بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۲۴ تیر ۱۳۹۳-۱۱:۰۸ ق.ظ
کد خبر : 40681
نسخه چاپی نسخه چاپی
مدیر مرکز بهداشت لاهیجان مطرح کرد:

زایمان طبیعی، نیازمند فرهنگ سازی است

رئیس مرکز بهداشت لاهیجان با بیان اینکه از ابتدای خرداد ماه امسال طرح مقیم بودن پزشک در بیمارستان‌های دولتی لاهیجان اجرایی شده است، گفت: علاوه بر این تا پایان سال اجرای این کار به اتمام می‌رسد.

به گزارش ۸دی نیوز، به گزارش «لاهیجان» ،وهرام نوروزپور با اشاره به سیاست‌های کلان نظام سلامت که توسط مقام معظم رهبری به دولت ابلاغ شد، اظهار کرد: در همین راستا وزارت بهداشت از اواخر سال ۹۲ طرحی را برنامه‌ریزی و از نیمه اردیبهشت امسال آن را اجرایی کرد که به نام طرح تحول نظام سلامت معرفی شد.

64286

وی با بیان اینکه این طرح هفت بسته خدمتی کلی دارد، افزود: این بسته‌های خدمتی مرحله به مرحله در بیمارستان‌های دولتی در حال اجرا شدن است.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان لاهیجان با بیان اینکه نخستین و مهم‌ترین بسته خدمتی، کاهش هزینه‌های بستری در بیمارستان است، گفت: بیمار فقط ۱۰ درصد از هزینه‌های کلی را که متحمل می‌شود پرداخت می‌کند، که این هزینه شامل دارو و درمان بوده و شامل بیماران بستری است.

نوروزپور، مقیم شدن پزشکان رشته‌های تخصصی در بیمارستان‌های دولتی مثل بیهوشی، جراحی و ارتوپدی را از دیگر برنامه‌های این طرح عنوان و تصریح کرد: در این طرح، برخلاف گذشته متخصص در خود بیمارستان مستقر می‌ماند.

وی با بیان اینکه در چند سال گذشته یکی از معضلات بهداشتی جامعه ما ترویج سزارین است، گفت: به منظور ترویج زایمان طبیعی ، طرح زایمان طبیعی رایگان توسط وزارت بهداشت ابلاغ شد.

رئیس مرکز بهداشت لاهیجان با اشاره به اینکه یکی از ابعاد زایمان طبیعی بحث فرهنگ سازی است  افزود: باید در ابتدا زمینه‌های فکری اولیه تهیه و آموزش‌های لازم در این خصوص ارائه شود.

نوروزپور با بیان اینکه دولت با کاهش هزینه‌های ویزیت می‌خواهد به نوعی به متخصصان مابه التفاوت پرداخت کند،

خاطرنشان کرد: در این طرح در بیمارستان‌ها یک سری کلینیک ویژه آماده و تعرفه‌ای که از بیمار دریافت می‌شود بسیار پایین از تعرفه دولتی و بخش خصوصی بوده  که به نوعی بار کمتری متوجه بیمار اشت.

وی با بیان اینکه از ابتدای خرداد ماه امسال طرح مقیم بودن پزشک در بیمارستان‌های دولتی لاهیجان اجرایی  شده است، گفت: علاوه بر این تا پایان سال اجرای این کار به اتمام می‌رسد.

رئیس مرکز بهداشت لاهیجان با اشاره به نقش و جایگاه طبیعی در فرهنگ زنان جامعه با بیان اینکه اکثر کشورهایی که از لحاظ پزشکی پیشرفته محسوب می‌شوند دوباره به بحث زایمان طبیعی برگشتند و تاکید دارند که زایمان باید طبیعی باشد، گفت: روش‌های جدیدی که تحت عنوان زایمان‌های بی درد مطرح شده و کم کم در سیستم درمانی کشور نیز در حال اجرا است.

نوروزپور با بیان اینکه متاسفانه در خانم‌های جوان ترس، بیم و ذهنیتی وجود دارد که زایمان طبیعی مشکلاتی را به وجود می‌آورد، تصریح کرد: این به نوعی ترویج فرهنگ غلط است چرا که درعمل سزارین شما یک ریسک بیهوشی و یک ریسک عمل متوجه بیمار می‌کنید ولی زایمان طبیعی یک بحث طبیعی  و خدادادی است که اگر به درستی انجام شود تاثیر گذاری بیشتری دارد.

وی با اشاره به فرهنگ‌سازی مرکز بهداشت شهرستان لاهیجان در امر زایمان طبیعی در این شهرستان، اظهار کرد: درمانگاه بیمارستان ۲۲ آبان در حال فعال شدن است تا خانم‌های بارداری که مراجعه می‌کنند با محیط بیمارستان آشنا شوند.

رئیس مرکز بهداشت لاهیجان گفت: در دوسال گذشته فضای بیمارستان ۲۲ آبان در بخش زنان و زایمان بازسازی کامل شده و فضای بسیار خوبی داشته و در مقایسه با بخش خصوصی شرق گیلان فضای بهتری دارد ولی نیاز به کار و فعالیت همگانی و فراگیر در این بخش وجود دارد تا این ذهنیت بد و غلط از بین برود.

کلمات کلیدی : ، ، ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه