تاریخ انتشار : ۲۵ تیر ۱۳۹۷-۳:۴۶ ب.ظ
کد خبر : 312845
نسخه چاپی نسخه چاپی
نوبخت:

تشریح جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

سخنگوی دولت گفت: تاکنون جلسات به ارزیابی عملکرد و تقسیم کاری بین دستگاه‌ها معطوف بود و حالا به طور عمده بر بازبینی بسته‌ها و برنامه‌هایی که برای مقابله با تحریم‌های آینده داریم متمرکز شدیم.

به گزارش ۸دی، محمدباقر نوبخت یکی از این مباحث را وضعیت بندرهای کشور عنوان کرد و افزود: امروز گزارش دقیقی از مبادی ورودی کشور که واردات و صادرات از بنادر به خصوص بنادر جنوبی انجام می شود ارائه شد و اینکه ما این حجم قابل توجه واردات و صادرات را در شرایط تحریم به چه ترتیبی می توانیم از بنادر عبور دهیم و اینکه برای مقابله و جایگزین سازی در صورتی که یکی از بنادر دچار مشکل شود از کدام بندر جایگزین می توانیم استفاده کنیم.

وی به ظرفیت بزرگ آب های کشور و بندرهای ایران اشاره کرد و گفت: از نظر بنادر ایران در جنوب به خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند اتصال دارد که با این شرایط به همه آب های آزاد جهان مرتبط است­ و ایران تنها کشوری است که همه این ظرفیت ها را دارد ضمن اینکه شما در شمال هم مسیر آبی دارید به همین خاطر برخی بنادر برای ارتباط نیاز به برنامه تکمیلی دارند.

جلسه فوق العاده برای اتصال خطوط ریلی چابهار به شبکه سراسری؛ امشب 
سخنگوی دولت گفت: امشب جلسه فوق العاده با وزیر راه و شهرسازی برای بررسی و برنامه ریزی به منظور اتصال خطوط ریلی بنادر جنوب به ویژه بندر چابهار به شبکه سراسری در سازمان برنامه و بودجه برگزار می شود.
محمدباقر نوبخت پس از جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در جمع خبرنگاران افزود: خوشبختانه امکانات ما وسیع است در حالی که برخی کشورها یک معبر بیشتر ندارند و اگر بسته شود راهی برای واردات و صادراتشان باقی می ماند ما به بنادر مختلف و متعددی در اطراف کشور دسترسی داریم.
وی با اشاره به حضور فعال نمایندگان بخش خصوصی در جلسات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در کنار مسئولان دستگاه های دولتی گفت: در جلسه امروز هماهنگ شد که بخش خصوصی دولت را در خصوص نوع سیاست اقتضایی که اکنون اتخاذ شده است درک کند و بداند که در پاره ای موارد با توجه به شرایط ویژه ای که در آن قرار داریم مجبوریم نوع سیاست هایمان را به اقتضای شرایط اعمال کنیم.
نوبخت افزود: شاید در پاره ای از موارد دولت باید حضور بیشتری در عرصه اقتصاد داشته باشد که این به منزله بی اعتمادی به بخش خصوصی و کارآیی آن نیست و ما همچنان به این بخش نیاز داریم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: از آن سو، بخش خصوصی هم باید در این شرایط حساس نقش تعیین کننده تری برعهده بگیرد زیرا همه با هم اعم از دولت و ملت که تعین ملت در حوزه اقتصادی، بخش خصوصی است در کنار هم می توانیم از پس تحریم های ظالمانه، ناجوانمردانه، غیرقانونی و نامتعارف در عرصه بین المللی برآییم.
وی گفت: خوشبختانه در جلسه امروز میان بخش خصوصی و دولت بر این توافق و تعهد تاکید و تایید شد که این بخش مأموریت هایی را نیز برعهده بگیرد چنانکه به خاطر داریم که در زمان دفاع مقدس برخی کارخانه ها خط تولیدشان را متناسب با نیازها تغییر می دادند تا به کشور کمک کنند.
نوبخت افزود: اکنون هم چنین انتظاری از بخش خصوصی داریم که این مفاهمه و موافقت در جلسه امروز صورت گرفت.
سخنگوی دولت گفت: تلاش ما خدمتگزاران مردم این است که با کمترین زحمت برای آنان مشکلات ناشی از تحریم ها در مقطع کنونی را نیز با موفقیت پشت سربگذاریم و از همه ظرفیت ها برای سربلندی ملت ایران استفاده کنیم.

جمهوری اسلامی ایران بر حق است
سخنگوی دولت با اشاره به انزجار افکار عمومی از مسئولان کاخ سفید گفت : جمهوری اسلامی ایران بر حق است و با پشتیبانی ملت از این مرحله عبور می کند.
محمدباقر نوبخت در ادامه سخنان خود پس از جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، با اشاره به زورگویی دولتمردان امریکایی و به چهره مفتضح و منفور مسئولان کاخ سفید در افکار بین المللی تصریح کرد: این میزان انزجار به قدری است که در هنگام سفر مسئولان امریکایی به کشوری، مردم کشور میزبان برای نشان دادن میزان انزجار خود زودتر از مسئولان امریکایی وارد خیابان ها می شوند و تنفر خود را در عرصه جهانی نشان می دهند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در این مرحله بر حق است و خوشبختانه پشتیبانی جامعه جهانی را نیز دارد لذا می توانیم با پشتیبانی ملتمان از این مرحله نیز به خوبی عبور کنیم.


منبع : صدا وسیما
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه