تاریخ انتشار : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳-۱۲:۰۶ ق.ظ
کد خبر : 33842
نسخه چاپی نسخه چاپی

پاسخ فضایی روسیه به تحریم آمریکا

در واکنش صریح به تحریم این کشور از سوی آمریکا، اعلام کردند دسترسی فضانوردان آمریکایی به ایستگاه بین المللی فضایی را قطع می کنند.

به گزارش ۸دی نیوز، دیمیتری روگوزین معاون نخست وزیر روسیه گفت: تحریم روسیه از سوی آمریکا بیجا و بی مورد است. پس از بروز مناقشات در اوکراین و اعلام موضع روسیه در قبال بحران اوکراین و حمایت از جداشدن شبه جزیره کریمه، آمریکا دانشمندان فضایی روسیه را تحریم کرد.

مقامات آمریکایی هفته گذشته نیز اعلام کردند احتمالا صدور مجوز برای چندین آیتم فناوری پیشرفته که روس ها در تلاش برای کسب آن بوده اند را متوقف می کند تا به این ترتیب روسیه را برای حمایت از جدایی کریمه مجازات کرده باشد. این در حالی است که روسیه امروز اعلام کرد: درخواست آمریکا را برای استفاده از ایستگاه بین المللی فضایی پس از ۲۰۲۰ رد خواهد کرد تا به تحریم های تجاری که آمریکا علیه روسیه به کار گرفته است واکنش نشان دهد.

ایستگاه بین المللی فضایی توسط فضانوردان آمریکایی و روسی اداره می شود. پس از بازنشسته شدن ناوگان فضایی آمریکا در سال ۲۰۱۱، تنها راه برای رسیدن به ایستکاه بین المللی فضایی استفاده از موشک های روسی بوده است و آمریکا در حال حاضر برای اعزام هر خدمه به ایستگاه بین المللی ۶۰ میلیون دلار به روسیه می پردازد. بر اساس توافقات پیشین، قرار بود این روند تا سال ۲۰۲۴ ادامه داشته باشد.

به گفته روگوزین بخش روسی ایستگاه بین المللی فضایی به طور جداگانه از بخش آمریکایی آن قابل استفاده است . اما از تاریخ ۲۰۲۰ دیگر بخش آمریکایی قابل دسترسی برای فضانوردان آن نخواهد بود. روسیه همچنین آمریکایی را از خرید موتورهای موشک روسی که برای پرتاب ماهواره های نظامی ضروری است منع کرده است.

پس از آنکه آمریکا روسیه را تحریم کرد مقامات روسیه نیز به طورشوخی به آنها پیغام دادند که برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه بین
المللی به ترامپولین (توری که در آکروبات از آن استفاده می شود ) متوسل شوند.
مهر

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه