تاریخ انتشار : ۳۱ شهریور ۱۳۹۷-۶:۰۶ ق.ظ
کد خبر : 329507
نسخه چاپی نسخه چاپی

کتابخانه‌ ملی رشت اولین کتابخانه‌ ملی ایران

فکر تاسیس کتابخانه ملی در سال ۱۳۰۶ توسط محمد علی تربیت، رییس اداره فرهنگ گیلان، در زمین اهدایی شهرداری رشت به این اداره مطرح شد.

به گزارش ۸دی، در روز ۱۶ آذر سال ۱۳۰۶ جمعیتی به نام نشر معارف گیلان که هدف آن ساخت کتابخانه ملی بود تشکیل شد و سرانجام در روز پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۱۳ هم‌زمان با جشن هزاره فردوسی کتابخانه مذکور گشایش یافت. احداث این بنا هم‌زمان با ساخت و ساز یک سلسله ابنیه اداری و عام‌المنفعه در شمال ایران در دوره عهد پهلوی اول انجام گرفت و نوع معماری آن تقلیدی از معماری شرق اروپا می‌باشد.

ﮔﺮﭼﻪ در ﺳﺎﺧﺖ ﺑﻨﺎی ﮐﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮﯾﻦ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ اﺳﺘﺤﮑﺎم آن ﻣﻌﻄﻮف ﮔﺸﺘﻪ وﻟﯽ ﺳﺮ در اوﻟﯿﻪ ﺑﻨﺎ در ﺟﺒﻬﻪ ﺟﻨﻮﺑﯽ و ﺗﺰﯾﯿﻦ ﺳﺘﻮﻧﭽﻪﻫﺎی ﺟﺎنﭘﻨﺎه اﻃﺮاف راهﭘﻠﻪﻫﺎ از ﻧﻤﻮدﻫﺎی اﯾﻦ ﮐﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ ﻫﺴﺘﻨﺪ. اﻣﺮوز ﭘﺲ از اﻟﺤﺎق ﻗﺴﻤﺖ ﺟﻨﻮﺑﯽ ﺑﻪ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اوﻟﯿﻪ و اﺣﺪاث ﺳﺘﻮنﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻃﺎقﻫﺎﯾﯽ ﻫﻼﻟﯽ دارﻧﺪ ﻧﻤﺎی ﺑﯿﺮوﻧﯽ اﯾﻦ ﺟﺒﻬﻪ از ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن دﮔﺮﮔﻮن ﺷﺪه. ﺑﺮ ﺑﺎﻻی ﻃﺎقﻫﺎ و در ﺑﯿﻦ ﭘﻨﺠﺮهﻫﺎی ﮐﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ در ﻗﺴﻤﺖ ﺟﻨﻮﺑﯽ در ﭘﻨﺞ ﮐﺎدر ﻣﺮﺑﻊ ﺑﺎ ﮐﺎﺷﯽﻫﺎی ﻫﻔﺖ رﻧﮓ ﺷﻤﺴﻪﻫﺎﯾﯽ ﭘﺪﯾﺪ آورده و ﻧﻤﺎی ﺑﯿﺮوﻧﯽ اﯾﻦ ﻗﺴﻤﺖ را آراﺳﺘﻪاﻧﺪ در آﺧﺮﯾﻦ ﮐﺎدر ﻣﻨﺘﻬﯽاﻟﯿﻪ ﻏﺮﺑﯽ درون ﻗﺴﻤﺖ ﮐﺎﺷﯽﮐﺎری ﻧﺎم ﮐﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ ﻣﻠﯽ رﺷﺖ ﻧﮕﺎﺷﺘﻪ ﺷﺪه اﺳﺖ.

این کتابخانه دارای ۱۵۰ هزار جلد کتاب چاپی و ۱۷۵۰ جلد کتاب خطی است که برخی از آنها منحصر به فرد هستند. تعداد اعضای آن ۲۰۰۰۰ نفر است و روزانه به طور متوسط ۱۵۰۰ نفر از این کتابخانه استفاده می‌کنند. مجموعه مطبوعات قدیم گیلان، تعدادی تابلوی نقاشی و اسناد و مدارک خطی، از اقلام برجسته این کتابخانه مردمی است. بیشتر مراجعان کتابخانه را دانش‌پژوهان، دانشجویان و دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان تشکیل می‌دهند.

شایان ذکر است کتابخانه ملی رشت در ورودی خیابان علم‌الهدی جنب ساختمان شهرداری رشت قرار دارد.


منبع : خبر آنلاین
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه