تاریخ انتشار : ۴ تیر ۱۳۹۳-۹:۴۳ ق.ظ
کد خبر : 38188
نسخه چاپی نسخه چاپی
ظریف:

در مذاکرات هسته ای خود را ملزم به اجرای دقیق نقطه نظرات رهبری می دانیم

جلسه مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در تالار مدرس ساختمان مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از خانه ملت ، محمدجواد ظریف در این نشست در مورد آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای و مسائل بین المللی و اوضاع عراق نکاتی را مطرح کرد و به سوالات بیش از ۱۵ نفر از نمایندگان مجلس پاسخ داد.

وزیر امور خارجه در بخشی از سخنانش با بیان اینکه تحریم های شورای امنیت  و آمریکا از نظر ما غیر قانونی ، ظالمانه و خلاف عرف و حقوق بین الملل است تاکید کرد:تحریم های آمریکا علیه ملت ایران علاوه بر اینکه غیر قانونی است،  نوعی مداخله در امورتجاری کشورها نیز محسوب می شود که این خود به لحاظ منطقی غیر قانونی است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه هدف از تحریم ها جدا کردن مردم از نظام بود کهنتوانستند به این هدف خود برسند افزود: در فاصله ۵ ماه و چند روزی که ازتوافق ، می گذرد توانستیم علاوه بر آزاد کردن بخشی از پول های بلوکه شده ایران از تشدید تحریم ها جلوگیری کنیم.

ظریف با بیان اینکه فشار بر ایران و تحریم های مجدد و بازگشت به وضعیت قبل از مذاکرات ‍‍ژنو برای غربی ها دیگر ممکن نیست گفت: توانستیم فضایی در سطح بین الملل ایجاد کنیم که حتی اگر مذاکرات هم به نتیجه نرسد آمریکا نتواند شرایط تحریم را مانند قبل اجرا کند.

وی با تأکید بر اینکه در مذاکرات بر این تأکید داریم که به هر قیمتی دنبال راه حل نباشیم افزود: برخی دشمنان ملت تلاش می کنند تا فشارها را تشدید کنند، اما امروز برای افکار عمومی دنیا مشخص شده که ملت ایران اهل تعامل و گفتگو است اما زیر بار حرف زور نمی رود و بر اصول خود ایستادگی می کند.

ظریف خاطر نشان ساخت : دشمنان ملت ایران نمی توانند فضای سال قبل را بازسازی کنند و ما این را هم به آنها گفته ایم که فکر نکنید می توانید شرایط تحریمی گذشته را علیه ایران را اعمال کنید و خودشان نیز این واقعیت را می دانند.

ظریف با بیان اینکه ما می دانستیم مشکلات از زمان نگارش توافق آغاز خواهد شد گفت: می دانیم که روی خط قرمزها نباید مذاکره و توافق کرد هر چند که آنها بخواهند بر روی خط قرمز ها مذاکره کنند.

وزیر امور خارجه گفت: ما به آنها گفته ایم مشخص کنید که تحریم ها چگونه رفع خواهد شد و اگر قرار است بی اعتمادی باشد ما هم به غربی ها بی اعتمادیم.

وی با تأکید بر اینکه مذاکرات بسیار سنگین بود و تمام وقت تیم مذاکره کننده هسته ای در سطوح مختلف صرف مذاکره با همتایانشان می شد افزود:آخرین دور مذاکره صبح پنجشنبه هفته گذشته شروع  و ۱:۳۰ صبح جمعه تمام شد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه از دهم تا ۲۹ تیرماه با ۱+۵ و اشتون در بروکسل وارد مذاکره خواهیم شد افزود: خطوط قرمز را رهبر معظم انقلاب مشخص می کنند و هرآنچه در مذاکرات بحث می شود با جزئیات خدمت ایشان گزارش می شودو تیم مذاکره کننده خود را ملزم به اجرای دقیق سیاست های نظام ونقطه نظرات رهبری می داند

کلمات کلیدی :
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه