تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۷-۶:۰۱ ب.ظ
کد خبر : 321289
نسخه چاپی نسخه چاپی

امکان ترخیص ۸۰ درصد کالاها بدون اخذ کد بانکی

گمرک جمهوری اسلامی با استفاده از اختیارات خود امکان ترخیص ۷۰ تا ۸۰ درصد کالا بدون اخذ کد بانکی را فراهم کرد تا واحدهای تولیدی معطل نمانند و بعد از انجام اقدام های بانکی، بقیه کالاها ترخیص می شود.

به گزارش۸دی، بر اساس اعلام گمرک «علی معقولی» مدیرکل مرکز دفتر وردات گمرک گفت: با تاکید وزیر امور اقتصادی و دارایی واحدهای تولیدی که نسبت به اخذ کد رهگیری بانک برای تامین ارز و گشایش اعتبارات اسنادی مشکلاتی دارند، می توانند درصدی از کالا را ترخیص کنند.

وی افزود: برای تمام واحدهای تولیدی امکان استفاده از ضمانت نامه بانکی یک ساله را فراهم کردیم که به هیچ وجه دغدغه پرداخت حقوق ورودی را نداشته باشند.

مدیرکل مرکز دفتر واردات گمرک تصریح کرد: برای واحدهایی که شرایط خاص دارند و حتی امکان تهیه ضمانت نامه بانکی ندارند امکان ترخیص نسیه را برای آنها قرار داده ایم.

وی افزود: با این روش شرایطی فراهم شده که بخشی از کالا در گمرک بماند و بقیه را بدون ضمانت نامه بانکی ترخیص کنند.

معقولی اضافه کرد: براساس ماده ۴۲ قانون امور گمرکی در چارچوب قانون امور گمرکی به رئیس کل گمرک اختیاراتی داده شده است تا در مواردی که واحد تولیدی و صنعتی هیچ کدام از شرایط دریافت تسهیلات گمرکی را ندارند، کالا با دستور رییس کل گمرک، کالا بدون پرداخت حقوق ورودی ترخیص شود و مشکلی برای واحد تولیدی ایجاد نشود.

وی در رابطه با تسریع در ترخیص اقلام ‌ضروری مردم، گفت: اکنون علاوه بر دارو ، تجهیزات پزشکی نیز با حداقل اسناد از گمرک ترخیص می شود.

مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک درباره تغییرات فهرست ۱۳۳۹ قلم کالای ممنوعه گفت: این موضوع در حال انجام است و به محض ابلاغ،از سوی گمرک اجرایی خواهد شد.

معقولی درباره انبار کالاها در گمرک گفت: کالاهایی که در انبارهای گمرک هستند، توسط سازمان های مرتبط رصد می شوند و این سازمان ها از صاحبان کالا دلایل تاخیر را می پرسند؛ همچنین در تلاش هستیم که مدت نگهداری کالا را به ۲ ماه کاهش دهیم.

وی درباره ممانعت از صادرات چای و اعتراضات صادرکنندگان چای ایرانی گفت: در رابطه با ممنوعیت های صادراتی از جمله چای تنها مجری مصوبه هستیم و پس از ابلاغ، ضوابط را اجرایی می کنیم.


منبع : اقتصادآنلاین
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه