- پایگاه خبری تحلیلی 8دی نیوز - http://www.8deynews.com -

مذاکرات هسته‌ای به پنالتی می‌کشد

به گزارش ۸دی [1] نیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری بی‌بی‌سی در تحلیلی درباره دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵ نوشت: ایران و شش کشور جهان مذاکرات را برای از سرگیری برای دستیابی به راه‌حل بلندمدت در نیویورک ادامه دادند. مذاکرات ایران و ۱+۵ همانند بازی فوتبال است. اگرچه هر دو طرف امتیازاتی را به دست آوردند، اما اکنون بازی به وقت اضافه کشیده شده است. زمان می‌گذرد و بازی در لحظات پایانی است. هر دو طرف تلاش می‌کنند که به دیگری گل بزنند اما ممکن است بازی به پنالتی بکشد.

خبرگزاری بی‌بی‌سی در ادامه با اشاره به مکالمه تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما روسای جمهور ایران و آمریکا در فرودگاه نیویورک در سال گذشته آورد: این مکالمه کوتاه باعث شکسته شدن یک تابوی ۳۰ ساله میان دو کشور شد و اکنون دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی با گفت‌وگوهای مستقیم با یکدیگر به دنبال حل مساله هسته‌ای ایران هستند.

به نوشته این خبرگزاری، هفته آینده روحانی بار دیگر به نیویورک می‌آید. علی‌رغم چند دور مذاکرات سرنوشت توافق بلند مدت هسته‌ای زیر سوال است.

مارک فیتز پاتریک رییس برنامه عدم اشاعه در موسسه بین‌المللی استراتژیک در این باره باره می‌گوید: فرصت‌های به دست آمده از توافق ۲۴ نوامبر بسیار اندک است.

این خبرگزاری با اشاره به شرایط اقتصادی در ایران نوشت، پس از روی کار آمدن روحانی اقتصاد ایران تثبیت شده است. تورم روند رو به کاهشی داشته است. اما بخشی از پیشرفت اقتصاد به سیاست‌های روحانی بازگشته و بخشی دیگر به دلیل تعلیق برخی تحریم‌ها است.

این خبرگزاری در ادامه با اشاره به بحران موجود میان روسیه و غرب نوشت: قرار گرفتن روسیه و غرب در بن‌بست اوکراین باعث نزدیک شدن موسکو به تهران شده است. در همین راستا تعجب‌آور نیست که یک هیات بزرگ روسی این هفته به تهران آمده و با ایران قرارداد اقتصادی امضا کرده است. به نظر می‌رسد اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه باعث نزدیک‌تر شدن هرچه بیشتر مسکو و تهران شود.

به نوشته این خبرگزاری همچنین یکی از عوامل تاثیرگذار در مذاکرات، بحران عراق و پیشروی‌های داعش در منطقه است. در این باره فیتز پاتریک می‌گوید: اگر دو طرف به توافق جامع دست نیابند، در این صورت جایگزین آن یک توافق موقت با شرایط جدید خواهد بود.