تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۳۹۷-۱۰:۵۵ ق.ظ
کد خبر : 320551
نسخه چاپی نسخه چاپی

برداشت بادام زمینی در آستانه اشرفیه آغاز شد

برداشت محصول بادام زمینی در سطح ۲ هزار و ۵۰۷ هکتار از زمین های زیر کشت شهرستان آستانه اشرفیه واقع در شرق استان گیلان آغاز شد.

به گزارش ۸دی، حمیدرضا سلیمانی مدیرجهاد کشاورزی آستانه اشرفیه گفت: اولین برداشت بادام زمینی این شهرستان توسط علی میرزایی در سطح ۲ هکتار از زمین های کشاورزی روستای پرکاپشت یاورزاده انجام شده و برداشت این محصول تا مهرماه ادامه دارد.
وی افزود: بادامکاران همه ساله در اواخر اسفندماه نسبت به شخم زمین های زیر کشت اقدام کرده و در اوایل بهار نیز عملیات دیسک زنی را انجام می دهند؛ زمان کشت بادام زمینی نیز اواسط اردیبهشت ماه هر سال است که امسال تغییر زمانی الگوی کشت در بخش بادام زمینی، یکی از اقدامات صورت گرفته از سوی جهاد کشاورزی این شهرستان بوده است.
سلیمانی مدیریت منابع آب و بهره وری مناسب از زمین های زیر کشت را از اهداف تغییر الگوی کشت بادام زمینی در این شهرستان دانست و گفت: اجرای این طرح موجب شد تا امسال کشت بادام زمینی یک ماه زودتر صورت گیرد.
وی طول دوره رشد بادام زمینی را بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ روز دانست و گفت: وضعیت محصول بادام زمینی امسال بادامکاران این منطقه شرایط خوبی دارد و سالانه بطور میانگین در هر هکتار از سطح زیر کشت بادام زمینی این شهرستان، بیش از شش تن پیله تر بادام زمینی به دست می آید که از این میزان حدود چهار تن، به دانه بادام زمینی تبدیل و به بازار مصرف عرضه می شود.
سلیمانی بر ضرورت مکانیزه شدن تمام مراحل عملیات کاشت ، داشت و برداشت بادام زمینی تاکید و تصریح کرد: امسال کشت مکانیزه در سطح ۹۰ هکتار از زمین های زیر کشت بادام زمینی این شهرستان انجام شد.
آستانه اشرفیه در ۳۵ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و قطب تولید بادام زمینی است. این شهرستان بیش از ۸۰ درصد محصول بادام زمینی مورد نیاز کشور را تولید و به بازارهای مصرف عرضه می کند.
بیش از پنج هزار بهره بردار در روستاهای کورکاء ، استخر بیجار، پرکاپشت مهدیخانی ،خوشکاروندان ،تمچال و نقره ده آستانه اشرفیه به کشت این محصول اشتغال دارند.


منبع : ایرنا
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه