بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۳۹۳-۱۰:۴۵ ق.ظ
کد خبر : 48064
نسخه چاپی نسخه چاپی
جان کری در اظهاراتی گستاخانه مدعی شد

ایرانی‌ها بطور گسترده در سوریه حضور دارند/ ایران نه فقط به آمریکا،بلکه باید پاسخگوی جامعه جهانی هم باشد

وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی مدعی شد: ایران در حال حاضر به طور گسترده با نیروهایش در سوریه حضور دارد.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از سایت وزارت خارجه آمریکا، “جان کری” در اظهاراتی در سفارت آمریکا در آنکارا در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا آمریکا موافق حضور ایران در نشست پاریس برای مقابله با داعش است؟ گفت: کسی از من سوالی درباره حضور ایران نپرسید. اما به نظرم با توجه به وضعیت موجود و برهه زمانی که در آن به سر می بریم.این موضوع به چند دلیل  و از جمله حضور آنها در سوریه و جاهای دیگر درست و مناسب نخواهد بود.این پاسخ من است .ما با ایران در حال مذاکره ای جدی درباره برنامه اتمی آنها هستیم و امیدواری زیادی وجود دارد که روابط خود با آنها را از راه رسیدن به توافق تغییر دهیم.این موضوع باید معیارهای بین المللی را که در سازمان ملل ذکر شده است ،تامین کند.این موضوع نه تنها در سازمان ملل بلکه از طرف آژانس بین المللی انرژی اتمی هم مطرح می شود.
وی مدعی شد: این تنها آمریکا نیست بلکه جهان است که سوالاتی جدی درباره برنامه اتمی ایران مطرح می کند.ایران در حال حاضر به طور گسترده با نیروهایش در سوریه حضور دارد.بنابراین باید شفافیت و درک بیشتری درباره هرگونه حضور در این کنفرانس وجود داشته باشد.این کشور حامی ترویسم(!!) در جاهای مختلف بوده است.این موضوعی جدی است و این موضوع سبب می شود که چرا ما بخواهیم که آنها به روشی بهتر نزدیک شوند نه تنها در این کنفرانس بلکه در جریان مذاکرات هم باید اینگونه باشند.
وی افزود:در دیدارهایی که امروز ما داشتیم ما تعهد آمریکا برای حفاظت از امنیت،حاکمیت و تمامیت ارضی  ترکیه را بررسی کردیم.ما توافق کردیم که داعش امروز بزرگترین تهدید برای امنیت ترکیه و تمامی منطقه و ماوراء آن است.من بر تعهد آمریکا برای تعامل با ائتلافی گسترده از هم پیمانان بین المللی تاکید می کنم و این موضوع ممکن خواهد بود که تهدید داعش برای همیشه نابود شود.
وزیر خارجه آمریکا گفت:ضمنا لازم است که این موضوع را یادآور شوم که آمریکا یکی از کارشناسان باتجربه نظامی خود یعنی ژنرال جان آلن را به عنوان نماینده رئیس جمهور در امور هماهنگی بر ضد داعش انتخاب کرده است.
وی افزود:در ماه جاری من و چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه در پنجمین نشست جهانی بنیاد ضد تروریسم حضور پیدا خواهیم کرد موضوع پشتیبانان مالی از داعش و افرادی که برای این گروه شبه نظامی می فرستند را بررسی خواهیم کرد.افرادی که برای مبارزه در کنار داعش به عراق می روند واین راه را انتخاب کرده اند مردان و زنانی هستند که متاسفانه گذرنامه هایی را در اختیار دارند و از تمامی کشورهای جهان هستند.
وی افزود:صحبت درباره این موضوع که در حال حاضر هر کشوری قرار است که چه کاری را در این ائتلاف برعهده گیرد کاری نامناسب است.همانطور که گفتم مابه رایزنی خود ادامه می دهیم زیرا این موضوع به اقدامی هماهنگ نیازمند است.
وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت:فرانسه به طور آشکار از آمادگی خود برای انجام عملیات در عراق سخن گفته است.کشورهای دیگری هم هستند که در حال تصمیم گیری هستند اما همانطور که پیشتر درباره ترکیه  گفتم هنوز اظهار نظر در این رابطه نامناسب است.
وی افزود:در برخی گزارشها مواردی درباره کاهش حمایت کشورهای عربی و احتمال از هم پاشیدن همکاری ها آورده شده بود.من با این موضوع موافق نیستم.من دو ساعت و نیم با ملک عبدالله در عربستان صحبت کردم و ما چیزی جز حمایت کامل  از این موضوع و تعهد به آن نشنیدیم.ما همچنین به طور مشابه این موضوع را در دیدار با مقامات کشورهای دیگر شنیدیم.من مطمئنم که این ائتلاف ،ائتلافی گسترده با ملل عرب،اروپایی و آمریکا و دیگران خواهد بود که براساس اظهارات رئیس جمهور اوباما به دنبال تضعیف و نابودی داعش هستند،خواهد بود.
کلمات کلیدی : ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه