تاریخ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳-۱۱:۲۰ ق.ظ
کد خبر : 32939
نسخه چاپی نسخه چاپی

کارت زرد رهبر انقلاب به وزارت ارشاد

در سال‌های اخیر همه‌ی ما عادت به رفتن رهبر انقلاب به نمایشگاه کتاب داشته و دوست داشتیم بدانیم که سلیقه‌ی رهبری چه آثاری را بیشتر می‌پسندد. اما متأسفانه پس از سال‌ها دیدیم که ایشان دوباره به نمایشگاه کتاب نرفتند و اما و اگرهای جدیدی ایجاد شد.

کتاب و صرف وقت برای مطالعه‌ی آن، نوشتن و انتشار کتاب‌های خوب و ترویج روحیه‌ی کتاب‌خوانی در جامعه از مهمترین ویژگی‌های فرهنگی رهبر انقلاب است. به نظر می‌رسد اگر حمایت ایشان از مقوله‌ی کتاب و کتاب‌خوانی نبود، تا الان وضعیت نشر کشور دچار انزوای بسیاری می‌شد. اما مقام معظم رهبری همواره استوار پشت سر این کار فرهنگی حیاتی ایستاده‌ و از آن دفاع کرده‌اند. یکی از مظاهر دفاع ایشان از مقوله‌ی کتاب هم به حضور دائمی معظم‌له در نمایشگاه کتاب برمی‌گردد که برای اهل فرهنگ پیام‌های فراوانی دارد.

البته زمان‌هایی بوده که رهبر انقلاب به نمایشگاه کتاب نرفته‌اند. یکی دوبارش بخاطر تداخل ایام برگزاری نمایشگاه با سفرهای استانی ایشان بوده. اما در دوران اصلاحات، پنج سال پشت سر هم نمایشگاه کتاب از نعمت حضور مقام معظم رهبری محروم بوده. یعنی دقیقا در ایامی که سکان هدایت مدیریت فرهنگی کشور در دست مهاجرانی معلوم‌الحال بود و چه اتفاقاتی که در عرصه‌ی فرهنگ، خصوصا نشر کشور نیفتاد.

در سال‌های اخیر همه‌ی ما عادت به رفتن رهبر انقلاب به نمایشگاه کتاب داشته و دوست داشتیم بدانیم که سلیقه‌ی رهبری چه آثاری را بیشتر می‌پسندد. اما متأسفانه پس از سال‌ها دیدیم که ایشان دوباره به نمایشگاه کتاب نرفتند و اما و اگرهای جدیدی ایجاد شد.

هرچند روز سه‌شنبه دفتر مقام معظم رهبری رسما اعلام کردند که ایشان بخاطر مشغله‌ی زیاد به نمایشگاه نمی‌آیند، ولی همان‌طور که “آنچه مرقوم داشته‌اید” ایشان حاوی پیام‌های زیادی بود، “مشغله‌ی زیاد ایشان” و به نمایشگاه نرفتن هم کلی حرف و حدیث داشت. تا جایی که به نظر می‌رسد اصلی‌ترین دلیل این “نرفتن” به دلخوری رهبر انقلاب از اوضاع فرهنگی کشور و کم‌کاری وزارت ارشاد در این خصوص برمی‌گردد.

اما سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که چرا رهبر انقلاب از دست وزارت ارشاد دلخور هستند؟ و ریشه‌ی این نارضایتی‌ها کجاست؟ به عبارت دیگر، موضع رهبری درخصوص این وزارتخانه‌ی مهم در همین ایام کوتاه دچار چرخش شد و از حمایتی که در اولین دیدار هیئت دولت صورت گرفت به دلخوری تبدیل شده. اما چرا؟

به نظر می‌رسد برای جواب این سوال باید سه عامل را در نظر گرفت. اول اینکه حقیقتا بین دغدغه‌های فرهنگی رهبر انقلاب با دغدغه‌های جاری وزارت ارشاد تفاوت فاحشی وجود دارد. از یکسو ما شاهد این هستیم که ندای تلاش برای تقویت جناح فرهنگی مومن و تجلیل از فعالیت‌های فرهنگی مردم‌نهاد به گوش می‌رسد، اما از سوی دیگر می‌بینیم که دیگری دغدغه‌اش رفع فیلتر فیس‌بوک است و بازگرداندن آوازه‌خوانان زن. بدیهی‌ست این حد از اختلاف نظر، نتیجه‌اش جز دلخوری نیست.

دومین نکته که البته بی‌ارتباط با مسئله‌ی بالا نیست، رفتارهای حساسیت‌زای وزارت ارشاد در همین ایام کم است. نمونه‌های زیادی را می‌توان برای این مقوله برشمرد اما برای تناسب بحث تنها کافی‌ست به تخلفات انجام شده در همین نمایشگاه کتاب امسال اشاره کرد تا مشتی از خروار اشتباهات فرهنگی وزارت ارشاد را متوجه شویم. جمع‌آوری چندین کتاب ممنوعه و بستن در چند غرفه‌ی مسئله‌دار، یکی از این عملکردهاست.

و عامل سوم، حساسیت ویژه‌ی رهبر انقلاب به حوزه‌ی فرهنگ در سال جاری و بازسازی این عرصه و در عین حال فشلی وزارت ارشاد در انجام این رسالت حیاتی‌ست. زیرا می‌بینیم که آن‌چنان رهبر انقلاب پیگیر مسائل فرهنگی‌ست که بعد از چند سال، نام سال جاری را با ارجاع مستقیم فرهنگی انتخاب می‌کنند اما از سوی دیگر می‌بینیم که رسما وزیر ارشاد عنوان می‌کند ما به تنهایی نمی‌توانیم دغدغه‌ی رهبری را حل کرده زیرا این دغدغه‌ها بسیار پیچید‌ه‌اند. هرچند یک تنه وارد شدن به میدان حل این مشکلات سخت بوده و اساسا مسائل فرهنگی پیچیده‌اند، اما اینگونه با لحن ناامیدی و منفعلانه پاسخ دادن بسیار ناپسند است.

در نتیجه، این عوامل باعث دلخوری رهبر انقلاب از وزارت ارشاد شده و بالاخره این حالت دورنی باید به یک بهانه‌ای متبلور می‌شد. به نظر می‌رسد نمایشگاه کتاب امسال بهترین بهانه برای بروز و رساندن این پیام به مسئولین فرهنگی کشور بود. ما امیدواریم این پیام صریح مقام عظمای ولایت از سوی مخاطبین آن درک و تحلیل شده  از همه مهمتر، باعث تغییر رویکرد در آنها شود. زیرا به نظر می‌رسد با توجه به حساسیت بالای آقا به مقوله‌ی فرهنگ، دیگر این تو بمیری از آن تو بمیری‌ها نیست.

۱۲ ديدگاه

 1. همسايه گفت:

  بازهم دوستان افراطی ما کاسه داغتر از آش شدن. بازهم تفاسیر مختلف و من درآوردی از سخنان رهبری میکنن. یعنی نعوذ بالله از رهبر هم بهتر می فهمن؟ نمیدونم کی قراره یاد یگیرن که باید پشت سر رهبری بایستن، نه جلو و یا حتی کنار ایشان.

  • آنلاین گفت:

   همسایه محترم
   اولا اگر دغدغه ی ولایت مداری و اطلاعت از رهبری دارید پس متوجه باشید که در امر ولایت مداری باید همراه رهبری بود که پشت سر بودن خطاست چه رسد به جلوتر!
   دوما این وظیفه افراد ولایت مدار است که نکته به نکته رفتارهای رهبری را سرلوحه قرار داده و در زندگی خود تحلیل کنند، شما اگر نظر دیگری دارید در خصوص مطلب با دلیل بیان کنید وگرنه زیبنده نیست احساسی و سطحی ابراز نظر کنید.

   • همسايه گفت:

    تحلیل نکته به نکته رفتار رهبری با تحریف سخنان رسمی ایشون(البته اطلاعیه رسمی دفتر رهبری هم عین موضع رسمیشان است) از زمین تا آسمون فرق می کنه. دوماً تو آئین شما پشت کسی بودن نشان دهنده اطاعت از ایشان نیست؟! پس چرا به رهبر، امام و پیشوا گفته می شه؟

    • آنلاین گفت:

     با سلام
     اولا تفکیک با کلمات ما و شما نشان دهنده این است که شما خودتون رو جدا از این ملت میدانید.
     دوما در امر ولایت مداری باید همراه بود و پشت سر اشتباه است. البته گاهی اوقات پشت سر بودن معنی حمایت میدهد و منظور من این نبود.
     رهبر امام و پیشوا یک معنی دارد و منظور هدایت جستن و راهنما گرفتن است.
     و حتی در میدان جنگ باید جلوتر از رهبری بود و سپر بلا شد.
     لازم به یادآوری است که این بحث اینجا جاش نیست چون فرهنگ نظر گذاشتن در محیط اجتماعی فقط باید در رابطه با مطلب فوق باشد و نباید وقت دیگران را با بحث کردن با موضوعاتی که خارج از موضوع است گرفت.

     • همسايه گفت:

      حرف بنده خودداری از تفسیر به رای کردن سخنان رهبری است. حرف بنده جلوگیری از تحریف سخنان ایشان است ولی پاسخهای شما ارتباطی به این موضوع نداشت. بیشتر از اینهم نیازی به مجادله بی حاصل با جنابعالی نمی بینم.

     • آنلاین گفت:

      مرز تفسیر به رای کردن سخنان رهبری تا آنجایی است که خودتان متوجه بشوید که اگر متوجه نشوید هرکسی را که ار رهبری نقل و قول هم کند شما او را متهم به تحریف کردن میکنید.

     • همسايه گفت:

      ما در مقاله فوق، به نقل قول از رهبری اعتراض نکردیم. فقط به برداشت شخصی نگارنده(تفسیر ایشان) از یک نقل قول رسمی بیت رهبری اعتراض داشته و داریم.

 2. روشنفکر گفت:

  به نظر میاد (همسایه) یک فرد افراطی و تندرو باشه که هیچ منطقی رو قبول نداره و فقط منم منم میکنه

 3. پویا گفت:

  جناب (همسایه و مهدی)، پویا کاملا درست میگه. شما یک جماعت کاملا تندرو و بی منطق هستید که فقط دنبال هوچی گری هستید. بدون داشتن کوچکترین قدرت تحلیل فقط می خواید حرف خودتونو به کرسی بشونید. کامنتهاتونو خوندم و به این نتیجه رسیدم که اصلا حرف حق رو قبول نمی کنید. فقط دنبال حرف خودتون هستید و اونو درست می دونید. شما مثل تندروهایی که الان تو دنیا داریم می بینیم هستید. امثال القاعده و طالبان

  • همسايه گفت:

   هنوز از راه نرسیده داری از کامنت ننوشته خودت دفاع می کنی؟ واقعاً جالبه و مشخص میکنه که طرفدار چی هستی! کاشکی واقعاً به خودت زحمت می دادی و کطالب قبلی رو می خوندی تا بفهمی تندروی یعنی چی؟!

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه