تاریخ انتشار : ۲۶ شهریور ۱۳۹۷-۳:۴۰ ب.ظ
کد خبر : 328598
نسخه چاپی نسخه چاپی
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان:

اورژانس گیلان با کمبود ۱۰۰ نیروی عملیاتی روبه‌رو است

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان گفت: اورژانس گیلان با کمبود ۱۰۰ نیروی عملیاتی مواجه بوده و کمبود نیروی انسانی از اصلی‌ترین معضلات مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان است.

به گزارش ۸دی، پیمان اسدی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه سیستم اورژانس پیش بیمارستانی از سال ۵۴ در کشور ایجاد شد اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی اورژانس پیش بیمارستانی در استان‌ها و شهرستان‌ها گسترش یافت.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان با بیان مرکز اورژانس پیش بیمارستانی استان گیلان آذر ماه سال ۵۵ با ۴ پایگاه تاسیس شد خاطرنشان کرد: این چهار پایگاه در شهر‌های رشت، منجیل، بندرانزلی و لاهیجان تاسیس شد.

اسدی با تاکید بر اینکه در دوران دفاع مقدس این پایگاه‌ها گسترش یافت و در چند سال اخیر با ورود آمبولانس‌های جدید و به روز به این سیستم توانمندی اورژانس گیلانَ افزایش یافت افزود: در حال حاضر اورژانس استان گیلان از ۳۲ دستگاه آمبولانس با آخرین متدد و تجهیزات روز دنیا   برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه این آمبولانس‌ها به دستگاه مختلف شوک الکتریکی، ساکشن و مونیتور مجهز است تصریح کرد: در حال حاضر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان ۶۲ پایگاه در سطح استان، ۱۷ پایگاه در شهرستان رشت و ۱۰ پایگاه در سطح شهر رشت دارد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان با اشاره به اینکه مرکز اورژانس گیلان بیش از ۱۳۰ دستگاه آمبولانس عملیاتی، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۲ دستگاه موتور آمبولانس دارد بیان کرد: دستگاه‌های موتور آمبولانس به ۱۰ دستگاه در رشت افزایش می‌یابد.

اسدی با بیان اینکه موتور آمبولانس‌ها در ترافیک شهری بسیار موثر و اثرگذار است و تا رسیدن آمبولانس اقدامات اولیه درمان را بر بالین بیمار انجام می‌دهد خاطرنشان کرد: اورژانس استان گیلان در حال حاضر ۴۵۰ پرسنل عملیاتی دارد.

وی با بیان اینکه این مرکز با کمبود ۱۰۰ نیروی عملیاتی مواجه است و کمبود نیروی انسانی از اصلی‌ترین معضلات اورژانس گیلان است افزود: سازمان اورژانس کشور پیگیر جذب ۹ هزار پرسنل در سطح کشور است که با این اقدامات معضل نیروی انسانی اورژانس گیلان برطرف می‌شود.

اسدی با تاکید بر اینکه مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان  تا انتهای سال ۹۹ در راستای طرح گسترش ۲۰ پایگاه را به تعداد پایگاه‌های خود اضافه می‌کند تصریح کرد: در طرح گسترش تعداد پایگاه‌های اورژانس شهر رشت از ۱۰ پایگاه به ۱۵ پایگاه افزایش می‌یابد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان با اشاره به اینکه این مرکز سال گذشته ۸۳ هزار و ۷۷۴ مورد ماموریت را انجام داده که این میزان نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد رشد داشته است تاکید کرد: بیشتر عملیات‌های مذکور مختص بیماری‌های غیر واگیر و حملات قلبی و عروقی بوده است.

وی با بیان اینکه این مرکز در طرح نوروزی امسال ۷ هزار و ۲۶۴ مورد ماموریت را به انجام رسانده است گفت: اورژانس گیلان در طرح تابستانی امسال تاکنون ۲۵ هزار و ۲۵۳ مورد ماموریت را به انجام رسانده و این آمار در اربعین سال گذشته از سوی تیم‌های اورژانس گیلان در مرز‌های کشور هزار و ۱۷۲ مورد بوده است.

اسدی با تاکید بر اینکه پس از ماموریت اربعین نیرو‌های اورژانس گیلان با ۵ دستگاه آمبولانس و ۱ دستگاه اتوبوس آمبولانس به مناطق زلزله زده کرمانشاه اعزام شدند خاطرنشان کرد: امدادرسانی در شهر‌ها، روستاها و جاده‌ها از وظایف ذاتی اورژانس است.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر این وظایف مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان در تمامی مناسبت‌های ملی و مذهبی حضور فعال دارد گفت: طرح امداد نوروزی، تابستانی، زمستانی، طرح‌های پوششی و طرح چهارشنبه آخر سال از دیگر ماموریت‌ها و اقدامات این مرکز در سطح استان گیلان است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان با بیان اینکه ماموریت‌های این مرکز به طور تفکیک تصادفی و غیر تصادفی بوده که ماموریت‌های غیر تصادفی از فراوانی بیشتری برخوردار است گفت: بیماران قلبی و سکته مغزی از ماموریت‌های غیر تصادفی محسوب می‌شوند.

اسدی با تاکید بر اینکه این مرکز دو سال گذشته در ۵ طرح ساحلی استان گیلان حضور داشته که از سال گذشته تعداد کمپ‌های ساحلی اورژانس گیلان از ۵ طرح به ۲۵ طرح افزایش یافته است افزود: از تمامی ظرفیت‌های موجود این مرکز در طرح‌های ساحلی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته در داخل طرح‌های دارای کمپ اورژانس سواحل استان گیلان هیچگونه مورد غرق‌شدگی گزارش نشده است خاطرنشان کرد: امسال تاکنون ۷۰ مورد ماموریت امدادرسانی برای طرح‌های ساحلی از سوی اورژانس استان گیلان انجام شده است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان با بیان اینکه طرح امداد ساحلی اورژانس گیلان از ۲۰ خرداد تا هفته نخست مهر ادامه دارد تاکید کرد: استان گیلان در حوزه‌ فوریت‌های پزشکی همواره در سطح کشور پیشگام است.

اسدی با تاکید بر اینکه پرسنل مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان معوقاتی دارند که پرداخت این معوقات در حال پیگیری و بررسی است افزود: با توجه به ایام ماه محرم، تاسوعا و عاشورای حسینی اکیپ‌های اورژانس گیلان در سطح شهرهای استان مستقر هستند.

وی میانگین زمان امدادرسانی اورژانس را در شهرهای گیلان  ۸.۲ دقیقه و در جاده‌ها ۹.۷ دقیقه عنوان کرد و گفت: برخی از آمبولانس‌های اورژانس در سطح کشور که از سال‌های قدیم به مراکز اورژانس واگذار شده پلاک‌گذاری نشده  و پلاک‌گذاری این آمبولانس‌ها در دست‌ پیگیری و اجرا است.


منبع : تسنیم
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه