تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۱۳۹۷-۱:۰۹ ب.ظ
کد خبر : 313562
نسخه چاپی نسخه چاپی

اولین برداشت مکانیزه برنج گیلان در تولمات انجام شد

اولین برداشت مکانیزه برنج استان گیلان امروز (پنجشنبه) در روستای سیاه تن تولمات از توابع شهرستان صومعه سرا انجام شد.

به گزارش ۸دی مدیر جهاد کشاوزی صومعه سرا  در جمع خبرنگاران بیان داشت: اولین برداشت برنج در سطح ۲.۵ هکتار از مزرعه محمد الماسی در روستای سیاه تن که از نوع هاشمی است، برداشت شده است.

احمد پادیاب ارقام بومی برنج همچون هاشمی و کاظمی را اولویت نخست کاشت توسط کشاورزان اعلام کرد و افزود: امسال چهار هزار هکتار ارقام پر محصول مانند خزر ، فجر و بیش از ۲۴ هزار هکتار هاشمی و کاظمی، دم سیاه و حسنی کشت شد.

وی با اشاره به فعالیت ۱۷ بانک نشاء در شهرستان که با حمایت های دولت بوده، ادامه داد: این تعداد بانک نشا بیش از ۲ هزار هکتار از اراضی را زیر کشت مکانیزه برده که هزینه های کاشت را کاهش داده و سبب صرفه جویی در بذر شلتوک مصرفی کشاورزان نیز شده است.

به گفته پادیاب ، طی یک سال اخیر چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای ادوات کشاورزی و مکانیزاسیون پرداخت شده و امسال بیش از ۱۶ هزار هکتار نشاء مکانیزه انجام گرفته که پیش بینی می شود۹۰ درصد برداشت مکانیزه باشد.

سالانه از ۱۲۸ هزار هکتار سطح زیر کشت شهرستان صومعه سرا، بطور میانگین ۱۳۵ هزار تن شلتوک و ۷۵ هزار تن برنج سفید بدست می آید. صومعه سرا با وسعتی حدود ۵۶۴ کیلومتر مربع با سه بخش مرکزی، تولمات و میرزا کوچک در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک از اراضی شالیزاری گیلان برداشت می شود. این استان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولیدکننده برنج را به خود اختصاص داده است.

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود. بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.


منبع : ایرنا
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه