تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۱۳۹۷-۳:۱۰ ب.ظ
کد خبر : 313572
نسخه چاپی نسخه چاپی
کارشناس مسائل سیاسی:

شرط اروپا برای ادامه برجام؛ پیوستن ایران به FATF

یک کارشناس مسائل سیاسی، شرط اروپا را برای ادامه برجام، پیوستن ایران به FATF دانست و گفت: اگر به این مسأله بی توجه باشیم، عوارضی درپی خواهد داشت.

به گزارش ۸دی، مصطفی دولتیار در گفتگو با برنامه “بدون خط خوردگی” رادیو گفتگو اظهار داشت: متأسفانه موضوع FATF به سطح کوچه و بازار کشیده شده است و افرادی که این موضوع را به صورت کارشناسی پیگیری می کنند، نگرانی های کمتری نسبت به سایر گروه ها در جامعه دارند.

وی با اذعان به ادعای کارشناسان در مورد اینکه در FATF فهرستی [مصداقی] از گروه ها و نهادهای تروریستی وجود ندارد، گفت: [تروریست شناخته شدن بر اساس FATF] بر مبنای سایر تعهدات کشورهاست و دولت ها مختار به انتشار فهرستی از افراد و گروه های تروریستی هستند.

دولتیار در ادامه اظهار نظر در خصوص ماهیت FATF گفت: ساز و کار بین المللی به دلیل شفافیت ایجاد شده است تا زمینه را برای پولشویی و بهره برداری گروه های جنایتکار بین المللی از بین ببرد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه مشکلات احتمالی باید در روابط دوجانبه کشورها حل و فصل شود، تصریح کرد: کشورهای اروپایی به ظاهر در تلاشند برجام را حفظ کنند و تعامل خود را با ایران ادامه دهند و شرط آنها پیوستن به ساز و کار مالی و بین المللی است که اگر به این مسأله بی توجه باشیم، عوارضی درپی خواهد داشت.

دولتیار با انتقاد از اینکه افکار عمومی درباره ساز و کار FATF به خوبی توجیه نشده اند، گفت: همکاران ما در وزارت امور خارجه به صورت مستمر تحولات FATF را دنبال کرده اند؛ اما فرصت کافی برای توجیه نماینده های مجلس و ابهامات جامعه نخبگان نداشته اند.


منبع : صدا وسیما

يک ديدگاه

  1. ناشناس گفت:

    جناب کارشناس بهتر می دانند که تلاش برای تصویب لوایحی مانند پالرمو و سایر لوایح مربوط به FATFکاری در ادامه برجام خسارت بار و به خواست دشمنان ایران صورت می گیرد.یکی از لوایح قبلا با استثنا کردن حزب الله لبنان و حماس و اصولا گروههایی که در حال مبارزه با اشغالگری در کشورشان هستند تصویب شد اما ظاهرا اروپائیها امر فرموده اند که عینا لایحه استعماری آنها تصویب شود. با تصویب این لوایح ایران در تنگنا قرار می گیرد و نهادهایی مانند سپاه هم تروریست شناخته می شوند و حتما این لوایح گره ای از مشکلات کشور نخواهد گشود.
    کسی با شفاف سازی مخالف نیست .همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند قوانین لازم برای شفافیت مالی را در مجلس تصویب کنید.چرا دشمن اصرار بر تصویب لوایحی مانند پالرمو را دارد؟!

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه