تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۷-۴:۳۹ ب.ظ
کد خبر : 319678
نسخه چاپی نسخه چاپی

آیین بومی نوروزبل در لنگرود + تصاویر

عکاس: علی محمدی

بنا بر رسم بجای مانده از گیل و دیلم در آخرین روز از اسفندار ماه تقویم دیلمی در کوهستان های گیلان جشن سال نو برگزار می گردد.

به گزارش ۸دی، آیین بومی «نوروز بَل» مراسم سنتی در تقویم دیلمی است.

همانند نوروز باستانی، نوروز دیلمی نیز با برگزاری آیین ها و جشن هایی همراه بود و از سال های بسیار دور، مردم مناطق شرق گیلان در شب سال نو با روشن کردن آتش و برگزاری دیگر آیین های محلی به استقبال سال نو می روند.

بنا بر رسم بجای مانده از گیل و دیلم در آخرین روز از اسفندار ماه تقویم دیلمی در کوهستان های گیلان جشن سال نو برگزار می گردد.

هر ماه دیلمی ۳۰ روز  در تقویم دارد و پنج روز باقیمانده در بین سال در گردش است که در گیلکی به آن «پَنجیک» می گویند، روز اول سال نو مخصوص سلطان بود که مردم خراج سالیانه را در این روز به حاکم می پرداختند و ۴ روز باقیمانده را به نام هر فصل (بهار، تابستان، پاییز و زمستان) نامگذاری می کردند.

مرداد ماه، طبق نجوم قدیم دیلمی، ماه «شیر و خورشید» است. زیرا، سال نو از قلب مرداد(نیمه مرداد) که اوج تابش خورشید است، آغاز می شود.

 آیین های محلی نظیر علم واچینی و نوروز بل به صورت جودجوش در کوه های ملکوت دیلمان، هالی دشت لنگرود و املش برگزار می شود که هرکدام بخشی از پیشینه فرهنگی و هویتی منطقه هستند  و اگر نگاه های غیر کارشناسانه از آن برداشته شود از پتانسیل خوبی برای جذب گردشگر در منطقه برخوردارند.

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه