تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۷-۵:۱۰ ب.ظ
کد خبر : 333701
نسخه چاپی نسخه چاپی
دادستان کل کشور:

سیف ۸ ماه پیش حکم انفصال از خدمت داشت / جزئیات جدید از پرونده واردات خودرو

دادستان کل کشور گفت: به ضرس قاطع می‌گویم فساد سیستمی نداریم، بسیاری از مدیران و مسئولان عالی پاک دست هستند، بله در لابلای مسئولان انسان های آلوده هم وجود دارد، اما این دشمن است که می خواهد القا کنند که کل کشور دچار فساد شده است.

به گزارش ۸دی، حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری صبح امروز در آین تکریم و معارفه دادستان اصفهان اظهار داشت: اصفهان شهر شهیدان بزرگ همچون دکتر بهشتی و محسن حججی است.

وی افزود: بین ۳۷۰ دادستان کشور، علی اصفهانی دادستان جدید اصفهان سرآمد همگی و از قضات برتر دیوان عالی کشور است که قبول کرد در اصفهان به عنوان داستانی فعالیت داشته باشد؛ وی برآمده از همین استان بوده و اشرافیت لازم را بر موضوعات دارد.

دادستان کل کشور ادامه داد: با قوانین اخیر که در سال ۹۲ تصویب و از سال ۹۴ اجرایی شده، مسؤولیت دادستان‌ها به خصوص در مراکز استان‌ها افزایش یافته است.

وی مسئولیت دادستانی را خطیر و سنگین توصیف کرد و یادآور شد: ایجاد امنیت از همه چیز مهم‌تر است، اگر نباشد اقتصاد، آموزش، فرهنگ و … نمی‌توانند اهداف خود را محقق کنند؛ امنیت بالاترین عنصر در هر کشور است.

منتظری تصریح کرد: گوشه کوچکی از بحث را ۳۱ شهریور ماه در اهواز شاهد بودیم که با حمایت استکبار غرب و کشورهای مرتجع تروریست‌ها آموزش دیده و آن جنایت را رقم بزنند، به دنبال این بوده و هستند که ایران نیز مانند سوریه و عراق شود.

وی عنوان کرد: حتی پس از شکست در سوریه و عراق بخشی از تروریست‌ها را به افغانستان برده و در حال تربیت آن‌ها هستند، یک لحظه غفلت نیروهای امنیتی آنچه در اهواز بودیم را رقم می‌زند.

دادستان کل کشور با بیان این که هماهنگی لازم بین نیروهای امنیتی وجود دارد، گفت: به دادستان اصفهان تاکید می‌کنم که با نیروهای امنیتی تعامل مناسب داشته و تکمیل کننده کار هم باشند.

وی اذعان داشت: دیدگاه‌های دادستان باید به‌روز باشد به ویژه در بحث حقوق عامه که مورد نظر رهبر انقلاب و رئیس دستگاه قضا هم هست.

منتظری اظهار کرد: با دستمال آلوده نمی‌توان شیشه آلوده را تمیز کرد، وظیفه دادستان مدعی العموم است پس هر جا حق مردم مطرح است باید ورود پیدا کند.

وی تاکید کرد: به ضرس قاطع می‌گویم فساد سیستمی نداریم، بسیاری از مدیران و مسئولان عالی پاک دست هستند، بله در لابلای مسئولان انسان های آلوده هم وجود دارد، اما این دشمن است که می خواهد القا کنند که کل کشور دچار فساد شده است.

دادستان کل کشور بیان داشت: از مردم بخواهیم اگر فسادی را می بینند گزارش کنند، در هر کجای کشور مردم می‌توانند وارد سامانه شوند و شکایت های دادستانی ار تعیین کنند، انسان‌های مطمئنی را در این بخش قرار داده‌ایم و قطعا پیگیری برخورد انجام می‌شود.

وی با اشاره به جمله معاون اول رئیس جمهور که روز گذشته گفته بود «مهر خیانت به پیشانی افراد فاسد بزنیم» عنوان کرد: چند نفر از این مدیران خائن را به دستگاه قضا معرفی کرده‌اید؟ و چرا معرفی نمی‌کنید؟

منتظری همچنین با انتقاد از رئیس دیوان محاسبات گفت: وی در مصاحبه‌ای در خصوص مسائل اقتصادی و ارزی گفت در دی ماه سال گذشته به این نتیجه رسیده‌ایم که رئیس بانک مرکزی و برخی معاونان را به انفصال محکوم کردیم اما به دلایلی حکم را ابلاغ نکردیم و اجرا نشد.

وی تاکید کرد: آیا این حکم قطعی بوده؟ اگر نبوده نباید گفته شود اگر بوده پس چرا اجرا نشد؟ اعلام کردند به دلیل این که التهاب در بازار به وجود نیاد اعلام نکردیم در صورتی که التهابات از اواخر فروردین آغاز شد.

دادستان کل کشور اضافه کرد: از این موضوع گلایه دارم، چرا حکم انفصال رئیس بانک مرکزی اجرا نکردید؟ اگر مدیر باید منفصل شود چه اجازه‌ای دارید مدت مدیدی باشد تا التهابات بازار بیشتر شود؟ چرا خصوصی به بنده اطلاع ندادید و بعد از ۸ ماه می‌گویید؟

وی یادآور شد: این از آن مسائلی است که با هیچ منطقی سازش ندارد؛ بخشی از مشکلات ناشی از ضعف مدیریت است و بعد قوه قضائیه را مقصر می‌دانند که چرا برخورد نمی‌کند؟ بنشینیم فساد شکل بگیرد و بعد بگوییم برخورد کنید این درست است؟

منتظری تصریح کرد: با کمبودهای متعدد همچون نیروی انسانی مواجه هستیم و از طرفی روز به روز بار ما سنگین‌تر می‌شود، برای این که مردم احساس کنند این بار سنگین را به چند پرونده اشاره می‌کنم.

وی تشریح کرد: در پرونده شرکتی ۱۱۱۷ خودرو وارد کرده، ۴۰۰ تحویل داده ۱۱۹ در گمرک توقیف شده و ۶۰۰ خودرو خارجی گران قیمت که با کلاه‌برداری آن‌ها را فروخته مشخص نیست، کجاست! مردم شکایت کرده‌اند و پرونده تشکیل شده است.

دادستان کل کشور ادامه داد: در پرونده‌ای دیگر ۵۹۸۰ خودرو را پیش فروش کرده ۱۱۰ شاکی مراجعه کردند، مدیرعاملی با همکاری همسرش ۸۸۰۰ میلیارد تومان پول از مردم کلاه‌برداری کرده‌اند و مجموع اموال توقیف شده‌اش کمتر از ۲۶۰ میلیارد تومان است.

وی افزود: پرونده‌ای دیگر ۶۰۰ شاکی دارد و ۷۲۹ میلیارد کلاه‌برداری کرده یا در مورد دیگر متخلفی به اسم سرمایه‌گذاری پول گرفته از ۱۰۰ تا ۴۰۰ درصد سود می‌داده است.

منتظری اذعان داشت: طلافروشی به همراه خانمش به اسم تجارت طلا ۴ هزار شاکی مراجعه کرده‌اند ۲۴۶ میلیارد حجم کلاه‌برداری است؛ ۱۲۰۰ شاکی در پرونده‌ای مربوط به فروش خودروست که ۶ میلیارد توقیف اموال داشته اما ادعای شکایت ۱۲ میلیارد است، همچنین کلاه‌برداری به اسم گردشگری ۱۶۰ میلیارد تومان از ۱۸۶ شاکی کلاه‌برداری کرده است.

وی با اشاره به باز بودن پرونده سکه ثامن عنوان کرد: این‌ها بخشی از پرونده‌هایی است که در دادسرای تهران باز است، با این همه پرونده چه کنیم؟ مردم به حق انتظار دارند اما ما هم می‌گوییم چشم‌تان را باز کنید؟ اطاله دادرسی را همه مورد نقد قرار می‌دهند از مراجع تقلید تا سایر مردم.

دادستان کل کشور بیان کرد: در بحث ارز انتظار به حق همه بود که مفاسد را زودتر انجام دهیم؛ بخشی از این کار با مجوزی که گرفته شد پیچ و خم‌ها را برداشتیم و خوشبختانه تعدادی به اتمام رسید که اطلاع‌ر‌سانی شد و تعدادی هم در پایان کار است.

وی به نمونه ای از عدم نظارت‌ها اشاره کرد و توضیح داد: ۱۰۷ شرکت لیزینگ در کشور فعالیت دارد که طبق قانون ذیل نظارت بانک مرکزی هستند و تا مدت‌ها بانک مرکزی می‌گفت مسؤولیتی نداریم تا این که بالاخره قبول می‌کردند، اگر همین نظارت انجام می‌شد، با این حجم پرونده فساد نبودیم که تعدادی خودروها مشخص نباشد کجاست.

منتظری با بیان این که اگر مدیران ما در حوزه مدیریتشان نظارت لازم را داشته باشند، شاهد این حجم از پرونده‌های فساد نخواهیم بود، خاطرنشان کرد: با وصف همه این‌ها کوتاه نمی‌آییم و نباید اجازه داده شود که به دلیل بی‌توجهی به نظارت مردم دارایی‌شان را از دست بدهند.


منبع : فارس
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه