت وقوع حادثه امکان عملیات برای سازمان آتش نشانی در این گونه معابر وجود نخواهد داشت.

مقصودی در پاسخ به این پرسش که رسیدن نیروهای امدادی به ویژه نیروهای آتش نشان به محل حادثه بر اساس استانداردهای جهانی، کشوری و همینطور این نرم در شهر رشت چند دقیقه است، گفت: در کشورهای پیشرفته این زمان ۵ تا ۷ دقیقه است و در کشورهای در حال توسعه ۳ تا ۵ دقیقه است.

وی افزود: مدت زمان رسیدن نیروهای آتش نشان در ایران بطور میانگین ۳ تا ۵ دقیقه است.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت گفت: طبق آمار رایانه این سازمان میانگین رسیدن عوامل آتش نشانی به محل حادثه در شهر رشت چهار دقیقه و ۴۵ صدم ثانیه است.

وی بیان داشت: میانگین رسیدن به محل حادثه در شهر رشت و حومه پنج دقیقه و ۲۷ صدم ثانیه است.

مقصودی اظهارداشت: از ساعت ۱۱ تا ۱۳.۵ و عصر‌ها از ساعت ۱۶.۵ تا ۱۹ ساعت‌های اوج حریق در شهر رشت است به عبارتی در این ساعت‌ها بیشترین آتش سوزی در شهر باران رخ می‌دهد.

وی تصریح کرد: متاسفانه در این ساعات خیابان‌های شهر رشت به یک پارکینگ روان تبدیل و خودروهای آتش نشانی به سختی به محل حادثه عزیمت می‌کنند که این مهم تاثیر منفی بر عملکرد سازمان آتش نشانی در رسیدن به موقع به محل حادثه و حریق دارد.

معاون عمرانی استاندار گیلان نیز در این خصوص گفت: در حال حاضر مطالعات بافت‌های فرسوده در مرکز ۱۶ شهرستان استان به انجام رسیده است.

حجت شعبانپور افزود: از مجموع ۳۵ هزار هکتار محدوده شهری در استان گیلان شش درصد دارای بافت فرسوده است.

وی همچنین اظهارداشت: دو هزار و ۱۰۰ هکتار بافت فرسوده در سطح شهرهای استان وجو دارد که از این میزان ۷۵۰ هکتار در شهر رشت واقع شده است.

معاون عمرانی استاندار گیلان گفت: سیاست دولت برای بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده با هدف مقاوم‌سازی در مقابل حوادث غیر مترقبه، تعریض معابر و غیره طی سالیان اخیر بسیار جدی بوده است.

وی افزود: از سال ۱۳۸۸ تاکنون به هفت هزار و ۱۰۰ واحد فرسوده در سطح استان تسهیلات ویژه بافت‌های فرسوده پرداخت شده که هم اکنون از این تعداد چهار هزار و ۱۰۰ واحد آماده بهره برداری است.

شعبانپور تاکید کرد: کسانی که واحدهای ریزدانه خود را در بافت‌های فرسوده تجمیع کنند مشمول تخفیف ۵۰ درصدی عوارض پروانه ساختمانی شهرداری قرار می‌گیرند.

وی در ادامه از اعطای تسهیلات ویژه بافت‌های فرسوده به بیش از دو هزار واحد طی سال جاری در استان خبر داد و افزود: بهره بانکی این تسهیلات در دوران مشارکت ۲۱ درصد و برای دوران ۱۵ ساله بازپرداخت ۱۵ درصد است.

معاون عمرانی استاندار گیلان گفت: برای توسعه بازسازی بافت‌های فرسوده سیستم بانکی به ویژه بانک مسکن، شهرداری و سایر دستگاه‌ها حمایت‌های لازم را داشته باشند.

وی همچنین استقبال مردم در خصوص احیای بافت‌های فرسوده در سطح استان گیلان به ویزه شهر رشت را مثبت ارزیابی کرد و افزود: در حال حاضر سهمیه‌ها به نسبت تقاضای مردم کمتر بوده از اینرو می‌طلبد سهمیه بیشتری برای استان جذب شود.

شعبانپور یادآورشد: شرکت عمران مسکن سازان گیلان متولی احیای بافت‌های فرسوده در استان است. نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی هم در این زمینه می‌گوید: شغل آتش نشانی نیازمند عشق، از خودگذشتگی و مهارت است.

غلامعلی جعفرزاده بر ضرورت توسعه تجهیزات امدادرسانی سازمان‌های آتش نشانی تاکید کرد و افزود: فراهم آوردن امکانات نقش موثری در ارتقای کمی و کیفی خدمات امدادی به آسیب دیدگان در زمان وقوع حوادث مختلف دارد.

وی همچنین لزوم انجام آموزش‌های متناسب با شغل و تجهیزات به روز را از ارکان یک آتش نشانی موفق دانست و اظهارداشت: آتش نشانان و نیروهای امدادی با تجهیزات مناسب می‌توانند هم سرعت حضور در صحنه و هم کیفیت خدمات خود را افزایش دهند.

 

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه