تاریخ انتشار : ۲۵ تیر ۱۳۹۷-۱۱:۴۹ ق.ظ
کد خبر : 312792
نسخه چاپی نسخه چاپی

استخراج آب از «ماه» عملیاتی می‌شود

گروه متنوعی از دانشمندان، مهندسان و متخصصان حوزه معدن قصد دارند با تهیه نقشه راهی به منظور انجام اکتشافات پیشرفته در کره ماه بتوانند یخ‌های موجود در این قمر زمین را استخراج کنند.

به گزارش ۸دی،گروه متنوعی از دانشمندان، مهندسان و متخصصان حوزه معدن قصد دارند نقشه راهی به منظور انجام اکتشافات پیشرفته در کره ماه تهیه کنند تا بتوانند یخ های موجود در این قمر زمین را استخراج کنند.

هدف از استخراج یخ های کره ماه، تبدیل آنها به اکسیژن، آب مایع و همین طور سوخت سفینه های فضایی است.

بر اساس بررسی های انجام شده این نوع یخ ها بیشتر در نواحی قطبی کره ماه قرار گرفته اند و در صورت استخراج، می توان از آنها برای تداوم حیات در کره ماه و حضور طولانی مدت فضانوردان در این  قمر بهره گرفت. علاوه بر این، سرمایه گذاری در این زمینه می تواند در درازمدت بسیار سودآور باشد.

از جمله شرکت های سرمایه گذار در این زمینه می توان به یونایتد لنچ الاینس اشاره کرد که به ازای هر کیلوگرم سوخت موشکی که به این شیوه تهیه شود، سه هزار دلار به عوامل اینکار پرداخت خواهد کرد.

گفتنی است در ماه گذشته نشستی در این زمینه در دانشگاه کلورادوی آمریکا برگزار شد و چالش ها و جنبه های مثبت و منفی طرح مذکور مورد بررسی قرار گرفت. البته هنوز در مورد پراکندگی، عمق قرارگیری و شرایط جغرافیایی ذخیره سازی یخ در کره ماه اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

در یک دهه اخیر کشورهای زیادی از برنامه های خود برای اکتشافات گسترده در کره ماه برای استخراج منابع موجود در آن خبر داده اند. اما بعید به نظر می رسد این فعالیت ها به طور عملی زودتر از ۱۰ سال آینده آغاز شود.


منبع : فارس
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه