تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۳۹۷-۵:۵۷ ق.ظ
کد خبر : 334859
نسخه چاپی نسخه چاپی
رئیس سازمان چای ایران خبر داد

برداشت ۱۱۰ هزار تن برگ سبز چای / پیش بینی صادرات ۸ هزار تنی چای در سال جاری

رئیس سازمان چای ایران گفت: پرداخت به موقع هزینه‌ی چای خریداری شده از سوی کارخانجات و رغبت مشتریان بین المللی به خرید چای ایرانی باعث افزایش اشتیاق چایکاران برای تولید بیشتر شده است.

به گزارش ۸دی،چای به عنوان یکی از محصولات استراتژیک کشور محسوب می‌شود که در حال حاضر صد‌ها روستا در شهر‌های صومعه سرا، فومن، شفت، رشت، لاهیجان، آستانه اشرفیه، سیاهکل، لنگرود، رودسر و املش و در استان گیلان درشهر‌های رامسر و تنکابن تا حوالی چالوس در استان مازندران به کشت چای مشغول هستند.

با شروع فصل پاییز چایکاران شمال کشور در دو استان گیلان و مازندران سومین مرحله از چین برگ سبز چای را از باغات چای آغاز می‌کنند.
در همین راستا حبیب جهان ساز در خصوص میزان کشت چای در سال جاری بیان کرد: تا کنون حدود ۱۱۰ هزار تن برگ سبزچای از چایکاران خریداری شده، ضمن این که برداشت این محصول تا پایان ماه جاری ادامه خواهد داشت، این در صورتی است که در سال گذشته در مجموع ۱۰۸ هزارتن برگ سبزچای از چایکاران خریداری شده بود.
وی در مورد عوامل افزایش میزان تولیدات در سال جاری اظهار کرد: افزایش تولید چای به عواملی همچون آب و هوای مناسب بستگی دارد به طوریکه بارش باران در چند هفته‌ی اخیر تاثیر به سزایی در این امر داشته است.
رئیس سازمان چای ایران یکی دیگر از عوامل رشد تولید چای را پرداخت به موقع طلب کشاورزان دانست وگفت: پرداخت به موقع هزینه‌ی چای خریداری شده از سوی کارخانجات و رغبت مشتریان بین المللی به خرید چای ایرانی باعث افزایش اشتیاق چایکاران به تولید بیشتر شده است.
جهانساز با اشاره به اینکه از ۱۱۰ هزار تن برگ سبز برداشت شده، حدود ۲۵ هزار تن چای خشک استحصال شده عنوان کرد: مطابق سال‌های گذشته حدود ۸ هزار تن از این میزان به کشور‌های خواستار چای ایرانی صادرات خواهد شد.
وی در انتها خاطر نشان کرد: بنابر اقدام‌های صورت گرفته، هم اکنون صادر کنندگان در زمینه صادرات چای با مشکل عمده‌ای روبرو نیستند و امیدواریم این امر بتواند حد قابل توجهی به ارز آوری در کشور کمک کند.

منبع : میزان
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه