تاریخ انتشار : ۹ تیر ۱۳۹۳-۲:۴۴ ب.ظ
کد خبر : 38903
نسخه چاپی نسخه چاپی
8دی ‌نیوز گزارش می‌دهد

بوستان ملت رشت و قراردادی مسئله‌ساز/ باز هم پای شورای سوم در میان است! + تصاویر

از مسئولان شهری از جمله شورای اسلامی شهر رشت و شهرداری این شهر انتظار می‌رود ضمن بررسی دقیق این موضوع و نسبت به انجام اقدامی قانونی برای جلوگیری از تضییع حقوق بیت‌المال تلاش کنند، تا شاهد خدمت‌رسانی بهتر به مردم شهرمان باشیم.

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی ۸دی نیوز، بر اساس قانون وظیفه شورای اسلامی شهرها نظارت بر اجرای قانون توسط شهرداری‌ها و دفاع از حقوق مردم و حفاظت از بیت‌المال است. اما گاهی به نظر می‌رسد در برخی مواقع مسئولان محترم به وظایف خود به شکلی مناسب عمل نمی‌کنند و این موضوع سبب ایجاد مشکلاتی برای مردم می‌شود. مانند ماجرای قرارداد شهرداری رشت با شرکتی خدماتی برای افزایش رفاه شهروندان و مسافران در بوستان ملت رشت که اکنون پس از چند سال از آن مشکلاتی را ایجاد کرده است.

ماجرا از آنجا شروع می‌شود که در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۹۰ شرکتی با نام “مسافر سرزمین رنگین‌کمان” با شماره ۱۷۴۳۶ از اداره‌کل ثبت اسناد و املاک استان گیلان مجوز تاسیس دریافت می‌کند. موضوع تاسیس این شرکت «ایجاد و فعال‌سازی مراکز اطلاع‌رسانی گردشگری و مدیریت یکپارچه اطلاع‌رسانی و گردشگری، معرفی و راهنمایی جاذبه‌های گردشگری، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی و تاسیس مرکز جامعه و سایت اطلاع‌رسانی گردشگری و ایجاد سایت اینترنتی برای آگاهی و اطلاع‌رسانی عمومی به طور جامعه و متمرکز و آسان در این راستا به نیاز ارائه اقلام تبلیغاتی، فرهنگی، اجرای تورهای ایرانگردی و گیلانگردی، هدایت و ساماندهی متمرکز مسافران در مراکز اقامتی موقت و دائم به منظور رفع سردرگمی و معضل چادرخوابی در حاشیه خیابان‌ها و معابر و پارک‌ها و شناسایی نقاط توانمندی و پرجاذبه و معرفی و کمک در تحقق اهداف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای احداث، ایجاد و بهینه‌سازی امکانات پذیرایی و اقامتی محلی و روستایی، برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی و عرضه مستقیم آنها به مصرف‌کنندگان در جهت بازاریابی و ایجاد بازار (بازارسازی)، برگزاری جشنواره‌های مذهبی و آئینی در استان و سایر نقاط، معرفی و برنامه‌ریزی و برگزاری همایش، نشست کارگاه‌های علمی و پژوهش و آموزش در خصوصی ارتقاء سطح فرهنگی استفاده از صنایع دستی در سطح زندگی و صادرات محصولات صنایع دستی به تمام نقاط دنیا پس از اخذ مجوز از مراجع ذی‌ربط» بوده است.

mellat (1)

در ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۰ ، یعنی تنها ۵ روز پس از تاسیس شرکت مذکور، مدیریت آن طی نامه‌ای به سید مجتبی خدمت‌بین دانا سرپرست وقت شهرداری رشت، با ادعای اینکه شرکت مسافران سرزمین رنگین‌کمان زیر نظر اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان مشغول به فعالیت است، از شهرداری رشت خواست طرح پیشنهادی درباره واسپاری مدیریت خدمات کمپینگ بوستان ملت (سیاه باغ) به این شرکت با هدف خدمت‌رسانی بهتر به مسافران و گردشگران بررسی شود. این نامه در تاریخ ۲۰ اسفند همان سال با شماره “الف/۳۵۷۶۱” به دفتر شهرداری رشت رسید و سرپرست شهرداری رشت نیز از مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری نظرخواهی کرد و مهندس مهاجر نیز با هدف ارتقاء کیفیت خدمات‌رسانی بدون افزایش هزینه برای پارک‌ها و فضای سبز با اجرای طرح مذکور موافقت کرد.

سرپرست شهرداری رشت در همان روز ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۰ طی نامه‌ای به شماره “الف/۳۵۷۶۱پ۴۴” پیشنهاد واگزاری کمپینگ بوستان ملت رشت به شرکت مذکور را در ازای دریافت مبلغ ۱۲ هزار تومان بابت اجاره یک چادر در جایگاه برای هر شب اقامت را به شورای اسلامی این شهر ارائه کرد.

نکته جالب اینجاست که شورای دوره سوم شهر رشت تنها در عرض یک روز (۲۱ اسفند ۱۳۹۰) در جلسه ۴۳۵ خود و بدون کار کارشناسی متناسب، با توجه به پیش‌نویس قرارداد پیوستی در ۷ ماده و ۱۸ بند به اتفاق آراء موافقت خود را با این پیشنهاد به مدت ۶ ماه بیان کرد و بدون تاییدیه فرمانداری رشت و بر خلاف ماده ۸۰ قانون شوراها طی نامه‌ای به شماره “۳۲۷۲/۹۰/ش” در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۰ این مصوبه شورای شهر را به شهرداری ابلاغ کرد.

این قرار داد پیشنهادی به دستور سرپرست شهرداری رشت با هدف بررسی بیشتر به مدیر وقت اداره حقوقی شهرداری تحویل و پس از بررسی کارشناسی مشاور حقوقی شهرداری رشت طی نامه‌ای تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۱ اعلام کرد «… در تنظیم قراردادها ادبیات مناسبتر و بهتری رعایت شود چون متن و مفاد قرارداد نشاندهنده جایگاه امضاءکنندگان قرارداد است، در حالیکه تنظیم کننده در قراردادها مشخص نمی‌گردد …».

پس، به استناد مصوبه شورای شهر رشت، شهرداری این شهر قراردادی را در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۹۱ به شماره “الف/۸۱۸/۱۱۲” بر خلاف مصوبه شورا در ۷ ماده و ۲۲ بند تنظیم کرده و به شرکت مذکور اعلام می‌کند. ماده دوم قرار داد (موضوع قرارداد) عبارت است از «در اختیار قرار گرفتن کمپ بوستان ملت و ارائه خدمات اقامتی، فرهنگی، اجتماعی، خوراک و سوغات به شهروندان و مسافران، امور نگهداری تاسیسات و ابنیه ارتقاء وبهینه‌سازی امکانات موجود و بهره‌برداری از آن در محدوده مذکور و پذیرفتن کلیه مسئولیت‌های قائم به موضوع قرار داد». مدت این قرار داد بر اساس ماده سوم آن از تاریخ انعقاد به مدت ۶ ماه (تا پایان شهریور ۹۱) بود که در صورت رضایت طرفین به مدت ۳ سال قابل تمدید بود.

mellat (3)

طی نامه شماره “۳۴۵۰/۴۴۲” در تاریخ ۲۶ تیر ۱۳۹۱ اداره نظارت سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری رشت به مدیرعامل وقت، از عملکرد شرکت مذکور به جهت صرفه‌جویی مالی و کاهش هزینه‌ها و همچنین در بخش نیروی انسانی ابراز رضایت شد و مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری نیز طبق نامه شماره ۵۴۲۶/۴۴۲ در تاریخ ۴ مهر ۱۳۹۱ به شهردار وقت رشت (دکتر ثابت قدم) درخواست تنظیم قرارداد مجدد به جهت رضایت لازم از نحوه فعالیت شرکت مذکور را نمود و بر اساس رضایتمندی سازمان فوق قراردادی به شماره الف/۱۴۱۱/۱۱۲ در تاریخ ۲۵ آبان ۹۱ تنظیم شد که مدت قرارداد از تاریخ اول مهر ۹۱ تا پایان شهریور ۹۴ به مدت ۳ سال تنظیم بود.

گفتنی است قرار داد جدید فاقد مصوبه شورای شهر رشت و به گفته منبعی آگاه تاریخ قرارداد نیز مخدوش بوده و همچنین تضمینی مناسب برای اجرای وعده‌های شرکت مذکور تعیین نشده است.

پس از تمدید قرارداد شرکت مذکور بود که نارضایتی مردم از عملکرد آن افزایش یافت. تا جایی که مدیرکل امور شهری و روستایی استانداری گیلان طی نامه‌ای به شماره ۶۱۲۳/م/۲۲۸۳ در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۱ به شهرداری رشت از عدم رضایت شهروندان و مسافران به جهت دریافت مبالغ مغایر با قیمت مصوب خبر داد و پس از آن گزارش‌های بسیاری درباره همکاری نکردن شرکت مذکور از جهت ارائه ندادن گزارش هفتگی و وجود نواقص در کمپ بوستان ملت مانند وجود نقص در شبکه روشنایی و سطل‌های زباله و آبخوری و به ویژه دریافت مبالغ بیش از میزان تعیین شده در قرار داد دریافت شد و این موارد به شرکت “مسافر سرزمین رنگین‌کمان” اطلاع داده شد، اما این شرکت توجهی به تذکرات نداد.

حتی کار به جایی رسید که هنگامی که ناظران سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری رشت خواستند درباره افزایش غیرقانونی مبلغ دریافتی به شرکت مذکور تذکر شفاهی دهند، با الفاظ ناشایست پیمانکار پارک مواجه شدند که پس از آن در تاریخ ۱۵/۰۱/۱۳۹۳ پیشنهاد لغو قرارداد با شرکت مذکور توسط اداره پارک‌ها و فضای سبز و اداره نظارت شهرداری رشت طی نامه شماره ۶۱/۴۴۲ به شهردار وقت رشت داده شد.

اعتراض‌های مردمی و نارضایتی مسافران از وضعیت خدمت‌رسانی شرکت مذکور در بوستان ملت رشت ادامه داشت که چندی بعد خبر رسید تعداد ۵ دستگاه دوربین مدار بسته در محوطه کمپ این بوستان نصب شده که تاکنون شرکت مذکور درباره این کار خود پاسخی به دستگاه‌های ذی‌ربط نداده است.

اکنون جالب اینجاست که با وجود ارائه خدمات ضعیف از سوی شرکت مذکور و انجام ندادن اقدامی موثر درباره ساخت نمازخانه، حمام، ۱۰ آلاچیق و … ، مدیرعامل شرکت “مسافر سرزمین رنگین‌کمان” طی نامه‌ای در آخرین روزهای سال ۹۲ تقاضای افزایش نرخ ورودی از ۱۲ هزار تومان به ۲۰ هزار تومان را کرده است!

mellat (2)

به نظر می‌رسد باید ادامه همکاری با شرکت مذکور، اعم از افزایش نرخ ورودی کمپ و انعقاد قرارداد، منوط به موافقت شورای اسلامی شهر باشد، زیرا علیرغم تمام نارضایتی‌های مردمی، و اجرایی نشدن تعهدات طرف قرارداد، شهرداری وقت رشت بدون اخذ مجوز و نظر شورای اسلامی شهر رشت و به استناد مصوبه سال ۹۰ شورای اقدام به تمدید قرارداد و تنظیم قرارداد جدید به شماره الف/۱۸۶۶۲/۱۱۲ در تاریخ ۲۵/۰۸/۹۱ به مدت سه سال با شرکت مذکور کرده است.

از مسئولان شهری از جمله شورای اسلامی شهر رشت و شهرداری این شهر انتظار می‌رود ضمن بررسی دقیق این موضوع و نسبت به انجام اقدامی قانونی برای جلوگیری از تضییع حقوق بیت‌المال تلاش کنند، تا شاهد خدمت‌رسانی بهتر به مردم شهرمان باشیم.

چند سوال قابل تأمل:

چطور ممکن است یک شرکتی در عرض ۱۷ روز هم تأسیس و ثبت شود و هم تقاضای عقد قرارداد کند، درخواستشان در صحن شورا نیز مطرح شود، اعضای شورا هم بلافاصله تقاضایشان را قبول کنند و سریعا پارک را در اختیار آن شرکت قرار دهند؟!؟!

چرا باید آقایان”پ” و “ث” به شدت از این شرکت و مدیر عاملش حمایت کنند و تاکنون برخوردی صورت نگرفته باشد؟!

آیا در قرارداد نوشته شده است زمانی که مسافران زیادی به پارک ملت می روند، آن شرکت می تواند زمین های ورزشی و اطراف کمپ را به مسافران کرایه دهد و هزینه های زیادی دریافت کند؟!

چرا هیچ گونه ضمانت اجرایی برای ساخت نمازخانه، حمام، ۱۰ آلاچیق و …(طبق متن قرار داد) وجود نداشت؟!

آیا با وجود شکایات متعدد شهروندان و پیگیری های آنان شهرداری رشت باز هم بر ادامه همکاری اش با این شرکت پافشاری می کند؟!

و…

لازم به ذکر است که شنیده شده اداره بازرسی و رسیدگی به شکایات نیز نامه های مختلفی به شهردار فعلی و شورای شهر رشت نوشته و بر دقت و تجدید نظر بیشتر در این زمینه تأکید نموده است.

mellat (4)

۶ ديدگاه

 1. سید علی حسینی گفت:

  ممنون که به این موضوع خوب پراختید
  ایت مشکل برا منم پیش اومده
  قلم شیوایی دارید

 2. ناشناس گفت:

  من چند وقت پیش به کمپینگ پارک ملت رفتم و یه سری اطلاعات گردشگری از مسولش گرفتم. خیلی پر حوصله حواب من و مسافرانی که اونجا بودن و داد. تازه چند تا نقشه رشت و استان رو هم به من داد. جالب تر اینکه اونجا واسه مسافرا و همشهریا تور گردشگری هم برگزار میشه. من این و فقط تو شیراز دیده بودم خیلی واسم جالب بود. خوبه به این موضوع هم بپردازین

 3. رحمانی گفت:

  من چند وقت پیش به کمپینگ بوستان ملت رفتم و یه سری تحقیقات دانشگاهی انجام دادم. تو اون روزا اکثر مسافرانی که میومدن راضی بودن. تازه اطلاعات گردشگری جالبی در قالب ارایه بروشور و نقشه بهشون داده می شد. پرسنل اونجا در کمال حوصله و آرامش مسافر و راهنمایی می کردن. خیلی جالب بود.

 4. بهرام گفت:

  خیلی وضع این پارک خرابه
  ممنون از این گزارش خوب

 5. ناشناس گفت:

  سلام
  من چندین بار در برنامه های اجرا شده در کمپینگ پارک ملت شرکت کردم و از برنامه های اونجا بسیار راضی بودم.
  همیشه هم وقتی به اونجا میرم به همراه دوستانم و اقوام از راهنمایی های گردشگری اونها بهرهمند شدم.با جاهای دیدنیه گیلان ک تا به حال اطلاعی ازشون نداشتم آشنا شدم.

 6. ناشناس گفت:

  سلام,
  حسین هستم از رشت من در عید سال قبل که باخانواده ب پارک ملت رفته بودیم وقتی به کمپینگ مسافرا رسیدیم اونجا مارو با تورهای گردشگری خودشون آشنا کردن و الان ما مدتی هست ک به صورت ب جاهای مختلف میریم

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه