تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ۱۳۹۳-۲:۴۸ ب.ظ
کد خبر : 40036
نسخه چاپی نسخه چاپی
پای منبر علما و مداحان گیلانی/7:

پور اسماعیلی: روزه ویترین بندگی مومنان است/ هر دعایى مجموعه‌اى از درسهاست

مداح اهل بیت(ع) گفت: بدون تردید، دعاها و مناجاتى که از طریق والاترین مخلوقات عالم امکان و برترین بندگان شایسته الهى رسیده است جامع؛ بدون نقص و انسان ساز است.

محمد پور اسماعیلی فومنی در گفتگو با خبرنگار سرویس مذهبی ۸دی نیوز در صحبت های ابتدایی خود ضمن سپاس از پایگاه خبری ۸ دی نیوز اظهار کرد: از اینکه بنده حقیر رو لایق دانستید که در این منبر مجازی حضور داشته باشم تشکر می کنم.

وی در مورد اهمیت و جایگاه ماه مبارک رمضان گفت: ضروری ترین وظیفه ای که در اسلام برای بشر تعیین شده خود سازی در پرتو خداشناسی است .

وی افزود: با توجه به حدیث (مَنْ عَرَفَ نفسَه فقد عَرَفَ ربَّه) خیلی این نکته مهم و حیاتی است که ما آن چنان که شایسته است خود را بشناسیم و برای این درک و معرفت خداوند تبارک و تعالی زمینه ها و فرصت هایی را برای ما مهیا فرموده که یکی از آنها ماه مبارک رمضان است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: تا جایی که در بسیاری از احادیث و روایات ماه رمضان را آغاز سال انسانیت و تجدید حیات معنوی انسان در عالم انسانیت ذکر کرده اند .

وی تصریح کرد: واقعا چه چیزی بهتر از این ماه وجود دارد؟

 

وی در ادامه گفت: روزه می تواند جان انسان را که به جهت غفلت دچار آلودگی و تیرگی شده تطهیر و پاک کند.

 

این مداح گیلانی گفت: اصلا ماه رمضان به فرموده حضرت رسول (ص) سوزاندن گناه است و این ماه با توجه به آثار و برکات فردی و اجتماعی اش در نزد اهل بیت (ع) بسیار حائز اهمیت بوده و خیلی سفارش شده است.

 puresmaeili2

پور اسماعیلی در ادامه صحبت های خود گفت: خوب است یک بار این خطبه آخر ماه شعبان حضرت رسول (ص) را مطالعه کنیم و خیلی از عظمتهای این ماه شریف از لسان مبارک حضرت بیان شده و چقدر ما تا درک این همه برکات و عظمتها فاصله داریم.

 

این ذاکر اهل البیت (ع) افزود: البته همه این هایی را که عرض کردم همان ظرفیت و زمینه هایی است که خداوند رحمان برای کسب معرفت و خویشتن شناسی در اختیار ما قرار داده و حال این نکته مهم است که ما چقدر به اندازه وسع مان از این برکات و منبع فیض بهره مند شویم.

 

وی در ادامه در مورد آثار و برکات روزه گفت: آن طور که در پای درس علما یاد گرفتیم این است که در حقیقت روزه تقوای همه جانبه است. فلذا هر که به تقوا برسد به بهترین ثمرات دنیا و آخرت رسیده است.

وی افزود: در واقع روزه ویترین بندگی است.

پور اسماعیلی خاطر نشان کرد:وقتی روزه هستیم حتی المقدور بهترین و ناب ترین ملکات اخلاقی را انجام می دهیم و مراقبت بیشتری می کنیم.

وی در ادامه گفت: شاید قبل از ماه رمضان خیلی وقت ها کنترل خاصی روی حرکات و سکنات و سخنان خود نداشته باشیم اما در این ماه مراقبت بیشتری داریم و اصلا اخلاقیات ما تغییر می کند.

 

پور اسماعیلی در مورد روزه حدیثی از حضرت صدیقه طاهره (س) گفتند که می فرمایند: روزه برای تثبیت مکارم اخلاقی واجب شده است.

وی افزود: واقعا این موضوع که ما متخلص به اخلاق الهی باشیم چقدر در جامعه ما ساری و جاری است؟ و این هم از برکات روزه است که اگر به واقع روح حقیقی روزه حاکم بشود روح اخلاق و کرامات اخلاقی هم در فرد و جامعه حاکم خواهد شد. که البته این نیاز به تمرین و استمرار دارد.

او یکی دیگر از آثار و برکات روزه و ماه مبارک رمضان را آرامش روحی دانست و خاطر نشان کرد: در این جهان پر تنش و پراضطراب خیلی بدان محتاج هستیم و همین عنایت خداوند رحمان که حال مناجات و دعا و نیایش را به انسان می دهد یکی از برکات خاصه این ماه است.

 

وی در ادامه افزود: همه ی اینها چه در بعد فردی و چه در بعد اجتماعی از عنایات حضرت حق تعالی است که به واسطه مقتضای ربوبیت خود برکاتی را در روزه قرار داده که باعث سعادت دنیا و آخرت ماست و همین که خداوند در این ماه توفیق بندگی و مناجات را به عطا فرموده، این خودش بزرگترین برکت است.

 puresmaeili

پور اسماعیلی فومنی در ادامه در مورد ادعیه های ماه رمضان گفت: همانطور که عرض کردم ماه رمضان ماه خودسازی و زمینه تصیفه روح است ولی این سوال مطرح است که روزه به خودی خود و به تنهایی زمینه ساز این تهذیب نفس و خودسازی است؟

 

وی افزود: البته پاسخ این سئوال بسیار روشن و مبرهن است که فقط روزه به تنهایی زمینه ساز نیست و یکی دیگر از بسترهای مناسب و بسیار لذت بخش در کنار روره و نماز، پناه بردن به دعا و مناجات است که الحمدالله در باب ماه مبارک رمضان ادعیه فراوانی با مضامین والا و نورانی وجود دارد.

وی در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری اشاره کرد که ایشان می فرمایند: دعا، وسیله مؤمن و ملجأ مضطر و رابطه انسان ضعیف و جاهل با منبع فیاض علم و قدرت است و بشر بی‌رابطه روحی با خدا و بدون عرض نیاز به غنی بالذات، در عرصه زندگی سرگشته و درمانده و هدر رفته است.

وی افزود: سخن حضرت آقا جامع و زیباست و واقعا اگر به این برسیم که اگر دعا کننده بداند چه کسى را مى خواند و در برابر چه بزرگى به راز و نیاز مشغول است و چه مفاهیم بلندى در دعاهاى معروف آمده است، چنان جذب مناجات مى شود که هیچ لذّتى در عالم با آن برابر نمى یابد.

این مداح گیلانی در ادامه گفت: تضرّع و زارى در پیشگاه حضرت حق و راز و نیاز در محضر معبود متعال و ریختن اشکى در حالت دعا و مناجات، همه و همه نمودهاى بندگى است.

وی افزود: وقتى که دل بنده در حال دعا و مناجات می شکند و اشکى بر گونه اش روان مى گردد و زبان به تسبیح و تقدیس الهى باز مى کند و در پى آن کلماتى در استغفار و عذرخواهى ادا مى گردد، پیوند و ارتباط با حضرت احدیّت تحقّق مى یابد و آن زمان بهترین لحظه عرض حاجات و بیان خواسته هاست.

وی در ادامه گفت: البته با هر زبانى و با هر کلمه اى که بتوان بندگى را رساند و استغفار و توبه کرد و نیازها را برشمرد با ارزش است.

وی خاطر نشان کرد: بدون تردید، دعاها و مناجاتى که از طریق والاترین مخلوقات عالم امکان و برترین بندگان شایسته الهى رسیده است جامع؛ بدون نقص و انسان ساز است.

وی در ادامه صحبت های خود افزود: هر دعایى خود، مجموعه اى از درسهاست .

پور اسماعیلی در ادامه افزود: مناجات ها و دعاهایى که از جانب معصومین(ع) رسیده از بینش عمیق خدا شناسانه اى برخوردار است و از هر نظر قابل اعتماد  و لذت بخش است. وی خاطر نشان کرد: اگر یک سری به مناجات و دعای ابوحمزه ثمالی و دیگر ادعیه قطعا این لذت را در ک خواهیم کرد.

این مداح گیلانی در ادامه گفت: با توجه به ظرفیت های خوب موجود در ماه مبارک رمضان مجالس مناجات خوانی در سطح استان فراگیر نیست و بسیار برای حقیر جای دغدغه است که مجالس مناجات و دعا در سطح خوبی برگزار نمی شود و آن روح مجالس مناجات ، فراگیر و جاذب برای مردم مخصوصا نسل جوان نیست.

وی خاطر نشان کرد: البته به طور قطع مجالسی به همت دوستان و با نفس گرم ذاکرین و مادحین برگزار می شود اما آیا واقعا استقبال پر شوری که از مراسمات شهادت و یا ولادت ائمه (ع) می شود در مراسمات ادعیه  و مناجات مشاهده می کنیم؟ که با یک مقدار جستجو به این نتیجه می رسیم که این استقبال خیلی کم است . واقعا چه باید کرد ؟ ضعف از کجاست ؟

وی افزود: اعتقاد بنده بر این است که هنرمندی یک مداح باید در این مواقع ظهور کند. یعنی با همان روح و روشی که با خواندن روضه ، سینه زنی و شور در ایامی مثل محرم  مستمع جذب می شود می توان مجالس ادعیه و مناجات را پر رونق و پر مخاطب کرد .

وی خاطر نشان کرد: البته مباحثی هست که در این فرصت کوتاه نمی شود به آن پرداخت ولی بعنوان قطره ای از دریای ستایشگری اهل بیت (ع) از همه دوستان ذاکر و مداح می خواهم که در این خصوص نشست هم اندیشی برگزار تا راهکارهای مناسبی را با توجه به جغرافیای معنوی و مذهبی استان اتخاذ کنیم.

محمد پوراسماعیلی در پایان گفت: از همه ی عزیزان در این ماه مبارک التماس دعای خاصه دارم و سلامتی و توفیق از درگاه خداوند برای همه خوانندگان آرزو می کنم.

۵ ديدگاه

 1. ز.ح گفت:

  حضرت محمّد صلّی الله علیه وآله:

  “برای هرچیزی زکاتی است زکات بدنها روزه است”

  اصول کافی جلد ۴ صفحه ی ۶٢

 2. محمد گفت:

  سلام درود بر حاج محمد عزیز
  عالی بود

 3. دیپلمات 313 گفت:

  با سلام با عنایات خاصه ی پروردگار متعال و تمهیدات خواص عرصه ی فرهنگ ان شاءالله در روزهای آتی حال و هوای ماه مبارک در سطح شهر و استان شهید پرور ما ملموس تر شود
  ضمن تایید و تاکید بر فرمایشات ایشان توجه ی به ادعیه و مناجات و توسل به اهل بیت علیهم السلام برای درک بهتر و حض بیشتر از این ماه بهترین تجویز است.امید است مورد توجه بیشتر قرار گیرد. التماس دعا

 4. مجتبي محب پور گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید و قبولی طاعات و عبادات ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت برای همه ذاکرین اهل بیت این بنده حقیر کاملاً با نظر این ذاکر بزرگوار هم عقیده هستم یقیناً اگر کیفیت برگزاری مراسمات ایام ماه مبارک رمضان همانند ایام محرم باشد شور و نشاط و استقبال اقشار جامعه برای شرکت در این مراسمات بیشتر میشود. برای مثال چرا باید قشر قابل توجهی از دوستداران اهل بیت و افراد مذهبی شهر فقط به جهت پایین بودن کیفیت مراسمات و حتی کمبود فضای نشستن ، اعمال شبهای پرفضیلت قدر را در منزل و از طریق شبکه های مذهبی تلویزیونی انجام دهند؟

 5. بی گناه گفت:

  سلام بر همه خاصه حاج محمد بزرگوار
  مثل مداحیاتون از کلامتون هم فیض بردیم
  صوت حاج محمد در سایت هیئت محبان فاطمه فومن هست می تونید دانلود کنید :
  http://www.biharami.ir

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه