بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۵ مرداد ۱۳۹۳-۱:۱۰ ب.ظ
کد خبر : 42388
نسخه چاپی نسخه چاپی

لابد وقتش رسیده دوباره بنر ها را در بیاوریم!!!

مسئله من این است که چرا وقتی ما جوانان در کودکی به راهپیمایی می رفتیم کسی از ژئوپولتیک غزه برای ما حرف نزده است؟ چرا کسی از تاریخ غزه برای ما حرف نزده است؟ چرا کسی از مانیفست و اهداف حماس برای ما حرف نزده است؟ یک کلام بگویم چرا کسی نگفته است که چرا باید بگوییم و میگفتیم و میگوییم “مرگ بر اسرائیل” ؟؟

نزدیک اذان صبح امروز(پنجشنبه) در گروهی که در واتس اپ عضو آن هستم یکی از دوستان پرسید: «غزه که داره با خاک یکسان میشه، حماس دو تا دونه موشک زده اینقدر ادعا داره واقعا این ادعا برای چیه؟….» یکی دو نفر هم به شوخی و بعضی هم جدی اما بی ربط جواب دادن ولی دوستمان قانع نشد؛ خیلی با خودم کلنجار رفتم! نمی توانستم باور کنم که یک گروه با ۵۰ عضو که همه شان هم دانشجو بودند پاسخی نداشته باشند. بعد هم یکی دو تا دلیل آوردم که : « فرمانده های اسرائیلی یه گزارش تهیه کرده بودن که مختصات فلان فرمانده حماس و بیثار پایگاه و بهمان انبار مهمات و … توش بوده با این گزارش به نتیجه رسیدن که تمام مواضع مهم غزه تو ده دقیقه نابود میشه و جنگ تموم میشه اما وقتی جنگ شروع شد همه جا زده شد جز مواضع مهم! خب وقتی حماس تونسته توی مساحت ناچیزی حدود ۳۵۰ کیلومتر مربع تمام مواضع و مهمات خودش رو پنهان و حفظ کنه نباید ادعا کنه؟ اسرائیل داره با امکاناتی به غزه حمله میکنه که برای جنگ با کشورهایی مثل روسیه و آمریکا هم زیاده اما حماس! …» بعد از کمی صحبت با هم و جواب های چند نفر دیگر دوستمان کم کم بحث را عوض کرد نمی دانم قانع شد یا نه؟

مسئله من این است که چرا وقتی ما جوانان در کودکی به راهپیمایی می رفتیم کسی از ژئوپولتیک غزه برای ما حرف نزده است؟ چرا کسی از تاریخ غزه برای ما حرف نزده است؟ چرا کسی از مانیفست و اهداف حماس برای ما حرف نزده است؟ یک کلام بگویم چرا کسی نگفته است که چرا باید بگوییم و میگفتیم و میگوییم “مرگ بر اسرائیل” ؟؟؟

شهید مطهری در یک سخنرانی اش کلامی دارد که دقیقش یادم نیست ولی لب کلام این بود: کسی که جغرافیای فلسطین را نداند و بخواهد از فلسطین دفاع کند در واقع به فلسطین ظلم کرده است به اسلام ظلم کرده است.

امروز بعد چت در واتس اپ یاد این حرف استاد افتادم و ذهنم درگیر شد این کلام استاد پر از معنا و پر از حقیقت است. این که امام خمینی(ره) و رهبری مسئله فلسطین را مهمترین مسئله اسلام میدانند. این که اسرائیل هر طور شده فلسطین را می خواهد و نه جای دیگر را ! همه یعنی اینکه ما باید می آموختیم و باید بیاموزیم که فلسطین کجاست؟

یک فلش بک هم بزنم به روز قدس سال گذشته؛ داشتیم با چند نفر روی یک مستند به صورت آزمایشی کار می کردیم یک نقشه جهان را دستمان گرفتیم و از کسانی که شعار مرگ بر اسرائیل می دادند می پرسیدیم که فلسطین کجاست؟ شاید باورتان نشود که حدود دو سه درصد توانستند درست جواب بدهند حتی کسی به ما استرالیا را نشان داد و گفت اینجاست! ما با انسان های ضعیفی روبرو نبودیم ما با بی منطق ها روبرو نبودیم ما نباید مردمی که دلشان بابت کودکان غزه سوخته را مقصر می دانستیم !

ما فقط یک جواب برایمان وجود داشت آن هم اینکه مسئولان فرهنگی مان وقتی به روز قدس می رسند سریعاً از توی انبار بنر های “القدس لنا” را بیرون می آورند و روی دیوار ها را پر می کنند اما هیچ کس به این فکر نیست که به ما بگوید القدس یعنی کجا؟ یعنی چی؟

۲ ديدگاه

 1. قدسیان گفت:

  احسنت
  جالب بود

 2. رضا ثقتی گفت:

  مطلب زیبا ودغدغه مند ی بود
  در ارتباط با شناساندن جایگاه فلسطین همه مسولیم ونباید تنها این مساله را به مسولین فرهنگی محدود نمود
  خانواده/مدرسه/هیات/جامعه و……

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه