تاریخ انتشار : ۱۱ تیر ۱۳۹۳-۱۱:۱۸ ق.ظ
کد خبر : 39082
نسخه چاپی نسخه چاپی
ندیمی:

ارز در یک قدمی تک نرخی شدن/ تهدید بی اساس صرافان برای گرانی دلار

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس دلار را یک کالای دولتی و ملی دانست و گفت: هدف بانک مرکزی برای افزایش سرمایه صرافی ها به رقم ۵ تا ۲۰ میلیارد تومان، سرو سامان دادن به بازار ارز و تک نرخی کردن آن است.

به گزارش ۸دی نیوز، ایرج ندیمی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت در رابطه با تهدید صرافان برای افزایش قیمت دلار ،گفت: دلار به دلیل عرضه از سوی دولت یک کالای دولتی و ملی محسوب می شود وصرافان حق سفته بازی با این کالای دولتی و ملی را ندارند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با یادآوری به تعهد صرافان به بانک مرکزی و ملت افزود: از یک سو بانک مرکزی مجوز فعالیت را به صرافان داده و آنها هم باید از دستورات و مصوبات اطاعت کنند، از سوی دیگر نیز دلار به واسطه صادرات کسب شده و جزء حقوق ملت محسوب می شود، از این رو تهدید برای گرانی برابر با دخل و تصرف حقوق مردم بوده و باید با این تهدید بی پایه و اساس برخورد شود.

وی بیان کرد: البته تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل ارز کشور در اختیار مردم و صرافان قرار دارد و بطور حتم تهدید به افزایش نرخ ارز با توجه به شرایط عرضه و تقاضا غیر ممکن است، چرا که تنها اقدامی که صرافان متخلف می توانند انجام دهند عرضه ارز است که آن هم به ارزانی دلار منتهی می شود، همچنین صرافی ها مازاد دلار بی حساب و کتاب در اختیار ندارند که بخواهند تهدید محسوب شوند.

نایب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با دلایل تصمیم بانک مرکزی برای تطبیق سرمایه صرافی ها به رقم ۵ تا ۲۰ میلیارد، گفت: بسیاری از مشکلات دلار ریشه در صرافی های غیرمجاز داشته و شاید بانک مرکزی قصد دارد با این اقدام، وضعیت ارز را سر و سامان و آن را تک نرخی کند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس تصریح کرد: هر مجموعه ای که در کشور مشغول فعالیت است باید ضوابط را بپذیرد و اخذ مجوز به معنی پذیرفتن ضوابط و اجرای آن بوده که صرافان نیز مستثنی نیستند.

کلمات کلیدی :
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه