بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۳-۱۲:۴۵ ب.ظ
کد خبر : 36557
نسخه چاپی نسخه چاپی
دم خروس یا قسم حضرت عباس؟

عراقچی:مذاکرات مثبت و مفید بود/ طرف آمریکایی: مذاکرات سازنده نبود

دیپلماسی لبخند تا کجا و چه زمانی می خواهد منافع و عزت ملی را دستخوش توهمات خود از دل بستن به وعده های آمریکایی ها قرار دهد؟

به گزارش ۸دی نیوز، سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم ایرانی در این مذاکرات، در پایان دیدارهای دوجانبه اش با طرف آمریکایی که با حضور هلگا اشمیت معاون اتحادیه اروپا برگزار شد، به یک خبرگزاری دولتی گفت: “گفت‌وگوها با هیات آمریکایی فشرده و سخت بود ولی در فضای مثبتی صورت گرفت“. (اینجا) وی همچنین افزود: “تبادل نظرهای خوبی انجام شد که در آستانه دور بعدی مذاکرات در وین مفید بود“.

سخنان عراقچی در شرایطی مطرح شد که در آن سوی میز مذاکرات، آمریکایی ها نظرات دیگری دارند و جمع میان این دو دیدگاه از یک مذاکره به خوبی نشان می دهد که فاصله های پرنشدنی میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده حاکم است.

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، درباره مذاکرات دوجانبه با ایران در ژنو می گوید: “این جریانی طولانی است که ما  با شرکای خود در گروه ۵+۱ درباره آن در تعاملی نزدیک هستیم. ما هرگز ارزیابی پله به پله از آنچه در مذاکرات دو جانبه (ژنو) روی داده است ارائه نکرده ایم زیرا به نظر نمی‌رسد که سازنده باشد.” (اینجا)

همین دو جمله عراقچی و هارف به تنهایی بیانگر اوج اختلافات میان دوطرف یک میز است و البته سوال مهم و اساسی که در افکار عمومی شکل گرفته، این است که که ظریف و عراقچی و دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم براساس کدام پالس مثبت، همچنان به طرف عهدشکن و غیرقابل اعتماد آمریکایی خوشبین هستند؟ آیا دو دیدگاه کاملا متفاوت از یک مذاکره دوجانبه، بیانگر آن نیست که راهی که حضرت پرمدعا درپیش گرفته اند، به بن بست ختم شده و تنها هزینه های گزافی مادی و معنوی را به ملت ایران تحمیل خواهد کرد؟

دیپلماسی لبخند تا کجا و چه زمانی می خواهد منافع و عزت ملی را دستخوش توهمات خود از دل بستن به وعده های آمریکایی ها قرار دهد؟

درباره مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا در ژنو نکات مهم دیگری وجود دارد که متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد./ خیبرآنلاین

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه