تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۳۹۷-۱۰:۳۸ ق.ظ
کد خبر : 343386
نسخه چاپی نسخه چاپی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان:

فقط از استان‌های شمالی در زمینه کشت برنج حمایت می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان حمایت‌ها در زمینه کشت برنج را از استان‌های شمالی عنوان کرد و گفت: این کمک‌ها و حمایت‌ها در حوزه‌های فنی – اعتباری، امور زیربنایی، تجهیز و نوسازی اراضی است.

به گزارش ۸دی  علی درجانی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان این که امور زهکشی، پرداخت تسهیلات، پژوهش و تحقیقات و بذر‌های گواهی شده را از دیگر کمک ها و حمایت ها در زمینه کشت برنج در استان های شمالی است اظهار کرد: بر اساس مصوبه ۹ آبان امسال هیات دولت، کشت برنج با هدف مدیریت بهینه منابع آبی و کنترل سطح زیر کشت فقط در دو استان گیلان و مازندران مجاز است.

وی با بیان اینکه کشت برنج در دیگر استان‌ها به شرط خشکه کاری و استفاده از آبیاری تحت فشار، نصب کنتور آب، تحویل حجمی انجام میشود گفت: استفاده از حداکثر هفت هزار متر مکعب آب در هکتار در یک دوره کشت با تایید وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو نیز از دیگر ضشروط کشت در سایر استان ها است.

درجانی ضمن اشاره به افزایش بهره وری در واحد سطح، افزایش بازده در هکتار و استفاده از روش‌های نوین آبیاری اذعان کرد برای کشت برنج در گیلان سالانه به دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب نیاز است که یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب از آب مورد نیاز شالیزار‌ها از سد سفید رود و بقیه از رودخانه‌های مشرف بر سد، رودخانه‌های فصلی، آب بندان‌ها و بازچرخانی آب تامین می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیکاری دارد که سالانه یک میلیون و ۱۶۰ تن شلتوک از آن استحصال می شود و از این میزان حدود ۷۵۰ تن برنج سفید با کیفیت بدست می آید. بیش از ۳۱۷ هزار بهره بردار بخش شالیکاری گیلان همه ساله برای کاشت برنج ، ابتدا در فصل زمستان دو نوبت زمین های شالیزاری را همزمان با بارش های زمستانه شخم می زنند تا هم زمینه نفوذ آب به خاک را فراهم آورند و هم نسل آفات باقیمانده در پوشش گیاهی نابود شود.

استان گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور دانست و افزود: همچنین گیلان رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولیدکننده برنج بعد از استان مازندران را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر، سپیدرود و خزر جزو رقم های پرمحصول شالیزارهای گیلان است گفت: بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.


منبع : ایرنا
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه